Ból podczas stosunku – możesz się go pozbyć w prosty sposób

Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku, to nie ukrywaj tego przed partnerem. Nie zasłaniaj się gorszym dniem czy migreną tylko idź do ginekologa, bo seks nie powinien sprawiać cierpienia. Wykluczyłaś chorobę, a zbliżenia wciąż są bolesne? Znamy kilka prostych sposobów, abyś znów zaczęła cieszyć się seksem.
/ 5 miesięcy temu
Ból podczas stosunku – możesz się go pozbyć w prosty sposób fot. Adobe Stock

Ból podczas stosunku nie zawsze musi mieć podłoże chorobowe, ale o każdych niepokojących objawach, nawet nieregularnych czy nieswoistych, powinnaś poinformować ginekologa.
Jeśli wykluczy on podłoże chorobowe bolesnych zbliżeń, to tobie i twojemu partnerowi pozostaje zmienić seksualne nawyki. To one sprawiają, że zamiast przyjemności odczuwasz dyskomfort.
Oto kilka powodów występowania bólu podczas stosunku i sposoby na uporanie się z nim.

Błędne koło bólu podczas stosunku

Suchość pochwy

Wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie spowodowanych np. menopauzą, porodem, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku tych ostatnich łączy się często ze spadkiem libido, więc najlepiej zmienić tabletki pod okiem ginekologa albo zrezygnować z nich na rzecz prezerwatywy, jeśli stosujesz je wyłącznie antykoncepcyjnie. Pamiętaj jednak, aby skonsultować swoje podejrzenia ze specjalistą.
Jeśli suchość pochwy wywołana jest menopauzą czy porodem, warto pokusić się o wypróbowanie lubrykantów. Najlepiej na początek zacząć od tych nieuczulających, hipoalergicznych, dostępnych w aptekach.
Suchość pochwy może także wynikać ze zbyt krótkiej albo zwyczajnie nudnej gry wstępnej.
Jeśli zamierzasz kontynuować związek z pędziwiatrem lub rutyniarzem, nie pozostaje ci nic innego, jak porozmawiać z nim o swoich potrzebach. Najlepiej zrobić to nim wskoczycie do łóżka np. podczas kolacji przy świecach albo w trakcie oglądania filmów erotycznych (nie mylić z pornografią!).
Możesz także spróbować poprowadzić go przez swoje najbardziej wrażliwe miejsca i odwzajemniać jego pieszczoty, a wtedy z pewnością polubi grę wstępną.

Tyłozgięcie macicy

Cierpi na nią ok. 4 proc. populacji kobiet i często nie daje ona żadnych objawów. Zdarza się jednak, że przy niektórych pozycjach kobiety odczuwają dyskomfort a nawet ból. Wtedy po prostu należy kochać się inaczej.
Przy tyłozgięciu macicy najlepszą pozycją jest kolankowo-łokciowa, czyli kobieta klęczy, a partner wchodzi w nią od tyłu i trzyma ją za miednicę. Czasami jednak nawet wtedy odczuwa ona ból, ale wystarczy drobna zmiana np. partner lekko przesunie się w prawo lub lewo, wyprostuje się lub bardziej nachyli nad kobietą albo to ona zamiast klęczeć uniesie się.
Równie dobrą pozycją jest ta na łyżeczkę, kiedy partnerzy leża bokiem do siebie i mężczyzna wchodzi w kobietę od tyłu. Ma ona jednak tę wadę w porównaniu do pierwszej pozycji, że trudno ją korygować.

Pochwica

To dysfunkcja polegająca na tym, że kobieta, niezależnie od swoich chęci, nie może odbyć stosunku seksualnego. Z reguły jej przyczyny tkwią w psychice kobiety i mogą wiązać się z traumatycznymi przeżyciami np. gwałtem czy molestowaniem seksualnym lub zbyt rygorystycznym seksualnie wychowaniem.
W przypadku, gdy ból podczas stosunku towarzyszy każdej próbie odbycia stosunku seksualnego warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Pochwica zdarza się jednak nawet kobietom, które nie doświadczyły przemocy ani nie mają złych skojarzeń z seksem. Jednorazowy epizod może przerazić, ale nie świadczy jeszcze o dysfunkcji, ponieważ partnerka może w ten sposób wyrażać na brak poczucia bezpieczeństwa w związku czy brak zaufania do partnera.
Bez względu na częstotliwość ataków, kobieta zmagająca się pochwicą wciąż może czerpać przyjemność z seksu. W końcu, od czego są pieszczoty i inne rodzaje współżycia, jak choćby seks oralny czy miłość grecka. Ważne, żeby zamiast obwiniać się, szukać rozwiązań.

Przeczytaj jeszcze:
Wiemy, kiedy najlepiej uprawiać seks, jeśli starasz się o dziecko. Istotna jest nie tylko godzina, ale i pora roku
Krwawienie po stosunku – poznaj siedem powodów tej przypadłości
Czy zdrada emocjonalna przekreśla związek i może stać się przyczyną rozstania?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)