POLECAMY

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych (RKO)

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to podstawowy zabieg podtrzymujący życie poszkodowanego. Jego celem jest przywrócenie oddechu, krążenia i świadomości. Wśród ratowników zabiegi te określa się mianem "ABC reanimacji".
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych (RKO)
  • Udrożnij drogi oddechowe. Jedną rękę połóż na czole, drugą na żuchwie. Usuń z jamy ustnej znajdujące się w zasięgu wzroku i palca ciała obce. 
  • Oceń wzrokiem, słuchem i czuciem oddech poszkodowanego.
  • Przystąp do reanimacji. Rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Połóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego, drugą rękę połóż na już ułożonej. Spleć palce obu rąk i upewnij się, czy nie będziesz wywierać nacisku na żebra poszkodowanego. Pochyl się nad poszkodowanym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i uciskaj na 4-5 cm. Powtarzaj uciśnięcia z częstotliwością 100 na minutę.

Zobacz też: Jak zastosować pozycję boczną ustaloną?

  • Po wykonaniu 30 uciśnięć, udrożnij drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę. Zaciśnij skrzydełka nosa poszkodowanego używając palca wskazującego i kciuka. Pozostaw usta delikatnie otwarte. Weź wdech i obejmij szczelnie swoimi ustami usta poszkodowanego. Wdmuchnij powoli powietrze do ust poszkodowanego. Obserwuj, czy jego klatka piersiowa się unosi i opada. Ponów tę czynność. Jeśli poszkodowany nie oddycha, sprawdź jamę ustną poszkodowanego i usuń widoczne ciała obce.
  • Ponownie ułóż ręce w prawidłowej pozycji na mostku i wykonaj kolejnych 30 uciśnięć klatki piersiowej.
  • Wymienione czynność powtarzaj dopóki poszkodowany nie zacznie prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji.

Zobacz też: Jak wykonać sztuczne oddychanie?

(Źródło: Wytyczne 2005 resuscytacji krążeniowo-oddechowej na stronie Polskiej Rady Resuscytacji www.prc.krakow.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/5 lat temu
filmik bylby lepszy
/5 lat temu
prawda
/6 lat temu
http://www.wdimed.pl/product.php?id_product=57 maseczka kieszonkowa...
POKAŻ KOMENTARZE (8)