Pojedyncza dawka spermy zawiera minimum kilka milionów plemników – żywych, ruchliwych komórek zawierających materiał genetyczny oraz parę innych substancji potrzebnych do przeżycia podczas podróży ku komórce jajowej. Plemniki produkowane są w jądrach, a dojrzewają w najądrzach. Ich cykl rozwojowy trwa 72 dni. Oczywiście nie wszystkie 20 milionów jest tak samo dobrze przygotowanych do zapłodnienia – naturalna selekcja wybiera zawsze te najlepsze. Jednak to, z czego będzie można wybierać, zależy od Twojego stylu życia.
Kluczowe dwa miesiące
Plemniki produkowane są u dojrzałego płciowo mężczyzny non-stop. To inaczej niż u kobiety, która materiał „bazowy” do produkcji komórek jajowych ma już od urodzenia – potem tylko uwalnia poszczególne komórki dokańczając ich produkcję.
Kluczowym faktem do zapamiętania jest więc 72 dni czyli okres trwania spermatogenezy (tworzenia plemników). To nieco ponad dwa miesiące – niedługo, ale jednak wystarczająco dużo czasu, aby dojrzewającym plemnikom zaszkodzić.
Jądra lubią przewiew
Co może źle działać na plemniki? Odpowiedź mogłaby brzmieć – to samo, co zawsze. Ale zanim przejdziemy do znanych nam dobrze medycznych „złoczyńców”, podkreślmy niezwykle istotną rzecz dla zdrowia jąder i tym samym nasienia – temperatura. W jądrach jest ona niższa, mniej więcej o 2 stopnie, od reszty ciała. Takie warunki potrzebne są do prawidłowego rozwoju plemników i to dlatego jądra znajdują się „na zewnątrz” ciała. Dlatego unikaj przegrzewania krocza (szczególnie kierowcy!), noszenia zbyt obcisłych, nieprzewiewnych ubrań.
Polecamy: Higiena penisa - zadbaj o swoją męskość
Cisi zabójcy plemników
Po pierwsze – alkohol, a zwłaszcza jego przewlekłe spożywanie. Ciągłe wystawienie na działanie alkoholu, nawet w nie tak dużych ilościach, może być tragiczne w skutkach dla plemników. Właściwie, lepiej dwa razy porządnie się upić, niż codziennie raczyć się hojnym drinkiem.
Po drugie – papierosy. Niestety, tutaj też mają swoje szkodliwe działanie. I to już przy ilości 8 papierosów dziennie! Inne używki, jak narkotyki, działają podobnie na jakość nasienia – po prostu ją drastycznie obniżają.
Kolejnym negatywnym czynnikiem są pestycydy. Nadmierny kontakt z tymi środkami może uszkadzać nasienie. Oprócz tego metale ciężkie mogą być odpowiedzialne za spadek jakości nasienia. Jakim sposobem dostają się one do organizmu? Np. poprzez spożywanie zanieczyszczonej żywności. Jednym z łatwiej wychwytujących metale pożywieniem są rośliny liściaste czyli sałata, kapusta.
Leki a nasienie
Innym czynnikiem mogącym działać szkodliwie na spermę są leki. Należą do nich leki przeciwnowotworowe, niektóre antybiotyki, jak również beta-blokery, powszechnie stosowane w nadciśnieniu bądź chorobach serca. Jednak tutaj trudno z nich rezygnować, a nie zawsze można znaleźć alternatywę. Jeśli więc zażywasz przewlekle lub przez dłuższy czas jakiekolwiek leki, zapytaj lekarza o ich wpływ na nasienie.
Czytaj też: Czy mężczyźni też przechodzą menopauzę?