Mój chłopak jest chorobliwie zazdrosny! Co robić?

Coraz bardziej niepokoi mnie chorobliwa zazdrość mojego chłopaka – denerwuje się nawet na dźwięk imienia innego mężczyzny, robi mi często wyrzuty i okazuje swoje niezadowolenie, gdy wychodzę z domu bez niego. Co robić?
/ 04.03.2014 08:32

chorobliwa zazdrość

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Zwracam się o pomoc w sprawie mojego partnera. Jesteśmy razem od prawie trzech lat, bardzo się kochamy i planujemy pobrać, ale… No właśnie. Moim problemem jest jego chorobliwa zazdrość. Nie pozwala mi spotykać się z żadnym kolegą, nawet gdy jestem bez niego w mieszanym towarzystwie dopytuje o szczegóły spotkania i wyraża swoje niezadowolenie, że byli na nim obecni jacyś mężczyźni. Czy to normalne?

Doszło do tego, że na sam dźwięk imienia innego faceta zaczyna się denerwować. Nie chce też słuchać o moich byłych partnerach.

Niepokoi mnie to i zastanawiam się, czy jego zazdrość może się jeszcze powiększać? A co jeśli po ślubie stanie się podejrzliwy i zabroni mi wychodzić z domu? Nie wyobrażam sobie tego, ale boję się, że – czysto hipotetycznie – może do tego dojść (słyszałam o takich przypadkach).

Chłopak zaprzecza, gdy mówię, że zachowuje się nieracjonalnie. Uważa, że to normalne, że facet jest zazdrosny o swoją kobietę i to oznacza, że mu na niej zależy. Dodam, że nigdy nie dałam mu powodów do zazdrości, jestem wierna i nie potrzebuję „skoków w bok”.

Kto ma rację? Może to ja przesadzam?

Zobacz też: Mój chłopak interesuje się innymi kobietami!

Na pytanie użytkowniczki odpowiada psycholog, psychoterapeuta Monika Wysota:

Szanowna Pani,

zazdrość to normalne uczucie, które jest obecne w związku dwojga ludzi. Informuje nas o tym, że zależy nam na drugiej osobie, że nasz partner jest dla nas ważny i nie wyobrażamy sobie, by mogło go nie być.

Jednak kiedy normalna, zdrowa zazdrość przeradza się w chorobliwą, może zepsuć nawet najlepszy związek. Jej przyczynami mogą być: niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości, lęk przed porzuceniem, przekonania, wzorce wyniesione z poprzednich związków itp. Zatem jak Pani widzi podłoże chorobliwej zazdrości leży po stronie zazdrosnego partnera i jest niezależne od naszego zachowania wobec niego (wierności, braku powodów do zazdrości).

Jeśli nie usunie się jej przyczyn, czyli nie przepracuje lęku, niskiej samooceny, przekonań itp.,  istnieje prawdopodobieństwo, że zazdrość może się nasilać. Z czasem taka sytuacja może stać się dla Pani bardzo trudna.

Trudno jest w tym miejscu rozstrzygać, kto z Państwa ma rację,  ale warto, żebyście Państwo spokojnie sobie o tym porozmawiali i poznali swoje odczucia oraz potrzeby.

Proponowałabym wspólną wizytę u psychoterapeuty par. Warto, żebyście Państwo rozwiązali ten problem jeszcze przed ślubem.

Zobacz też: Czy można zdradzić przez sms?

Redakcja poleca

REKLAMA