Desery na Dzień Matki - 57 przepisów na ciasta, muffinki i inne
fot. Adobe Stock, JJAVA
Ciasto na Dzień Mamy możesz przygotować na wiele sposobów. Możesz wybrać klasyczny tort, sięgnąć po ciasto pełne masy albo wypróbować coś mniejszego — muffinki, a może tradycyjne rurki z kremem? Możesz też wypróbować przepis na ciasto bez pieczenia. Cokolwiek wybierzesz, mama będzie zachwycona!
Ciasto na Dzień Mamy smakuje najlepiej, jeśli jest własnoręcznie przygotowane. Potrzebne jest do tego serce oraz, oczywiście, dobry przepis. Desery na Dzień Matki nie muszą być wykwintne i wymyślne, dlatego przedstawiamy przepisy o różnym stopniu trudności - niektóre przygotujesz bardzo szybko, inne wymagają większej ilości czasu i dużych umiejętności.
Idealny deser na Dzień Matki (jeśli nie musi) nie powinien być dietetyczny i musi zawierać sekretny składnik: może to być czerwona truskawka lub białe morze rozpusty w postaci bitej śmietany ułożonej na puchatym, idealnym biszkopcie. Albo wszystko naraz!
Oddziel białka od żółtek. Białka ubij mikserem na sztywną, puszystą pianę.
Dodawaj stopniowo cukier i powoli miksuj, aż do rozpuszczenia cukru.
Mąkę ziemniaczaną i pszenną przesiej razem.
Do masy białkowej dodaj przesiane mąki z proszkiem do pieczenia oraz żółtka.
Mieszaj delikatnie, dopóki nie powstanie gładka i puszysta masa.
Blachę lub tortownicę posmaruj tłuszczem. Dno możesz posypać tartą bułką.
Przelej masę do przygotowanej blaszki.
Biszkopt wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz w temperaturze 170°C przez 30-40 minut.
Wyjmij i ostudź.
W międzyczasie przygotuj galaretki zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Następnie ubij śmietanę (zobacz, jak ubić śmietanę, by nie zaliczyć wpadki). Pod koniec dodawaj łyżka po łyżce serek mascarpone.
Ostudzony biszkopt nasącz wodą, następnie wyłóż krem z bitej śmietany na ciasto.
Umyte i suche truskawki zanurzaj płytko w kremie i wstaw do lodówki na 2 godziny
Następnie przykryj ciasto galaretką - powinna mieć lekko ściętą konsystencję. W przeciwnym razie rozleje się po śmietanie truskawkach i sięgnie spodu ciasta. Schładzaj aż do wręczenia deseru na Dzień Matki.
Przed podaniem warto udekorować gotowe ciasto świeżymi owocami i listkami mięty. Podawaj koniecznie z aromatyczną kawą lub kieliszkiem białego wina.
fot. Ciasto na Dzień Mamy/Adobe Stock, anna_shepulova
Przepis dla niemających czasu lub duszy cukiernika. Jeśli nie czujesz się mocna w pieczeniu ciast albo boisz się, że dasz mamie w prezencie zakalca, znakomitym pomysłem może być ciasto bez pieczenia - nasza baza jest pokaźna, ale niekwestionowanym hitem jest Rafaello bez pieczenia. Jak zrobić ten słodki kokosowy deser?
Składniki:
50 herbatników,
3 szklanki mleka,
100 g cukru,
2 łyżki maki ziemniaczanej,
2 łyżki maki pszennej,
150 g masła,
100 g białej czekolady,
łyżeczka cukru wanilinowego,
opakowanie wiórków kokosowych.
Sposób przygotowania:
Zrób krem budyniowy: połowę mleka zagotuj, a drugą wymieszaj z cukrem, cukrem wanilinowym i mąką.
Masę dolej do gotującego się mleka i cały czas mieszaj energicznie do powstania budyniu. Odstaw.
Czekoladę zetrzyj na tarce, a kilka kafelków odłóż do dekoracji.
Miękkie masło ucieraj kilka minut i dodawaj do niego partiami ostudzoną masę budyniową.
Do masy wsypwiórki kokosowe (możesz zostawić łyżkę do dekoracji) i startą czekoladę.
Foremkę wyłóż papierem do pieczenia i układaj na niej herbatniki. Przełóż masą i tak aż do wykończenia składników.
Wierzch przykryj resztą kremu, posyp wiórkami i udekoruj czekoladą.
Odstaw do lodówki, aby ciasto na Dzień Mamy dobrze stężało.
fot. Ciasto na Dzień Mamy/Adobe Stock, myviewpoint
Nie czujesz się komfortowo w ciastach, albo po prostu wiesz, że babeczki lub muffinki to lepszy pomysł - zrealizuj ten przepis na czekoladowe muffinki. Dobre ciasto na Dzień Mamy nie musi być pracochłonne, a trafiać w kubki smakowe obdarowanej osoby. Warto efektownie udekorować babeczki - np. literkami lub confetti albo wykorzystać słodką polewę.
Składniki (na ok. 12 sztuk):
300 g mąki pszennej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
2 jajka,
pół szklanki oleju roślinnego,
150 g cukru,
250 ml mleka,
2 płaskie łyżki kakao,
50 g czekolady gorzkiej.
Sposób przygotowania:
W misce ubij cukier z jajkami i opcjonalnie dodaj ciut soli.
Dodaj olej i mleko w temperaturze pokojowej.
Posiekaj czekoladę.
Do miski przesiej sypkie składniki oraz wsyp czekoladę.
Suche składniki dodaj do mokrych. Wymieszaj
Masę nakładaj łyżką do papilotek i zostaw ok. 1 cm przestrzeni wewnątrz foremki na muffinki.
Wstaw do nagrzanego piekarnika na 175°C na ok. 30 min.
Wytrawne muffinki to wszechstronne i smaczne danie, które doskonale sprawdza się zarówno na śniadanie, lunch, jak i przekąskę. Dzięki różnorodności składników, takich jak warzywa, sery, mięso czy zioła, wytrawne muffinki są sycące i bogate w smak. Aby w pełni cieszyć się ich aromatem i teksturą, warto wiedzieć, z czym je podawać.
Sernik z galaretką na kruchym spodzie będzie pysznie smakować w towarzystwie truskawek, malin, borówek, a nawet... bananów. Jeśli masz mało czasu, kruchy spód wykonaj w uproszczonej wersji - z bardzo drobno pokruszonych herbatników, wymieszanych z roztopionym masłem. Taki spód nie wymaga podpiekania.
Pączki z mascarpone są błyskawiczne w przygotowaniu - ciasto nie musi wyrastać, więc przygotujesz je dosłownie w 15 minut. Do tego dolicz czas smażenia pączków z mascarpone - zajmie ci to pewnie ok. 20-25 minut.
Sernik Izaura to nic innego jak sernik połączony z czekoladowym biszkoptem. Został wymyślony w latach 80. na część bohaterki znanej brazylijskiej telenoweli.
Sernik z makiem z puszki przygotuj na spodzie z biszkoptów lub herbatników. Czas przygotowania to około 40 minut, do tego musisz dodać 80 minut pieczenia.
Krem do tortu to druga najważniejsza rzecz zaraz po biszkoptowych blatach i efektownej dekoracji. Według przepisu podstawowego, krem do tortu robi się z masła, cukru pudru i śmietany kremówki.
Typowy przepis na kulki Rafaello zakłada użycie mleka w proszku. W naszym przepisie pomijamy jednak ten dodatek. Kulki kokosowe bez pieczenia wystarczy przygotować z masła, cukru pudru, cukru wanilinowego, jajek, wiórków kokosowych, migdałów i herbatników.
Ten przepis na jesienne ciasto z dynią i czekoladą będzie twoim ulubionym: brownie z dynią jest bardzo mięsiste i delikatne, a przy tym intensywne w smaku. Upieczesz je w 25 minut.
Babka gotowana to bardzo prosty sposób na ciasto dla osób, które nie mają piekarnika, a chcą przyrządzić pyszny deser. Oprósz ją cukrem pudrem lub polej lukrem cytrynowym.
Nie jest to zdrowy deser, ale dzięki czekoladowemu ciastu z ciastek przekonasz się do wypieków, a twoje dzieci będą wniebowzięte. Potrzebujesz masło, kakao, cukier, herbatniki. Obejdziesz się bez jajek i mąki.
Porzeczkowiec to nic innego jak wilgotny kakaowy biszkopt przełożony waniliowym kremem oraz kwaśnym dżemem porzeczkowym. Sprawdzi się na każdym rodzinnym spotkaniu.
Muffinki marchewkowe to doskonała alternatywa dla klasycznego ciasta z marchewką w roli głównej. Marchewkowe babeczki doskonale nadadzą się na piknik lub imprezę w ogrodzie.
Fit ciasto czekoladowe będzie idealne dla osób dbających o linię, a także tych na diecie wegańskiej. Ma intensywny smak, jest wilgotne i idealne na do kawy.
Lava cake to prosty, ale bardzo efektowny deser, którym z pewnością zachwycisz swoich bliskich. Gwarantujemy, że nie ma szans, by skończyć tylko na jednym ciastku!
Babka czekoladowa jest tak pyszna, że zasmakuje każdemu – szczególnie dzieciom! Ozdób ją ulubionymi orzechami i bakaliami, by jeszcze bardziej wzbogacić jej smak.
Ciasto wiewiórka to ciasto pieczone z dodatkiem jabłek i orzechów. Na górę połóż śmietanę ubitą z cukrem – możesz je również posypać wiórkami kokosowymi.
Ciasto z kaszy jaglanej jest naprawdę smaczne, a do tego mogą je jeść także weganie i alergicy. Polej je karmelem, możesz także dodać namoczone rodzynki.
Tort truskawkowy to idealne ciasto na lato, kiedy sezon na te owoce jest w pełni. Nasz przepis jest uzupełniony o dżem truskawkowy oraz intensywnie cytrynowy krem.
Tort bezowy to jeden z najbardziej ulubionych tortów. Jest słodki i pyszny, a jego smak często przełamany jest kwaśnymi owocami. Doskonale smakuje też z dodatkiem czekolady.
Sernik tradycyjny sprawdzi się podczas każdej rodzinnej imprezy i nie tylko. Dodatek rodzynek oraz polewa czekoladowa sprawią, że to ulubione ciasto wielu osób.
Sernik z mascarpone ma nieco inną konsystencję, niż ten tradycyjny. Dodatek sera mascarpone sprawia, że masa serowa jest delikatniejsza i bardziej wilgotna.
Nie wiesz, jakie ciasto podać gościom? Sernik na ciemnym spodzie sprawdzi się na każdą okazję. Zobacz nasz sprawdzony przepis na waniliowy sernik z pyszną karmelową polewą.