6 przyczyn opuchlizny nóg

Opuchlizna na nogach lub stopach może sygnalizować zakłócenia w pracy różnych narządów. Jakich?
Odciski na stopach fot. Fotolia

Przyczyny opuchnięcia nóg bywają różne. Zaliczamy do nim m.in.: niewydolność serca, uraz, zakrzep czy zatrucie ciążowe. Obrzęk czy opuchlizna pojawia się w różnych sytuacjach i czasem może po prostu wiązać się ze zmęczeniem czy wysoką temperaturą. 

Kiedy nogi mogą puchnąć?

Ten problem pojawia się np. w upalny dzień lub po dłuższym staniu czy chodzeniu. Jest to skutek działania wysokiej temperatury, zmęczenia. W takiej sytuacji pomaga odpoczynek z uniesionymi wysoko nogami, chłodna kąpiel stóp. Bywa jednak, że obrzęk nóg jest objawem choroby, czasem nawet poważnej, i wymaga szybkiej wizyty u lekarza.

1. Obrzęk jednej kostki

Jeśli pojawia się po urazie, np. skręceniu nogi (mogło się zdarzyć nawet kilka miesięcy wcześniej), zwykle oznacza rozciągnięcie ścięgna. Obrzękowi towarzyszy wtedy ból przy zginaniu i prostowaniu stopy.

2. Obrzęk obu kostek

Jeśli dolegliwość ta powtarza się (bez konkretnej przyczyny) lub długo się utrzymuje, może świadczyć o niewydolności serca. Zwłaszcza wtedy, gdy często występuje również uczucie duszności.

Obrzęk nóg w podróży - co robić?

3. Spuchnięte nogi - problem dotyczy tylko jednej z nich

W przypadku, kiedy skóra na chorej nodze jest gorąca i wrażliwa na dotyk (może być także sinawo zabarwiona), pojawia się ból w łydce i podeszwie, najczęściej oznacza to zakrzep w żyle głębokiej.

4. Opuchnięte nogi w ciąży

Jest to dość częsta w tym okresie, ale niegroźna, dolegliwość. Może wiązać się z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli jednak obrzękom towarzyszy nagły wzrost wagi bez zwiększonego apetytu (czasem bóle i zawroty głowy), może to świadczyć o zatruciu ciążowym.

Skuteczne sposoby na 5 dolegliwości nóg

5. Spuchnięte nogi i powieki

Bardzo często bywa to sygnałem jakichś zaburzeń w pracy nerek – pierwszym widocznym objawem ich choroby. Szczególnie wtedy, gdy występują jednocześnie: uczucie ogólnego rozbicia, bóle głowy, zmiana w wyglądzie moczu.

6. Spuchnięte stopy oraz nogi w okolicy kostek

Na początku obrzęk może pojawiać się przede wszystkim wieczorem, po forsownym dniu (długie chodzenie, stanie). Tak jak w przypadku zmęczenia. Nogi są nie tylko spuchnięte, ale sprawiają wrażenie zbyt ciężkich. Jeśli jednak dołączą do tego inne objawy, np.: wrażliwość skóry na dotyk, kurcze i bóle łydek, najczęściej jest to sygnał choroby żylakowej.

Zobacz też:
Najlepsze produkty dla zdrowia nóg
Pozbądź się żylaków tymi sposobami!

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse Polska S.A.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (33)
/miesiąc temu
Spróbujcie Venowave, pomaga. Taki aparat na łydkę.
/rok temu
Ja w ciągu dnia poleciłabym Wam moje drogie bardzo pomocne rajstopy charlizemystery.com/2017/01/typowy-dzien-blogerki/ Na pewno pomogą Wam jesli chodzi o wszelkie bóle nóg i powstające przy tym obrzęki.
/2 lata temu
A żylaki? Jeśli o mnie chodzi to była przyczyna puchnięcia nóg. Zły przepływ krwi, stojąca praca. Sięgnęłam na szczęście w dobrym momencie po krem Varive, który nie tylko uszczelnił naczynia krwionośne, to też usprawnił przepływ krwi przez żyły. Popękane naczynka zniknęły, ogólnie czuję, że moje nogi nie tylko mniej bolą, ale i wyglądają lepiej :)
POKAŻ KOMENTARZE (30)