Orbitrek – efekty ćwiczeń potrafią zaskoczyć. Na co można liczyć?

Orbitrek efekty fot. Adobe Stock, Flamingo Images
Orbitrek: na efekty można liczyć przede wszystkim w budowaniu kondycji i redukcji tkanki tłuszczowej. Dodane obciążenie w ćwiczeniach na orbitreku pozwala jednocześnie zwiększać wytrzymałość mięśni i nieco ujędrnić ciało. Orbitrek to też idealny sprzęt dla osób z nadwagą i tych, które mają problemy z kolanami czy biodrami – pozwala mniej je obciążać niż bieganie.
Ewa Cwil / 30.01.2023 15:33
Orbitrek efekty fot. Adobe Stock, Flamingo Images

Orbitrek, zwany również maszyną eliptyczną, służy do treningu kardio. Angażuje do pracy zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Regularny trening na orbitreku może dać dobre efekty w budowaniu kondycji, ale i wysmuklaniu sylwetki. Aby tak się stało, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Spis treści:

  1. Orbitrek: efekty
  2. Jak ćwiczyć?
  3. Top 5 orbitreków magnetycznych

Orbitrek: efekty

W czasie treningu na orbitreku angażowanych jest wiele partii mięśniowych – pośladki, uda, łydki, brzuch, plecy. To sprawia, że wydatek energetyczny podczas wysiłku na orbitreku może być większy niż np. podczas treningu na bieżni czy rowerze, ale wysiłek bywa bardziej męczący.

Ćwiczenia na orbitreku efekty:

  • poprawa kondycji (wytrzymałości)
  • zwiększenie wytrzymałości mięśni biorących udział w treningu
  • ujędrnienie pośladków, ud, ramion
  • zmniejszenie masy ciała i redukcja tkanki tłuszczowej (przy odpowiedniej diecie!)
  • poprawa samopoczucia ogólnego
  • zwiększenie sprawności ogólnej.

Czy orbitrek jest dobry na odchudzanie?

Tak, orbitrek jest dobry na odchudzanie, o ile jednocześnie stosuje się dietę. Nawet bardzo intensywne czy długotrwałe treningi na orbitreku mogą nie przynieść efektu w postaci redukcji masy ciała, jeśli sposób żywienia nie będzie odpowiednio skorygowany.

Godzina treningu na maszynie eliptycznej pozwala spalić nawet ponad 500 kcal, jednak to, ile faktycznie zostanie spalone, zależy od zastosowanego obciążenia, tempa ćwiczeń, czasu trwania treningu i masy ciała osoby ćwiczącej. Dlatego najlepiej polegać na obliczeniach komputera orbitreka, który uwzględnia także masę ciała. Jego wyliczenia powinny być dość precyzyjne.

Ile trzeba ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć 1 kg?

Zakładając, że faktycznie uda się spalać 500 kcal w godzinę, to spalenie 1 kg tłuszczu na orbitreku w teorii zajmie ok. 15,5 godziny. W praktyce może być inaczej, bo ważny jest bilans kaloryczny, ale i stan zdrowia. Żeby zanadto się nie frustrować, najlepiej stosować dietę i ćwiczyć regularnie bez wyliczania spalania kalorii – wtedy efekty niewątpliwie się pojawią. Prędzej czy później.

Orbitrek: efekty na brzuch

Ćwiczenia na orbitreku wzmacniają brzuch, ale pod kątem wytrzymałościowym, a nie siłowym. Z tego względu nie można liczyć na to, że trening na orbitreku wyrzeźbi sześciopak. Za to z pewnością pomoże zredukować warstwę tłuszczu na brzuchu – przy regularnych treningach i diecie. Jednak nie zrobi tego ani lepiej, ani gorzej od innej maszyny kardio czy biegania.

Orbitrek: efekty pośladki

Podczas ćwiczeń na orbitreku pośladki pracują z nieco większym obciążeniem niż na bieżni zwłaszcza wtedy, gdy zastosowane zostanie znaczące obciążenie. To sprawia, że ćwiczenia na maszynie eliptycznej mogą ujędrnić pośladki, ale raczej nie sprawią, że pośladki „urosną” i staną się pełniejsze. Do tego celu lepiej nadają się ćwiczenia siłowe (przysiady, martwy ciąg itp).

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Przed rozpoczęciem treningu zrób krótką rozgrzewkę. Kilka przysiadów, pajacyków, wykroków, wymachów i skłonów to minimum. Pamiętaj, aby w trakcie ćwiczeń na orbitreku nie odrywać stóp od platform (zawsze ćwicz w sportowych butach!) i trzymaj proste plecy. Drążki staraj się zarówno pchać, jak i ciągnąć – to pozwoli uruchomić więcej mięśni ramion, pleców i klatki piersiowej.

Treningu nie kończ gwałtownie. Przez ostatnie 5 minut zwolnij tempo w celu uspokojenia oddechu. Aby schudnąć i poprawić kondycję ćwicz minimum 3 razy w tygodniu

Trening wykonywany na maszynie eliptycznej jest łatwy pod względem technicznym, ale wymagający pod względem kondycyjnym. Dużym plusem tego urządzenia jest możliwość dopasowania poziomu trudności treningu do osoby ćwiczącej. Wszystko dzięki regulacji oporu i programom treningowym dostępnym w ustawieniach urządzenia. Korzystaj z nich!

Ćwiczenia na orbitreku są dla każdego, w dodatku mniej obciążają stawy, co sprawia, że to korzystniejszy, niż np. bieganie, rodzaj wysiłku dla osób z nadwagą.

5 najlepszych orbitreków magnetycznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rowerów eliptycznych. Można podzielić je na 3 grupy – mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne.

  • Orbitrek mechaniczny – jest najtańszy i najprostszy, ale dość hałaśliwy.
  • Orbitrek elektromagnetyczny – to najbardziej zaawansowany technologicznie, a tym samym najdroższy model. Posiada komputer do sterowania, a opór jest wytwarzany przy pomocy elektromagnesu.
  • Orbitrek magnetyczny – jest cichy i z powodzeniem można korzystać z niego w domowym zaciszu. Do działania wykorzystuje magnesy, które wytwarzają opór.

Domowe orbitreki magnetyczne:

  1. Zipro Shox, 749 zł
  2. Rambler NW-900, 1500 zł
  3. Hulk Rs, 1200 zł
  4. Orbitrek Elitum, 2200 zł
  5. Zipro Dunk, 2500 zł

Szukasz wygodnego stroju sportowego? Znajdziesz go w promocji na Modago.pl. Zobacz na przykład legginsy sportowe.

Zipro Shox, 749 zł

Zgrabny orbitrek o wymiarach: 152 × 109 × 67 cm. Urządzenie waży 29 kg i jest przeznaczone dla użytkownika do masy ciała 120 kg. Koło zamachowe waży 7 kg. Urządzenie pozwala na osiem stopni regulacji oporu. Na uchwytach po boku wyświetlacza znajdują się sensory mierzące puls. Komputer mierzy czas, prędkość, dystans i liczbę spalonych kalorii.

orbitrek magnetyczny Zipro Shox

fot. Orbitrek Zipro Shox/ Materiały prasowe

Rambler NW-900, 1500 zł

Orbitrek wyposażony w koło zamachowe o masie 14 kg. Udźwig urządzenia wynosi 140 kg. Liczba stopni oporu treningowego: 8. Solidny mechanizm i dobra jakość wykonania gwarantują cichą pracę. Wyświetlacz ma niebieskie podświetlenie i pokazuje najważniejsze informacje: czas, prędkość, spalone kalorie, pokonany dystans. Wymiary orbitreka: 157 × 66 × 157 cm.

orbitrek magnetyczny Rumbler

fot. Orbitrek Rambler NW-900/ Materiały prasowe

Hulk Rs, 1200 zł

Waga koła zamachowego: 8 kg. Osiem stopni oporu regulowanego ręcznie. Udźwig orbitreka to aż 150 kg. Samo urządzenie waży 38 kg i ma wymiary: 160 × 133 × 60 cm. Orbitrek mierzy tętno i informuje o przekroczeniu wartości tętna maksymalnego. Wyświetlacz zasilany bateriami.

orbitrek magnetyczny Hulk RS

fot. Orbitrek Huls Rs/ Materiały prasowe

Orbitrek Elitum, 2200 zł

Model elektro-magnetyczny, a więc najlepszy technologicznie. Koło zamachowe waży 24 kg, co daje duży komfort ćwiczeń. Obciążenie ustawianie jest elektronicznie, a nie ręcznie. Wymiary urządzenia: 181 × 179 × 70 cm, waga: 66,5 kg. Orbitrek ma sensory mierzące tętno i podaje różne parametry treningu. W cenie jest mata pod płozy urządzenia.

orbitrek magnetyczny Elitum

fot. Orbitrek Elitum/ Materiały prasowe

Zipro Dunk, 2500 zł

Urządzenie wyposażone w Bluetooth. Waga koła zamachowego: 8 kg. Udźwig: 150 kg. Wymiary: 163 × 150 × 73 cm. Całość waży prawie 55 kg. Komputerowa, dość płynna regulacja obciążenia. Na kierownicy sensory tętna. Urządzenie ma 6 programów treningowych. Do ściągnięcia darmowa aplikacja – można efektami treningu dzielić się na Facebooku!

orbitrek magnetyczny Zipro Dunk

fot. Orbitrek Zipro Dunk/ materiały prasowe

Treść artykułu pierwotnie opublikowana została 23.02.2017 r. przez Karolinę Kalinowską.

Czytaj także:
Stepper skrętny – wady i zalety
Jak spalić tłuszcz z brzucha?
Jak pobudzić spalanie tłuszczu?
 

Redakcja poleca

REKLAMA