Miłość/fot. Fotolia

Jak ważna jest czułość w związku?

Czułość jest jedną z naturalnych, ludzkich potrzeb człowieka. Każdy pragnie kontaktu z drugą osobą. W związkach ważne są czułe gesty, przytulanie, całowanie, jak również udany seks. Te wszystkie elementy sprawiają, że potrzeba miłości zostaje wypełniona, a związek przetrwa.
/ 12.09.2012 12:27
Miłość/fot. Fotolia

Czułość przejawia się w słowach i gestach

Flirt odgrywa ważną rolę zarówno w związkach z długim, jak i krótkim stażem. Uwodzenie słowem, które fascynowało partnerów na pierwszych spotkaniach, zazwyczaj szybko odchodzi w niepamięć. Flirt zwiększa natężenie uczuć i wzmaga napięcie seksualne. Komplementy, tajemnicze spojrzenia czy czułe słowa dają poczucie bezpieczeństwa.

Zwykłe muśnięcie dłoni, gdy mijacie się w przedpokoju, spiesząc się do pracy, czy zwracanie się do siebie w czuły sposób dają poczucie więzi i wspólnoty. Z kolei namiętne szepty dodadzą waszemu związkowi pikanterii.

Istota przytulania

Przytulanie się do bliskiej osoby sprawia, że czujemy się bezpieczni. To naturalny odruch, czego dowodem są np. przytulanie się podczas oglądania filmu, wieczornego spaceru czy zasypianie w objęciach ukochanej osoby.

Gdy ukochana osoba obejmuje nas swoimi ramionami, zapominamy o zmartwieniach, jesteśmy spokojni i przede wszystkim czujemy się ważni dla naszej drugiej połówki. W trudnych chwilach w przytuleniu przez bliską osobę znajdujemy ukojenie i szybciej znajdujemy rozwiązanie problemów.

W chwilach radości przytulamy się spontanicznie, aby wyrazić nasze szczęście i podzielić się nim z bliską nam osobą.

Zobacz też: O czym porozmawiać przed ślubem?

Całuj mnie!

Pocałunki w udanym związku są tak samo niezbędne, jak powietrze do oddychania. To właśnie poprzez całowanie najłatwiej jest okazać czułość drugiej osobie.

Oczywiście nie chodzi o to, aby non stop się całować. Jednak codzienny buziak na dzień dobry czy przed wyjściem do pracy nastraja nas pozytywnie na resztę dnia. Stajemy się milsi dla innych ludzi i łatwiej wywiązujemy się ze swoich obowiązków, dzięki temu, że w naszym życiu prywatnym też wszystko idealnie się układa.

Długie i namiętne pocałunki są nieodzownym elementem w relacjach intymnych. Tworzą specyficzną atmosferę, charakterystyczną dla chwil, które spędza się tylko we dwoje.

Dlaczego długa "gra wstępna" jest lepsza od krótkiej?

"Gra wstępna" pobudza zarówno naszą wyobraźnię, jak i zmysły. Przygotowuje partnerów do wspaniałego przeżycia, jakim jest akt seksualny. Dlatego tak istotne jest, aby była stosunkowo długa. Szybkie pieszczoty nie współgrają z wyobraźnią, ponieważ nie pozostawiają w niej śladu. Emocje są płytkie, a napięcie seksualnie nie ma czasu wzrosnąć i nabrać mocy.

Zbyt pospieszne dojście do celu nie daje całkowitej satysfakcji. Nie można go nawet porównywać z pełnym rozkoszy orgazmem, na który wpływ mają czułe i długie pieszczoty. Wyobraźnia, czuły dotyk partnera i ciekawość pobudzają wszystkie zmysły, prowadząc kochanków na szczyty uniesień.

Zobacz też: Dlaczego warto prawić komplementy partnerowi?