Zdjęcia, stylizacja i potrawy: Artur Rogalski, Ewa Gmiter-Rogalska, Anna Borowska/licencja
Według polskiej tradycji, zupy są zawsze pierwszym daniem obiadu. Przyrządza się ją na wywarze mięsnym lub warzywnym. Zupa staje się bardziej pożywna dzięki dodaniu makaronu, ziemniaków, ryżu lub grzanek. Za najpopularniejsze zupy uchodzą pomidorowa, grzybowa, fasolowa, krupnik, kapuśniak, pieczarkowa, kalafiorowa, zupa jarzynowa oraz owocowa. Coraz popularniejsze stają się także zupy w formie kremu - przygotowywane podobnie jak tradycyjne, a potem miksowane za pomocą blendera.
Przepis na zupę szczawiową
Oto składniki na zupę szczawiową:
duża marchewka,
pietruszka,
2 l bulionu jarzynowego,
30 dag szczawiu,
łyżeczka mąki,
250 ml śmietany 18%,
łyżka masła,
2 czerstwe kromki chleba,
2 łyżki oliwy,
6 jajek.
Jak zrobić zupę szczawiową? Marchewkę i pietruszkę obierz, zetrzyj na tarce. Wrzuć do bulionu, chwilę podgotuj. Szczaw umyj, drobno pokrój, dodaj do bulionu. Gotuj, aż warzywa będą miękkie. Mąkę rozprowadź w odrobinie wody.
Dodaj do zupy śmietanę, wymieszaj, wlej do zupy, mieszając zagotuj. Dodaj masło. Kromki chleba pokrój w małą kostkę, podsmaż na oliwie. Jajka ugotuj na twardo, wystudź, obierz, pokrój na ćwiartki. Zupę szczawiową rozlej do talerzy, do każdego włóż kawałki jajka, posyp grzankami.
Przepis na zupę dyniową z sokiem pomarańczowym
Oto składniki na zupę z dyni:
1, 5 kg dyni hokkaido,
1 litr bulionu warzywnego,
szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy,
łyżeczka startego świeżego imbiru,
szczypta pieprzu cayenne,
kwaśna śmietana,
posiekane i uprażone pestki dyni,
sól,
pieprz.
Jak zrobić zupę z dyni z sokiem pomarańczowym? Nieobraną dynię pokrój na mniejsze kawałki, ułóż na blaszce, polej kilkoma łyżkami oleju, piecz w 190 stopniach C, aż stanie się miękka (przez około 30-35 minut).
Przełóż dynię do garnka, zalej bulionem i sokiem pomarańczowym. Dodaj imbir, zagotuj. Zmiksuj zupę z dyni, dopraw solą, pieprzem i pieprzem cayenne. Podawaj z pestkami dyni oraz śmietaną.
Jak zrobić zupę pomidorową z pulpecikami? Pora i cebulę pokrój w krążki, zeszklij na oleju. Dodaj pokrojone marchewki, pietruszki, seler i czosnek. Następnie obrane, pokrojone pomidory i pomidory z puszki, dopraw, podduś.
Zalej gorącym rosołem. Gotuj, aż warzywa będą miękkie, dokładnie zmiksuj.
Mielone mięso wyrób z jajkami, posiekaną natką i niewielką ilością bułki tartej. Dopraw. Uformuj pulpety, włóż do zupy. Gotuj 15 minut.
Kartoflanka Magdy Gessler zachwyca aromatem wieprzowych żeberek i boczku. Jej przygotowanie zajmie ci chwilę, ale pozwól by wywar gotował się dłużej niż 60 minut.
Zupa z suszonych śliwek to dowód na to, że te bakalie w Wigilię nie muszą występować jedynie pod postacią kompotu. To alternatywa dla czerwonego barszczu na świątecznym stole.
Zupa grzybowa Magdy Gessler bazuje na wywarze wołowym i aromatycznych, suszonych grzybach. Restauratorka poleca serwować ją z dodatkiem sera korycińskiego.
Zupa krem z buraków świetnie komponuje się z serem kozim, który ma charakterystyczny, intensywny smak i aksamitną konsystencję. Jest bardziej słony od sera z mleka krowiego.
Peruwiańska kuchnia może poszczycić się bogactwem smaków, mimo wszystko znana jest głównie z owoców morza i przygotowanych z nich dań. Jedną z popularniejszych potraw, która znalazła się na liście „7 najwspanialszych dań Peru” jest właśnie tytułowe chupe de camarones.
W zupie pieczarkowej, przygotowywanej na sposób francuski, nie może zabraknąć nutki białego, wytrawnego wina. Serwuj z grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Zupę z dyni można zrobić zarówno na słono jak i na słodko - dziś prezentujemy wersję słodką, wzbogaconą o... miód i orzechy włoskie. Zupę dodatkowo zagęszczamy ryżem, chociaż można zrobić to także za pomocą makaronu.
Sezon na dynię i grzyby w pełni, dlaczego więc nie połączyć tych dwóch składników? Sprawdź nasz przepis na zupę dyniową, która najlepiej smakuje w połączeniu z grzybami!
Aby krem ze szparagów miał przyjemny, słodkawy smak, zupę ugotuj z dodatkiem zarumienionej cebulu. Przesmażoną zalej bulionem, dodaj szparagi, ugotuj i zmiksuj.
Soczewica jest popularna w kuchni wegetariańskiej ponieważ zawiera dużo białka (ok. 25 proc.). Dostarcza też sporo fosforu, potasu, magnezu, wapnia i żelaza oraz witamin z grupy B.
Cebula i fasola to warzywa tanie, więc może dlatego niedoceniane? Warto je ze sobą łączyć, bo okazuje się, że na talerzu świetnie się uzupełniają.Oto przepis na odżywczą i prostą zupę cebulowo-fasolową.