Z ciemnością jej do twarzy – We-Dwoje.pl recenzuje

Z ciemnością jej do twarzy to nieco mroczna i tajemnicza powieść o siedemnastoletniej Ari. Z pozoru zwyczajnej, zbuntowanej nastolatce, jakich wiele. Dość szybko okazuje się jednak, że ani Ari, ani jej otoczenie zwyczajne i przeciętne nie są...
/ 27.05.2011 07:49

Z ciemnością jej do twarzy to nieco mroczna i tajemnicza powieść o siedemnastoletniej Ari. Z pozoru zwyczajnej, zbuntowanej nastolatce, jakich wiele. Dość szybko okazuje się jednak, że ani Ari, ani jej otoczenie zwyczajne i przeciętne nie są...

Książka zaliczana do gatunku urban fantasy. Umiejscowiona w niedalekiej przyszłości. Z jednej strony opowieść o nastolatce, jej dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi i tożsamości, a z drugiej historia fantastyczna, paranormalna łącząca wiele tajemnic i mitów w jednym. Zdecydowanie warta przeczytania, świetnie napisana, a jednocześnie niepozbawiona wad i zgrzytów.

Ari to nastolatka, zbuntowana, nieco osamotniona, która pragnie odnaleźć swoje korzenie i dowiedzieć się dlaczego została porzucona przez matkę. Swoją podróż rozpoczyna od szpitala psychiatrycznego w Rocguemore, w którym to dowiaduje się, że jej matka popełniła samobójstwo. W ręce Ari  trafia niewielkie pudełko, jedyna spuścizna po rodzicielce. A w nim list zaadresowany do niej. Z listu wynika niewiele – jej matka wcale nie była chora psychicznie, stuknięta, o czym próbowano ją przekonać, a ona sama ma uciekać i to jak najdalej od Nowego Orleanu.

Ari nie wie dlaczego ma uciekać, co naprawdę stało się z jej matką, przed kim ma się ukrywać, ale czuje, że tego może się dowiedzieć tylko w Nowym Orleanie. W mieście, które należy do Novem, mieście, w którym skumulowały się paranormalne moce i najróżniejsi odmieńcy. Po tym jak na parkingu tajemniczy mężczyzna próbuje ją zabić, a gdy to ona wbija mu sztylet i jago ciało zamienia się w proch, Ari postanawia pojechać do Nowego 2 i odkryć prawdę.

W podróż zabiera się z Crank, dwunastolatką i kurierem z Nowego Orleanu. To również u niej w domu zatrzymuje się po dotarciu na miejsce. I tu Ari przeżywa szok, bo rodzina dziewczynki nie jest zwyczajna, prawie każdy jej członek jest doué, odmieńcem, kimś o niezwykłych cechach lub umiejętnościach. Nawet Ari ze swoim oryginalnym kolorem włosów i bardzo zielonymi oczami wygląda tu zwyczajnie. Ale to właśnie ona jest w Nowym 2 poszukiwana przez wszystkich i to właśnie ona wzbudza największe emocje. Chociaż na razie jeszcze nie wie dlaczego. Tutaj po przeczytaniu listu babci do jej matki dowiaduje się, że nad kobietami z jej rodziny ciąży klątwa. Ari postawia odkryć tą tajemnicę...

Z ciemnością jej do twarzy to powieść niezwykle wciągająca, od samego początku czyta się ją z niebywałą lekkością, a momentami wręcz nie można się od niej oderwać. Język Keaton bogaty w kwieciste szczegóły fantastycznie oddaje obrazy i miejsca, w których bywa Ari.  Tajemnica i napięcia towarzyszą czytelnikowi od samego początku. Książka skierowana jest do nastoletniego czytelnika i świetnie oddaje jego sposób bycia, czy myślenia. Nawet wątek miłosny pomiędzy Ari i Sebastianem nie jest mdławy i przesłodzony. Jedynym minusem tej historii to mnogość zjawisk paranormalnych w jednym miejscu. Pojawiają się tutaj i wampiry, i czarodzieje, i mityczni bogowie. Trochę tu tego wszystkiego za dużo. Ale to w zasadzie jedyny minus tej powieści.

Książkę tą z pewnością warto przeczytać. Wszystkim, którzy lubią historie owiane tajemnicą, z paranormalnymi zjawiskami, mitami, czy legendami, powieść ta z pewnością przypadnie do gustu.