Jak zrobić pyszny sernik na zimno - jak wybrać ser, by zawsze wyszedł

Sernik na zimno fot. Adobe Stock
Sernik na zimno to doskonały deser na upalne dni. Potrzebny jest dobrej jakości twaróg, serki homogenizowane lub jogurt grecki. Podajemy przepis na pyszny sernik z malinami.
Edyta Liebert / 28.04.2020 12:54
Sernik na zimno fot. Adobe Stock

Idealny sernik na zimno to lekka masa serowa, często z dodatkiem galaretki oraz sezonowych owoców. Jak zrobić doskonały sernik na zimno, który nie będzie za słodki ani zbyt wytrawny?

Jakiego sera użyć do sernika na zimno

Częstym problemem przy robieniu sernika jest dobór twarogu, sera, jednym słowem - bazy. Sernik na zimno uda się także przy wykorzystaniu serków homogenizowanych lub jogurtów greckich. Musisz wiedzieć, że:

  • Sernik na zimno wychodzi najlepiej z odpowiednio dobranego sera twarogowego. Powinien być bardzo drobno zmielony. Gdy mowa o domowym serniku pieczonym, można posłużyć się mniej gładką masą twarogową. Można ją kupić gotową.
  • Jeśli masz w domu twaróg, który chcesz wykorzystać do sernika na zimno, to twaróg na sernik powinien być przynajmniej 3-krotnie zmielony, aby nie powstały grudki. 
  • W przypadku osób na diecie wegańskiej ciekawą alternatywą jest użycie tofu, czyli coraz bardziej popularny tofurnik (inaczej sernik bez sera). 
  • Sernik na zimno z serków homogenizowanych to jedna z najprostszych wersji, wykorzystywana gdy nie mamy zbyt wiele czasu. 

Jaki spód do sernika na zimno

Sernik na zimno najszybciej przygotujesz na kruchym spodzie - wprowadza on ciekawą konsystencję i jest prosty w wykonaniu, czego najlepszym dowodem jest jeden z najlepszych przepisów na szybki sernik z owocami. Kruchy spód mogą stanowić herbatniki maślane i kakaowe, które kruszymy i podlewamy odrobiną roztopionego masła lub sprawdzą się ciasteczka Oreo.

Dla kontrastu możesz wykorzystać też krakersy lub wypełnić spód ciasta mieszanką owoców liofilizowanych, kawałków ciastek owsianych oraz innych herbatników.

Możesz też spód do sernika na zimno wykonać z biszkoptów (polecamy też zrobić biszkopt samodzielnie), ale ciastka sprawdzą się równie świetnie, jak np. w galaretkowcu.

Sernik na zimno z malinami

Składniki:

  • 1 kg sera twarogowego,
  • 4 żółtka,
  • ¾ szklanki cukru,
  • 2 opakowania galaretki malinowej lub truskawkowej,
  • opakowanie ciasteczek owsianych lub herbatników (ok. 300 g),
  • ¼ kostki masła,
  • maliny.

Sposób przygotowania:

  1. Zacznij od galaretek: rozpuść je w zmniejszonej ilości wody i odstaw na 2 godziny do lekkiego stężenia.
  2. Żółtka miksuj na gęstą i puszystą masę z cukrem. 
  3. W rondelku rozpuść 50 g masła.
  4. Następnie stopniowo dodawaj ser w temperaturze pokojowej.
  5. Herbatniki lub ciastka pokrusz i wymieszaj z masłem. 
  6. Masę herbatnikową ułóż na spodzie tortownicy. 
  7. Następnie pokryj herbatniki masą serową i odstaw do lodówki na 2 godziny do zastygnięcia. 
  8. Po tym czasie przelej galaretki na ser i udekoruj malinami (lekko je dociśnij). 
  9. Sernik na zimno zostaw w lodówce na 24 godziny.

Sernik na zimno - dlaczego nie wyszedł

  • Użycie zbyt zimnego sera twarogowego. Bardzo ważne jest, aby ser przeznaczony do sernika był uprzednio wyjęty z lodówki, w temperaturze pokojowej. Zbyt zimny produkt może tworzyć grudki podczas miksowania i łączenia innych składników. Stopniowo dodawane jajka lub mąka ziemniaczana mogą się zbrylić.
  • Pośpiech podczas schładzania deseru. Sernik na zimno z galaretką wymaga odpowiedniej dozy cierpliwości. Kolejne warstwy muszą odpowiednio zgęstnieć, aby nie wypłynęły poza formę do ciasta. Ser powinien mieć zwartą konsystencję, natomiast galaretkę wylewamy dopiero, jak jest w połowie tężenia. Należy pilnować, aby owoce takie jak kiwi czy ananas nie znalazły się na wierzchu, ze względu na kwas, który uniemożliwia zgęstnienie.
  • Zbyt długie miksowanie masy serowej. Masę serową wraz z resztą składników należy miksować jedynie do połączenia się. Zbyt długie miksowanie spowoduje, że masa będzie zbyt płynna, co znacznie wpłynie na późniejsza konsystencję deseru, zwłaszcza gdy dodamy owoce czy galaretkę.
 

Tekst na podstawie artykułu Sylwii Kazimierczuk. Pierwotnie opublikowany 21.05.2018.


Inne przepisy: Jak zrobić sernik idealny - pieczony lub na zimno
Delikatny jak chmurka sernik z brzoskwiniąJagielnik, czyli ciasto z kaszy jaglanej

Redakcja poleca

REKLAMA