Kto nie kocha serników? Chyba żadne inne ciasto nie daje tylu możliwości co właśnie ten deser: może być pieczony, przygotowany na zimno, z owocami, rodzynkami, a nawet wytrawny! Wszystkie te przepisy znajdziesz w naszej książce kucharskiej.
Karnawał to nie tylko pączki, faworki i oponki drożdżowe. Serniki sprawdzą się zarówno w okresie karnawałowym, podczas świąt, jak i imprez rodzinnych, a nawet jako szybki deser, gdy masz ochotę na coś słodkiego.
Przepisy na sernik
Przepisów na to ciasto jest z całą pewnością tyle, ile osób przygotowujących je. Jest mnóstwo sposobów choćby na sam spód sernika. Do najczęściej spotykanych należą:
całe herbatniki,
pokruszone ciastka lub herbatniki z rozpuszczonym masłem,
kruche ciasto,
biszkopt.
Nie można też zapominać o serniku bez spodu, który piecze się bezpośrednio w formie. To dobry deser dla osób, które z równych powodów nie powinny lub nie chcą jeść kruchego ciasta.
Tradycyjnie sernik robi się twarogu: można użyć gotowego twarogu w kubełku lub samodzielnie zmielić go w domu. Pamiętaj, że im więcej razy mieli się ser, tym bardziej kremowy będzie twój sernik.
Istnieje wiele sposobów także na to, jak upiec to ciasto. Sernik na zimno, czyli bez pieczenia, tężeje pod wpływem żelatyny lub galaretki, która jest dodawana do masy twarogowej. Tradycyjny polski sernik piecze się bezpośrednio w piekarniku – jest wtedy przypieczony od góry i można go posypać kruszonką. Jest jednak wtedy duże prawdopodobieństwo, że po upieczeniu opadnie.
Pieczenie w kąpieli wodnej
Bardzo ciekawą metodą jest pieczenie sernika w kąpieli wodnej. Polega ona na tym, że formę owija się dokładnie folią aluminiową, a następnie zanurza się ją w większym naczyniu (koniecznie żaroodpornym) wypełnionym po połowy wrzącą wodą.
Sernik pieczony w ten sposób będzie sprężysty i równomiernie wypieczony. Co jeszcze ważniejsze, nie rośnie znacznie, więc nie popęka od góry.
Do sernika będzie doskonale pasować polewa czekoladowa, karmel, a nawet konfitura lub frużelina z owoców. Górę możesz posypać też zwykłym cukrem pudrem, świeżymi owocami lub ulubionymi bakaliami.
Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na bardzo puszysty sernik z wiaderka, z pewnością ten będzie ci smakować. Wykorzystaj go szczególnie wtedy, jeśli nie jesteś fanką ciężkich i mokrych serników. Ten ma konsystencję miękkiej, puszystej pianki i przypomina słodką chmurkę. Jego przygotowanie nie jest trudne.
Sernik z galaretką na kruchym spodzie będzie pysznie smakować w towarzystwie truskawek, malin, borówek, a nawet... bananów. Jeśli masz mało czasu, kruchy spód wykonaj w uproszczonej wersji - z bardzo drobno pokruszonych herbatników, wymieszanych z roztopionym masłem. Taki spód nie wymaga podpiekania.
Sernik Izaura to nic innego jak sernik połączony z czekoladowym biszkoptem. Został wymyślony w latach 80. na część bohaterki znanej brazylijskiej telenoweli.
Sernik z makiem z puszki przygotuj na spodzie z biszkoptów lub herbatników. Czas przygotowania to około 40 minut, do tego musisz dodać 80 minut pieczenia.
Sernik na zimno to doskonały deser na upalne dni. Potrzebny jest dobrej jakości twaróg, serki homogenizowane lub jogurt grecki. Podajemy przepis na pyszny sernik z malinami.
Sernik tradycyjny sprawdzi się podczas każdej rodzinnej imprezy i nie tylko. Dodatek rodzynek oraz polewa czekoladowa sprawią, że to ulubione ciasto wielu osób.
Sernik z mascarpone ma nieco inną konsystencję, niż ten tradycyjny. Dodatek sera mascarpone sprawia, że masa serowa jest delikatniejsza i bardziej wilgotna.
Nie wiesz, jakie ciasto podać gościom? Sernik na ciemnym spodzie sprawdzi się na każdą okazję. Zobacz nasz sprawdzony przepis na waniliowy sernik z pyszną karmelową polewą.
Ten piękny sernik z malinami nie tylko dobrze wygląda, ale też świetnie smakuje. Słodycz ciasta i masy przełamują świeże maliny. Możesz też użyć malin mrożonych.
Sernik ze złotą rosą to klasyczny wypiek, który można podać na święta lub inne okazje. Wygląda rewelacyjnie, świetnie smakuje i zawsze robi wrażenie na gościach.
Sernik z brzoskwiniami jak u babci - możesz użyć albo świeżych owoców, albo zdecydować się na te z puszki. Jego przygotowanie, razem z pieczeniem, trwa około 2 godziny.
Masz ochotę na sernik bez sera? Jeżeli smakuje ci tradycyjna jaglanka z bakaliami, ten sernik pokochasz od pierwszego spróbowania! Sprawdź, jak go zrobić!
Sernik z wiśniami smakuje nie tylko w sezonie letnim. Szukasz najlepszego sposobu na sernik japoński? Wykorzystaj nasz przepis na domową frużelinę wiśniową!
Sernik krakowski jest znanym i lubianym ciastem. Często pojawia się na stołach podczas różnych okazji. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, wcale jednak nie pochodzi z Krakowa!