Ból podczas stosunku nie zawsze musi mieć podłoże chorobowe, ale o każdych niepokojących objawach, nawet nieregularnych czy nieswoistych, powinnaś poinformować ginekologa.
Jeśli wykluczy on podłoże chorobowe bolesnych zbliżeń, to tobie i twojemu partnerowi pozostaje zmienić seksualne nawyki. To one sprawiają, że zamiast przyjemności odczuwasz dyskomfort.
Najczęstsze powody bólu podczas stosunku:
Suchość pochwy
Suchość pochwy zwykle wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie spowodowanych np. menopauzą, porodem, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku tych ostatnich łączy się często ze spadkiem libido, więc najlepiej zmienić tabletki pod okiem ginekologa albo zrezygnować z nich na rzecz prezerwatywy, jeśli stosujesz je wyłącznie antykoncepcyjnie. Pamiętaj jednak, aby skonsultować swoje podejrzenia ze specjalistą.
Jeśli suchość pochwy wywołana jest menopauzą czy porodem, warto pokusić się o wypróbowanie lubrykantów. Najlepiej na początek zacząć od tych nieuczulających, hipoalergicznych, dostępnych w aptekach.
Suchość pochwy może także wynikać ze zbyt krótkiej albo zwyczajnie nudnej gry wstępnej. Jeśli zamierzasz kontynuować związek z pędziwiatrem lub rutyniarzem, nie pozostaje ci nic innego, jak porozmawiać z nim o swoich potrzebach. Najlepiej zrobić to nim wskoczycie do łóżka. Możesz także spróbować poprowadzić go przez swoje najbardziej wrażliwe miejsca i odwzajemniać jego pieszczoty, a wtedy z pewnością polubi grę wstępną.
Infekcje intymne
Stany zapalne pochwy, nadżerka i inne infekcje intymne często długo nie dają żadnych objawów. Jednak gdy się rozwiną, jednym z symptomów może być właśnie dyskomfort i ból odczuwany podczas zbliżenia seksualnego. Do tego mogą pojawić się upławy, swędzenie i pieczenie w miejscu intymnym.
Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów - nie zwlekaj, tylko zapisz się do lekarza. Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych.
Tyłozgięcie macicy
Cierpi na nią ok. 4 proc. populacji kobiet i często nie daje ona żadnych objawów. Zdarza się jednak, że przy niektórych pozycjach seksualnych kobiety odczuwają dyskomfort, a nawet ból. Wtedy po prostu należy kochać się inaczej.
Przy tyłozgięciu macicy najlepszą pozycją jest kolankowo-łokciowa, czyli kobieta klęczy, a partner wchodzi w nią od tyłu i trzyma ją za miednicę. Czasami jednak nawet wtedy odczuwa ona ból, ale wystarczy drobna zmiana np. partner lekko przesunie się w prawo lub lewo, wyprostuje się lub bardziej nachyli nad kobietą albo to ona zamiast klęczeć uniesie się.
Równie dobrą pozycją jest ta na łyżeczkę, kiedy partnerzy leża bokiem do siebie i mężczyzna wchodzi w kobietę od tyłu. Ma ona jednak tę wadę w porównaniu do pierwszej pozycji, że trudno ją korygować.
Pochwica
To dysfunkcja polegająca na tym, że kobieta, niezależnie od swoich chęci, nie może odbyć stosunku seksualnego. Z reguły przyczyny pochwicy tkwią w psychice kobiety i mogą wiązać się z traumatycznymi przeżyciami np. gwałtem czy molestowaniem seksualnym lub zbyt rygorystycznym seksualnie wychowaniem.
W przypadku, gdy ból podczas stosunku towarzyszy każdej próbie odbycia stosunku seksualnego, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Pochwica zdarza się jednak nawet kobietom, które nie doświadczyły przemocy ani nie mają złych skojarzeń z seksem. Jednorazowy epizod może przerazić, ale nie świadczy jeszcze o dysfunkcji, ponieważ partnerka może w ten sposób reagować na brak poczucia bezpieczeństwa w związku czy brak zaufania do partnera.
Bez względu na częstotliwość ataków, kobieta zmagająca się pochwicą wciąż może czerpać przyjemność z seksu. W końcu, od czego są pieszczoty i inne rodzaje współżycia, jak choćby seks oralny czy miłość grecka. Ważne, żeby zamiast obwiniać się, szukać rozwiązań.
Endometrioza
Z powodu tej choroby cierpi ok. 15% kobiet w Polsce. Endometrioza jest podstawową przyczyną niepłodności kobiet. Jednym z jej objawów jest ból w czasie stosunku płciowego. Może pojawić się też bolesne miesiączkowanie i objawy jelitowe, jak zaparcia lub biegunki, nudności, ból brzucha.
Endometriozę należy zdiagnozować u ginekologa, zwykle wystarczy badanie ginekologiczne i wykonanie USG. Leczenie głównie polega na łagodzeniu objawów.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.07.2018.
Więcej o chorobach intymnych:5 skutecznych sposobów na bolesną miesiączkęTorbiel na jajniku - czy jest groźna, dlaczego powstaje?Zespół policystycznych jajników - co warto o nim wiedzieć?HPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)