Czy pierwszy raz boli?

Czy pierwszy raz boli?

Pierwsze doświadczenia seksualne są dla młodych osób głębokim i niezwykle ważnym przeżyciem. Inicjacja i wejście w życie płciowe rozpoczyna się na wiele miesięcy, a nawet lat wcześniej przed faktycznym, fizycznym aktem miłości. Najpierw są myśli, o tym co to jest? Jak to jest? I w końcu, czy to boli? Zastanówmy się, jakie są lub jakie mogą być przyczyny fizycznego ból podczas pierwszego stosunku?
/ 07.07.2016 12:56
Czy pierwszy raz boli?

Ból podczas stosunku

Klasyczny stosunek płciowy dopochwowy, nazywany także koitalnym, od którego większość osób rozpoczyna swoją przygodę z seksem, polega na fizycznym zbliżeniu narządów płciowych, czyli wprowadzeniu męskiego członka do kobiecej pochwy.

Budowa żeńskich narządów płciowych, a szczególnie fakt posiadania przez kobiety błony dziewiczej, może predysponować do odczuwania niewielkiego bólu podczas pierwszego stosunku seksualnego. Błona dziewicza stanowiąca fragment błony śluzowej otaczającej wejście do pochwy, zbudowana jest z tkanki łącznej. Tworzące ją rozciągliwe włókna elastyczne i mniej podatne włókna kolagenowe mogą być na tyle mocne, że ich przerwanie odczuwane jest jako wyraźny ból, któremu niekiedy towarzyszy niewielkie krwawienie z dróg rodnych.

Znacznie częstszym powodem nieprzyjemnych doznań podczas pierwszego stosunku jest wywołane nim napięcie mięśni. W tym przypadku ból także raczej przypisany jest kobietom. Pochwa zbudowana jest między innymi z bardzo rozciągliwej tkanki mięśniowej, której delikatne włókna układają się zarówno podłużnie, jak i okrężnie. Pasma okrężne otaczają wejście do pochwy. Każde podenerwowanie i niepokój, a takie uczucia bez wątpienia towarzyszą inicjacji seksualnej, tym bardziej jeżeli jest to konkretna, zaplanowana z wyprzedzeniem data, mogą doprowadzić do zbyt dużego napięcia mięśni i ich nadmiernego skurczu. Powstająca w ten sposób mechaniczna przeszkoda niekiedy jest źródłem bólu, a czasami nawet uniemożliwia wprowadzenie członka do pochwy.

Polecamy: Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks...

Jak temu zaradzić?

Rozwiązaniem w tym przypadku jest odprężenie prowadzące do rozluźnienia mięśni, osiągane między innymi poprzez umiejętnie poprowadzoną grę wstępną, która pozwala kobiecie przygotować się na współżycie. Problem fizycznego nieprzygotowania do seksu stanowi kolejny powód bólu odczuwanego podczas stosunku. Cielesny akt miłości to nie tylko seks sam w sobie, ale także szereg zachowań i czynności do niego prowadzących. Po fazie pożądania i podniecenia erotycznego, wywołanego bodźcami zmysłowymi, głównie wzrokowymi dochodzi do fazy podniecenia, na którą mężczyźni reagują wzwodem członka, a kobiety zwilżeniem pochwy.

Gra wstępna podtrzymuje ten stan i pozwala na możliwość całkowitego nawilżenia każdego centymetra pochwy, niezbędnego w czasie seksu. Umożliwia to uniknięcie nieprzyjemnego doznania bólu wywoływanego tarciem skóry o skórę, a w tym przypadku właściwie błony śluzowej o błonę śluzową.

Polecamy: Seks krok po kroku

Kiedy jeszcze może boleć?

Należy pamiętać, że niekiedy ból, choć bardzo rzadko, jest sygnałem ostrzegawczym informującym o toczącym się procesie chorobowym. Przedłużające się uczucie pieczenia, czy innego rodzaju bólu, pojawiające się w czasie każdego stosunku, zarówno u mężczyzn jak i kobiet, w medycynie nazywane jest dyspareunią. Specjalistyczna konsultacja ginekologiczna lub urologiczna pozwoli znaleźć źródło bólu i pomoże się z nim uporać.