Antykoncepcja - 5 skutecznych metod zapobiegania ciąży

antykoncepcja fot. Adobe Stock
Do określenia skuteczności działania danej metody antykoncepcji stosuje się wskaźnik Pearla. W czołówce najskuteczniejszych metod na antykoncepcję są pigułki hormonalne i zastrzyki.
Marta Wilczkowska / 31.01.2020 09:23
antykoncepcja fot. Adobe Stock

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na ciążę, uprawiając seks masz wiele metod służących zabezpieczeniu się. Skupimy się na najbardziej skutecznych metodach antykoncepcji.

Co określa skuteczność metod antykoncepcji?

Robi się to na podstawie wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Dzięki niemu określa się skuteczność różnych metod antykoncepcji.

Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda. Należy jednak pamiętać, że na skuteczność antykoncepcji ma wpływ wiele czynników, dlatego wskaźnik Pearla nie powinien być jedynym wyznacznikiem.

Antykoncepcja - skuteczne metody

Metod antykoncepcyjnych jest wiele - pigułki, krążki, prezerwatywa, globulki, żele plemnikobójcze oraz metody naturalne. Oto 5 najskuteczniejszych:

  1. pigułka hormonalna
  2. minipigułka
  3. plaster antykoncepcyjny
  4. spirala
  5. zastrzyk antykoncepcyjny

Pigułka hormonalna

Wskaźnik Pearla: 0,1–3. Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen. Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokują owulację oraz zmieniają błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej.

To bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, bezpieczna, wygodna w użyciu i niedroga (najtańsze pigułki kosztują około 20 zł). Trzeba jednak codziennie pamiętać o wzięciu tabletki.

Minipigułka

Wskaźnik Pearla: 0,7–1. Zawiera tylko gestagen. Tabletki łyka się codziennie, bez przerw między opakowaniami. Zagęszcza śluz szyjkowy. Minipigułkę mogą stosować kobiety karmiące i te, którym nie wolno przyjmować estrogenów. Szybciej niż po zwykłej pigułce powraca płodność.

Minipigułkę trzeba przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Niestety może powodować nieregularne cykle i plamienia międzymiesiączkowe.

Plaster antykoncepcyjny

Wskaźnik Pearla: 0,2–0,8. Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Plastry przykleja się co siedem dni. Plaster antykoncepcyjny jest bardzo wygodny, trzeba o nim pamiętać tylko raz w tygodniu.

Hormony przenikają bezpośrednio do krwi, a więc nie obciążają wątroby. Ich dawki są mniejsze niż w przypadku tabletki. Klej z plastra czasami może wywołać reakcję alergiczną. Tego typu antykoncepcji nie powinny stosować kobiety ważące powyżej 90 kilogramów. Plaster może się też odkleić.

Wkładka domaciczna (tzw. spirala)

Wskaźnik Pearla: wkładka niehormonalna: 0,2–1,5; hormonalna: 0–0,6. Zawiera hormony (uwalniające gestagen) albo miedź. Wywołuje w błonie śluzowej macicy tzw. sterylną reakcję zapalną, co sprawia, że komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć. Spirala antykoncepcyjna to bardzo skuteczna i wygodna metoda antykoncepcji: trzeba o niej pamiętać raz na kilka lat.

Wkładka zawierająca miedź może, niestety, powodować obfite miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe. Zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej i stanów zapalnych jajników. Może wypaść. Podczas zakładania jej czasem dochodzi do uszkodzenia macicy (na szczęście zdarza się to bardzo rzadko).

Zastrzyk antykoncepcyjny

Wskaźnik Pearla: 0–1. Zawiera gestagen. Zastrzyk z tego hormonu wykonuje się raz na trzy miesiące. Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej. Ta metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna i wygodna, bo trzeba o niej pamiętać tylko raz na kwartał.

Często zmniejsza krwawienia i endometriozę. Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie. Może powodować zaburzenia miesiączkowania i tycie, a stosowany długo także osteoporozę. Na powrót płodności trzeba czekać nawet 6–8 miesięcy.

Na podstawie artykułu Beaty Turskiej z Mamo, to ja.Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 02.08.2019.

Więcej o antykoncepcji:Pierwsza antykoncepcja hormonalna - 5 ważnych zasad wyboruAntykoncepcja na wakacje - najważniejsze zasadyAntykoncepcja dla kobiet po 40-tceAntykoncepcja awaryjna. Tabletka dzień po - kiedy ją przyjąć i ile kosztuje?

lek. med.
Artur Kucharski

Specjalista ginekolog-położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.

Redakcja poleca

REKLAMA