Najlepsze ciasta na komunię: zobacz ponad 30 przepisów na efektowne torty i szybkie ciasta, które zachwycą wszystkich gości
fot. Adobe Stock, shustrilka
Ciasta na komunię kojarzą się z efektownymi tortami bezowymi czy wypiekami z kremem. Natomiast warto też postawić na łatwe w przygotowaniu, a smaczne i praktyczne brownie czy szybki sernik z owocami. Świetnie sprawdzi się także beza Pavlova oraz orzeźwiające ciasto malinowe lub cytrynowe. Zobacz te pyszne propozycje.
Ciasta na komunię w domu lub w ogrodzie powinny zachęcać do ich skosztowania, ale też być odporne na temperaturę pokojową czy tą panującą na zewnątrz. Ciasta na bazie kremów i bitej śmietany warto serwować o konkretnej godzinie lub celowo podać od razu po daniach gorących.
Menu na komunię koncentruje się głównie wokół dań obiadowych i przystawek, takich jak sałatki, koreczki czy roladki. Jeśli czujesz, że organizując komunię w domu nie podołasz wyzwaniu, bez zastanowienia zamów catering i wspomóż lokalny biznes. Warto też pokusić się o wynajęcie obsługi.
Ciasta na komunię możesz zamówić, ale podpowiadamy, jakie przepisy sprawdzą się, jeśli planujesz wykonać wypieki samodzielnie. Jeśli chodzi tort na komunię - decyzję o tym przedsięwzięciu rozważ dwukrotnie i pamiętaj, że dekorowanie takiego deseru np. lukrem cukierniczym to nie lada wyzwanie.
Brownie to idealna propozycja na ciasto komunijne, a dodatkowo bardzo szybkie w przygotowaniu. Klasyczne, lekko wilgotne i bardzo intensywne brownie praktycznie nie może się nie udać! Warto dodać do niego odrobinę proszku do pieczenia, by konsystencja nie przypominała gliny, a była bardziej "napowietrzona".
Składniki:
360 g masła,
600 g czekolady gorzkiej,
2 łyżki kakao,
6 jaj,
450 g cukru do wypieków,
200 g maki pszennej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
szklanka obranych orzechów laskowych.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę, kakao i proszek przesiej. Lekko wymieszaj, aby składniki się połączyły.
Czekoladę posiekaj drobno i odłóż.
Masło rozpuść w rondelku i zdejmij z palnika. Dodaj do niego czekoladę, wymieszaj na gładki sos.
Jajka umieść w naczyniu i roztrzep, dodaj cukier i wymieszaj. Następnie wlej sos czekoladowy.
Do mokrych składników wsyp suche.
Ciasto wlej do jednej większej lub dwóch mniejszych foremek. Piecz w temperaturze 165 stopni przez ok. 30-40 minut (do suchego patyczka).
fot. Ciasto na komunię: czekoladowe brownie/Adobe Stock, irina2511
Orzeźwiający cytrynowy sernik w połączeniu z lekką bezą to idealna propozycja na komunijne wypieki. Pamięta jednak, że łączenie ze sobą sera i bezy może skończyć się problematycznie, jeśli ser będzie nazbyt grudkowy.
Wybieraj więc ten dobrze zmielony twaróg na sernik lub zmiel go dokładnie samodzielnie. Cytrynowa nuta przełamie słodycz bezy i serowej masy. Jeśli marzy ci się klasyczny sernik jako ciasto na komunię, skorzystaj z przepisu na sernik wiedeński.
Składniki na spód:
200 g ciastek zbożowych lub owsianych,
50 g masła.
Składniki na masę serową:
750 g twarogu zmielonego dwukrotnie,
180 ml śmietany kremówki,
180 ml kwaśnej śmietany,
2 duże jaja,
3 żółtka,
1 i 1/4 szklanki cukru,
skórka z 2 cytryn,
sok z 3 cytryn,
2 łyżki mąki pszennej.
Składniki na bezę:
3 białka,
150 g cukru,
1 łyżeczka soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
Masło roztop i ostudź. Zmiksuj z ciastkami w blenderze. Masą o konsystencji mokrego piasku wyłóż tortownicę o średnicy 22 cm. Podpiecz w temp. 175°C przez ok. 11 min.
Do wykonania masy serowej składniki muszą być w temp. pokojowej. Wszystkie umieść w misie miksera i wymieszaj. Nie rób tego zbyt długo, by jej zbytnio nie napowietrzyć.
Masę serową wylej na podpieczony spód. Piecz w temp. 160°C przez 65 minut.
Bezę przygotuj pod koniec pieczenia sernika. Białka umieść w misie z cukrem i sokiem z cytryny i ubijaj do otrzymania sztywnej piany.
Sernik wyjmij z piekarnika, wyłóż na niego bezę. Wstaw, obniż temp. do 140°C i piecz ok. 30 minut bez termoobiegu. Po tym czasie obniż temp. do 120°C i piecz ok. 20 minut.
Ciasto na komunię wystudź przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Na noc umieść w lodówce.
fot. Ciasta na komunię: cytrynowy sernik z bezą/Adobe Stock, shustrilka
Ta propozycja świetnie sprawdzi się jako pyszne i szybkie ciasto, które możesz zjeść na jeden lub dwa kęsy. Nie wymaga użycia widelczyka - wystarczy wziąć je na serwetkę i ugryźć. Rozpieszcza kubki smakowe i przenosi do marzeń o lecie. Z tego przepisu wyjdą dwie tarty, więc możesz zmniejszyć ilość składników o połowę, jeśli chcesz.
Składniki na spód:
600 g mąki pszennej,
180 g cukru pudru,
220 g masła
szczypta soli.
Składniki na nadzienie:
1 kg malin,
230 ml soku z cytryny,4 jajka,
320 g cukru,
80 g mąki.
Sposób przygotowania:
Masło schłódź. Pokrój w kostkę. Zagnieć z pozostałymi składnikami i uformuj kulę. Spłaszcz, owiń folią i włóż do zamrażarki na kwadrans.
Przygotuj dwie formy o wymiarach 30x20 cm - posmaruj je lekko masłem. Wyłóż papierem do pieczenia.
Ciasto rozwałkuj na grubość ok. 4 mm. Wyłóż nim formy. Włóż do lodówki na 30 minut.
Ciasto nakłuj widelcem i włóż do piekarnika rozgrzanego do 190°C. Piecz min. 20 minut.
Maliny i cukier umieść w rondelku i podgrzewaj, aż rozpuści się cukier. Zdejmij z palnika i odstaw do lekkiego wystudzenia.
Sos malinowy przetrzyj przez sitko. Dodaj mąkę, jajko i sok z cytryny. Zblenduj.
Nadzienie malinowe wylej na ciasto. Piecz 20-25 minut w temp. 160°C.
Gotowe ciasto ostudź, pokrój na kwadraty i udekoruj malinami lub listkami mięty.
fot. Ciasto na komunię: tarta malinowa na komunię/Adobe Stock, lorabarra
Ciasto z budyniem zawsze jest świetną propozycją na spotkania rodzinne i uroczyste imprezy. Lekki i puszysty biszkopt w połączeniu ze słodkim budyniem i orzeźwiającymi owocami to idealny deser po komunijnym obiedzie.
Składniki:
kilogram gruszek (waga przed obraniem),
4 jajka,
160 g mąki pszennej typ 450,
30 ml zimnej wody,
120 g cukru,
pół łyżeczki proszku do pieczenia,
100 g zimnego masła,
2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego,
700 ml mleka.
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiej do miski razem z proszkiem do pieczenia i wymieszaj.
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Mniej więcej w połowie dodaj partiami cukier i ubij, aby powstała gęsta piana.
Następnie dodaj zimną wodę i nie przerywając ubijania, dodawaj po jednym żółtku.
Do masy jajecznej partiami dodawaj mąkę z proszkiem do pieczenia i wymieszaj szpatułką lub zmiksuj na niskich obrotach.
Gruszki umyj, obierz i usuń gniazda nasienne. Połowę pokrój w kostkę, a połowę w plastry.
Gruszki w kostce obtocz w mące i wrzuć do masy. Wymieszaj. Na wierzchu ułóż plastry gruszek.
Całość wstaw do piekarnika (170 stopni) na ok. 45-50 minut.
Wyjmij i wystudź.
W rondelku zagotuj 3/4 mleka, a w pozostałej ilości rozpuść proszki budyniowe. Kiedy mleko zacznie wrzeć, wlej budynie i energicznie wymieszaj.
Gotuj jeszcze chwilę, a następnie przełóż do miseczki i całkowicie wystudź. Budyń musi być zimny. Przykryj go dodatkowo folią, aby nie powstał "kożuch".
Wystudzony budyń utrzyj z zimnym masłem.
Upieczony biszkopt podziel na dwie części. Dolny blat wyłóż masą budyniową, przykryj drugim blatem i odstaw całość do stężenia.
fot. Ciasta na komunię: biszkopt z gruszką i budyniem/Adobe Stock, Roman
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.04.2021.
Malinowa chmurka keto to ciasto, które mimo słodkiego smaku zawiera w jednej porcji bardzo mało węglowodanów. Uzyskuje się to, zamieniając w przepisie cukier dodawany do bezy keto słodzikiem, a do przygotowania spodu ciasta używa się nie mąki pszennej lecz kokosowej. Dzięki temu w porcji jest blisko 4 razy mniej węglowodanów.
Keto ciasto to temat rzeka. Można przygotować niemal każdy odpowiednik tradycyjnego ciasta – od keto sernika na zimno po keto ciasto drożdżowe. Niestety nie wystarczy wymienić w przepisach maki i cukru na ich niskowęglowodanowe odpowiedniki, dlatego keto ciasta wymagają oddzielnych przepisów. Zawierają pewne dodatki i triki, które pozwalają na przygotowanie najlepszego ciasta o niskiej zawartości węglowodanów.
Ciasto pijana śliwka jest popularne w okresie świątecznym, ale świetnie sprawdza się także jako słodka przekąska do popołudniowej kawy czy propozycja na rodzinną imprezę. Zrobisz je szybko, a czekoladowy smak wpadnie w gusta wszystkich domowników i zaproszonych gości. Oto najlepszy przepis na pijaną śliwkę siostry Anastazji.
Red velvet cake wyróżnia się nie tylko pięknym, czerwonym kolorem, ale i wyjątkowym smakiem. Swoją nazwę zawdzięcza konsystencji biszkoptu – jest naprawdę puszysty i rozpływa się w ustach, a to wszystko przez dodatek sody oczyszczonej, która reaguje z octem winnym. Możesz przygotować klasyczne ciasto albo mini babeczki red velvet.
Ciasto snickers siostry Anastazji to efektowny i bardzo słodki deser, który idealnie sprawdzi się do gorącej kawy, a także chłodnego letniego napoju. Przygotujesz go łatwo i szybko. Świetnie smakuje z masą kajmakową i solidnym dodatkiem orzechów, także tych solonych. Zobacz, jak przygotować pyszne ciasto snickers.
Cytrynowiec siostry Anastazji idealnie sprawdza się do wspólnej kawy z bliską osobą, a także jako lekki i puszysty deser po obiedzie. Możesz przygotować go na kilka sposobów - wykorzystać obie masy do przełożenia biszkoptów albo jedną z nich posmarować ciasto z góry i po bokach. Oto przepis na pyszny cytrynowiec.
Seromakowiec siostry Anastazji to doskonałe świąteczne ciasto łączące dwa klasyczne bożonarodzeniowe desery: makowiec i sernik. W seromakowcu siostry Anastazji znajdują się 3 warstwy: ucierane ciasto, warstwa serowa i warstwa z masy makowej. To tradycyjny przepis na makosernik, z którego korzystają miliony Polek.
Ciasto marchewkowe dla cukrzyka nie powinno zawierać dodatku cukru ani zwykłej białej mąki, które bardzo podnoszą poziom glukozy we krwi. Lepiej też zrezygnować z suszonych owoców, np. rodzynek, które warto zastąpić orzechami. Zwykłą mąkę najlepiej zastąpić mąką razową pszenną lub z innych zbóż, np. owsianą. Tak przygotowane ciasto będzie miało niższy indeks glikemiczny.
Pyszne ciasto orzechowe siostry Anastazji możesz przełożyć zarówno jasnym, jak i ciemnym czekoladowym kremem. Podstawą jest upieczenie idealnego biszkoptu z dodatkiem posiekanych orzechów. Placek orzechowy świetnie komponuje się także z jabłkami oraz bakaliami. Oto sprawdzone przepisy na wypieki siostry Anastazji.
Keto ciasto dyniowe zawiera do 9 g węglowodanów w porcji. Z dyni da się zrobić różne keto wypieki – od ciasteczek, przez tartę aż po chleb. Wszystkie takie niskowęglowodanowe wypieki są bardzo smaczne i nie wytrącają ze stanu ketozy. Na dodatek wyglądają efektownie i można je podawać także gościom, którzy nie zorientują się, że mają do czynienia z wypiekami bez cukru.
Keto ciasto z malinami może zawierać od ok. 400 do 500 kcal w jednym kawałku. Wszystko zależy od ilości tłuszczu i białka, bo najmniej energii w takim keto deserze dostarczają węglowodany, których jest w porcji jedynie kilka gramów. Najefektowniej wyglądają ciasta przekładane malinami lub kremem malinowym i z wierzchu udekorowane malinami. Można je dodatkowo posypywać wiórkami kokosowymi lub niskowęglowodanową granolą.
Ciasto z nektarynkami można przygotować w wersji kruchej, jogurtowej, drożdżowej albo klasycznej. Lubisz ciasta ucierane, a może w typie tarty? Bez problemu połączysz je z nektarynkami i stworzysz pyszne desery, które pozwalają zatrzymać smak wakacji na długo. Zobacz nasze propozycje na ciasto z nektarynkami.
Sernik z galaretką na kruchym spodzie będzie pysznie smakować w towarzystwie truskawek, malin, borówek, a nawet... bananów. Jeśli masz mało czasu, kruchy spód wykonaj w uproszczonej wersji - z bardzo drobno pokruszonych herbatników, wymieszanych z roztopionym masłem. Taki spód nie wymaga podpiekania.
Sernik Izaura to nic innego jak sernik połączony z czekoladowym biszkoptem. Został wymyślony w latach 80. na część bohaterki znanej brazylijskiej telenoweli.
Nie jest to zdrowy deser, ale dzięki czekoladowemu ciastu z ciastek przekonasz się do wypieków, a twoje dzieci będą wniebowzięte. Potrzebujesz masło, kakao, cukier, herbatniki. Obejdziesz się bez jajek i mąki.
Porzeczkowiec to nic innego jak wilgotny kakaowy biszkopt przełożony waniliowym kremem oraz kwaśnym dżemem porzeczkowym. Sprawdzi się na każdym rodzinnym spotkaniu.
Rogaliki z marmoladą zrobione z kruchego ciasta to pyszny pomysł na przekąskę lub deser do kawy lub herbaty. Są proste, szybkie i możesz je podać na każdą okazję.
Ciasto wiewiórka to ciasto pieczone z dodatkiem jabłek i orzechów. Na górę połóż śmietanę ubitą z cukrem – możesz je również posypać wiórkami kokosowymi.
Pischinger to torcik z wafli przełożonych kremem kakaowym. Ozdób go orzechami i innymi ulubionymi bakaliami. Jest bardzo prosty w przygotowaniu: nie wymaga pieczenia i poradzi sobie z nim każdy.
Ciasto z kaszy jaglanej jest naprawdę smaczne, a do tego mogą je jeść także weganie i alergicy. Polej je karmelem, możesz także dodać namoczone rodzynki.
Kawowy deser w pucharkach łączy w sobie kilka pysznych warstw - mus z białą czekoladą, mus z mleczną czekoladą, kawową galaretkę i pestki granatu. To pyszna kombinacja smaków!
Tort truskawkowy to idealne ciasto na lato, kiedy sezon na te owoce jest w pełni. Nasz przepis jest uzupełniony o dżem truskawkowy oraz intensywnie cytrynowy krem.
Sernik tradycyjny sprawdzi się podczas każdej rodzinnej imprezy i nie tylko. Dodatek rodzynek oraz polewa czekoladowa sprawią, że to ulubione ciasto wielu osób.
Sernik z mascarpone ma nieco inną konsystencję, niż ten tradycyjny. Dodatek sera mascarpone sprawia, że masa serowa jest delikatniejsza i bardziej wilgotna.