Orgazm w ciąży. Kiedy się kochać i czy to bezpieczne?

Orgazm w ciąży. Kiedy się kochać i czy to bezpieczne? fot. Adobe Stock
Orgazm w ciąży wzbudza wiele kontrowersji. Jedni specjaliści stanowczo go odradzają, inni wręcz zalecają, uważając, że nie tylko poprawia nastrój matce i dziecku, ale także ułatwia sam poród. Jak się nie pogubić wśród tylu sprzecznych opinii? I kiedy naprawdę można bez obaw przeżyć orgazm w ciąży?
Anna Grzelczak / 03.01.2019 13:32
Orgazm w ciąży. Kiedy się kochać i czy to bezpieczne? fot. Adobe Stock

Wokół orgazmu w ciąży narosło tak wiele mitów, że niektóre kobiety, dmuchając na zimne, przez całą ciążę rezygnują z seksu, choć mają na niego wielką ochotę. A tak naprawdę orgazm, jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań (o których piszemy poniżej), warto, a nawet trzeba przeżywać w ciąży jak najczęściej.

Orgazm najlepszy w II trymestrze ciąży

Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ hormony sprawiają, że ciężarna przestaje odczuwać dolegliwości związane ze swoim stanem, a zaczyna nabierać ochoty na seks. 

Jej wargi sromowe i pochwa stają się lepiej ukrwione i nawilżone, a to sprawia, że kobieta z większą łatwością doświadczy nawet orgazmu wielokrotnego.
Warto dodać, że przeżywają go też te panie, które dotąd nie doznały podobnych rozkoszy.

Ochota na seks w ciąży

Orgazm podnosi poziom oksytocyny, zwanej hormonem szczęścia, która poprawia nastrój ciężarnej i rozwijającemu się w niej maluszkowi.
Orgazm, jak seks jest wskazany u zdrowych kobiet nawet w ostatnich tygodniach ciąży, ponieważ może przyśpieszyć poród i sprawić, że przebiegnie on łagodniej.

Kiedy lepiej unikać orgazmu w ciąży?

Przeciwwskazaniem do współżycia, a tym samym także przeżywania orgazmów, jest przede wszystkim ciąża zagrożona, kiedy lekarz zaleca unikanie wysiłku.
Zbliżeń należy także zaniechać przy nadmiernym plamieniu z pochwy, przodującym łożysku, niekontrolowanych skurczach brzucha albo jeśli w przeszłości wystąpił już przedwczesny poród.
Jeśli po stosunku występuje krwawienie lub ból w podbrzuszu, także lepiej powstrzymać się od seksu, a sytuację zgłosić ginekologowi.
Kobieta, która źle znosiła ciążę, powinna unikać orgazmów także w ostatnich tygodniach ciąży, ponieważ tak, jak u zdrowej przyszłej mamy, seks i silne doznania mogą przyśpieszyć poród.

Pamiętaj! Każda kobieta i ciąża jest inna, dlatego swój stan i możliwość uprawiania seksu powinnaś skonsultować z prowadzącym cię ginekologiem.

Przeczytaj także:
Starasz się o dziecko? Lepiej odpuść sobie seks w te święta!
5 powodów, dla których możesz (a nawet powinnaś) odmówić seksu partnerowi
Cyberseks, oto 5 zachowań świadczących o tym, że seks przestał być zabawą

Redakcja poleca

REKLAMA