Antykoncepcja - fakty i mity

Antykoncepcja - fakty i mity fot. materiały prasowe partnera
Dowiedz się, jaka jest prawda.
/ 02.12.2015 16:46
Antykoncepcja - fakty i mity fot. materiały prasowe partnera

Temat antykoncepcji jest wyjątkowo bogaty w przekłamania. O ile nikt rozsądny nie wierzy już w skuteczność kalendarzyka małżeńskiego, to i tak pokutuje szereg uprzedzeń, szczególnie dotyczących pigułek antykoncepcyjnych. Obalamy 10 mitów dotyczących stosowania antykoncepcji.

1. Przy pierwszym stosunku nie można zajść w ciążę.

Niektórzy wierzą, że nawet przy pierwszych 10 stosunkach nie dojdzie do zapłodnienia. To oczywiście nieprawda. Kobieta zachodzi w ciążę wtedy, kiedy jest w okresie płodnym, a ten związany jest z występowaniem owulacji. Liczba wcześniejszych stosunków seksualnych, czy brak wcześniejszego współżycia nie mają z owulacją żadnego związku.

2. Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych możesz mieć problemy z zajściem w ciążę.

Hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych nie gromadzą się w organizmie na lata. Wkrótce po zaprzestaniu brania tabletek kobietom wraca płodność i mogą one zajść w ciążę, nawet już w pierwszym cyklu po odstawieniu.

3. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych skutkuje przybraniem wagi, utratą libido i zmiennymi nastrojami.

Pigułki antykoncepcyjne powinny być indywidualnie dobrane do każdej kobiety. Przy źle dobranych tabletkach mogą występować skutki uboczne, takie jak gromadzenie wody w organizmie, co prowadzi do wzrostu masy ciała, wahania nastroju czy brak ochoty na seks. Jeżeli zaobserwujesz u siebie któryś z tych objawów, porozmawiaj o tym z lekarzem. Zmiana przyjmowanego specyfiku na inny powinna rozwiązać te problemy.

4. Metody hormonalne zwiększają ryzyko raka.

Przez lata pokutował pogląd, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych sprzyja powstawaniu niektórych nowotworów. Badania nie potwierdziły tej tezy. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta jedynie u kobiet zakażonych wirusem HPV, które przyjmowały pigułki co najmniej przez 5 lat. W przypadku innych nowotworów zależność jest przeciwna. Pigułka zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika, natomiast w przypadku raka piersi badania pokazały, że kobiety stosujące antykoncepcję częściej mają wykrywany ten nowotwór, gdyż regularnie trafiają na badania kontrolne.

5. Antykoncepcja o przedłużonym schemacie stosowania negatywnie wpływa na stan zdrowia kobiety i może powodować skutki uboczne.

To nieprawda. Jedna z najnowszych metod antykoncepcji o przedłużonym schemacie stosowania jest bardzo wygodna i praktyczna dla wielu kobiet. Sposób ten pozwala przesuwać krwawienia i ograniczać je nawet do czterech razy w roku. Dzięki temu łatwo można zaplanować np. wakacje czy ślub bez obaw, że menstruacja popsuje nam wymarzony wyjazd czy dzień zaślubin. Tabletki są bezpieczne i nie powodują zatruwania organizmu szkodliwymi toksynami.

6. Prezerwatywa daje stuprocentowe zabezpieczenia przed ciążą.

Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej określa wskaźnik Pearla, który pokazuje liczbę niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących daną metodę. W przypadku prezerwatyw wynosi on 3-7. Dla porównania w przypadku hormonalnych środków antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi od 0,2 do 1,4.

7. Stosunek przerywany chroni przed ciążą.

Nieprawda. Do zapłodnienia może dojść nie tylko po wytrysku. Plemniki znajdują się także w wydzielinie poprzedzającej wytrysk.

8. Podczas miesiączki nie można zajść w ciążę.

Nieprawda. Ryzyko zajścia w ciążę podczas miesiączki jest mniejsze, ale jednak istnieje. Dlaczego? Już kilka dni po zakończeniu miesiączki, a nawet jeszcze w czasie jej trwania, może wystąpić owulacja, a plemniki w drogach rodnych kobiety są bardzo żywotne i mogą czekać nawet 5 dni na pojawienie się komórki jajowej.

9. Karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę.

Podczas karmienia piersią organizm kobiety wytwarza prolaktynę, której wyższy poziom hamuje owulację. Jednak uwaga! Warunkiem jest to, żeby karmić co najmniej 6 razy na dobę i nie rzadziej niż co 4 godziny, a dziecko musi ssać intensywnie co najmniej przez kwadrans. Mało tego, karmienie piersią zabezpiecza przed ciążą tylko wtedy, gdy dziecko nie skończyło pół roku i gdy u matki nie pojawiła się miesiączka, do tego stres czy infekcja u matki bądź dziecka mogą spowodować powrót płodności.

10. Tabletki antykoncepcyjne może brać każdy, kto chce.

Mimo rozlicznych dobrodziejstw pigułek antykoncepcyjnych i wygody ich stosowania powinnaś pamiętać, że to nie są cukierki i zdarzają się przeciwwskazania do stosowania tej metody antykoncepcji. Podstawowa sprawa: przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych powinnaś ustalić z lekarzem.

Dowiedz się więcej na: www.jadecydujekiedy.pl

Materiały partnera

Redakcja poleca

REKLAMA