mężczyzna, dziecko

Gdy on ma dziecko z inną

Zakochałaś się na zabój, ale on ma już dziecko, a jego matka jest stałą częścią waszego życia? Psycholog mówi jak radzić sobie z sytuacją.
/ 25.11.2013 15:23
mężczyzna, dziecko

Mój chłopak ma dziecko z inna kobietą. We wczesnej młodości oboje wpadli. Teraz on płaci alimenty i regularnie odwiedza tę dziewczynę i ich dziecko . Niestety stale mówi o byłej, co prawda zawsze negatywnie, ale strasznie to przeżywa. Przy każdej okazji przytacza jej zachowanie, opowiada o jej strasznej rodzinie. Niby jej nie znosi, ale widzę, że nie umie się od niej uwolnić, ona jest wciąż częścią jego życia. Widzę, że stale o niej myśli, nawet jeśli tylko negatywnie. Nie umiem żyć z jej widmem, co robić? - Mariola ze Szczecina

Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Pisze Pani, że narzeczony kontaktuje się ze swoim dzieckiem i jego mamą. To naturalne, że pragnie utrzymywać te relacje. Czuje się odpowiedzialny za potomka i chce uczestniczyć w jego życiu oraz wychowaniu. Problemem jest fakt, iż narzeczony często wspomina o swojej byłej partnerce. Co prawda wypowiada się o niej negatywnie, niemniej jednak czuje Pani, że duch tamtej kobiety cały czas krąży w Waszym życiu. To normalne, że ta sytuacja jest dla Pani dyskomfortowa i wywołuje przykre emocje. Proszę porozmawiać z partnerem o swoich uczuciach, wyjaśnić mu, że opowieści o byłej są dla Pani męczące. Warto także zapytać jak on widzi przyszłości waszego związku, który tak naprawdę bardziej przypomina trójkąt niż diadę. Partner powinien zmienić swoje postępowanie. Nie możemy żądać by ograniczył kontakty z dzieckiem, ale możemy poprosić o zmniejszenie czasu spędzanego z byłą dziewczyną. Nie musi ona przecież uczestniczyć w każdej jego wizycie. Ponadto spotkania z dzieckiem mogą odbywać się także u was, albo w neutralnym miejscu. Ma Pani prawo wymagać od narzeczonego, aby nie pielęgnował swoich emocji do byłej partnerki na gruncie waszego obecnego związku.

A co Ty sądzisz o wiązaniu się z mężczyzną, który ma dzieco z inną? Czy warto zmagac się z jego przeszłością?
Podyskutuj na forum!


Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.