Kazirodztwo w Polsce jest zakazane/fot. Fotolia

Dlaczego kazirodztwo jest patologią seksualną?

Kazirodztwo to zachowania seksualne pomiędzy krewnymi, które są zakazane w wielu krajach. Kazirodztwo zaliczane jest najczęściej do patologii seksualnych. U większości społeczeństw jest to zachowanie najbardziej potępiane, jednak istnieją kultury, które w pełni akceptują związki kazirodcze.
/ 11.09.2012 09:24
Kazirodztwo w Polsce jest zakazane/fot. Fotolia

Dlaczego kazirodztwo jest zakazane?

Najbardziej wiarygodna teza odnosi się do motywów eugenicznych. Zakłada ona, że zakaz kazirodztwa to ochrona społeczeństwa przed degeneracją.

Badania wykazują, że dzieci poczęte w wyniku stosunków kazirodczych o wiele częściej mają wady genetyczne – ponad dwie trzecie takiego potomstwa odznacza się niedorozwojem umysłowym.

Ważna jest także kwestia społeczna – w społeczeństwie istotne są rozwój wspólnoty, nawiązywanie kontaktów i więzi z jednostkami spoza rodziny oraz rozwijanie zdolności kooperacyjnych. Gdyby nie istniał zakaz kazirodztwa, ludzie mogliby realizować wszelkie swoje potrzeby w domu i nie mieliby powodu, aby zacieśniać więzy z innymi ludźmi.

Ponadto w rodzinie, w której wszyscy członkowie zaspokajają swoje potrzeby, może wytworzyć się rywalizacja, np. między synami o względy matki czy między matką i córkami o względy ojca. Zakaz kazirodztwa to także ochrona dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony rodziców.

Jakie są przyczyny kazirodztwa?

  1. Zaburzenia osobowościowe sprawcy – osoba jest zboczona seksualnie, agresywna, nie kontroluje się oraz jest niedojrzała emocjonalnie.
  2. Męski seksualizm – w większości przypadków stosunków kazirodczych dopuszczają się mężczyźni. Powodem może być to, że męski seksualizm jest uwarunkowany biologicznie, a co za tym idzie może być popędem niekontrolowanym, ponadto ma na celu przedłużenie gatunku.
  3. Specyficzna socjalizacja mężczyzn – wychowywanie mężczyzn w sposób aktywny i skierowany na ukrywanie emocji.
  4. Zaburzenia systemu rodzinnego, takie jak niesatysfakcjonujące pożycie seksualne małżonków, pasywność jednego z partnerów lub jego nieobecność czy też choroby.

Zobacz też: Feeders - chorobliwa fascynacja otyłością

Regulacje prawne dotyczące kazirodztwa

W Polsce prawo zabrania stosunków kazirodczych. Mówi o tym 201. art kodeksu karnego: "kto dopuszcza się obcowania płciowego w stosunku do wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego brata lub siostry podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat".

W niektórych krajach, takich jak np: Japonia, Portugalia, Turcja, Syjam, Luksemburg, kazirodztwo nie jest traktowane jako przestępstwo. W innych nie są karane stosunki seksualne pomiędzy rodzeństwem – m.in. we Francji, Belgii czy Holandii.

Warto też zaznaczyć, że dawniej niektóre kultury akceptowały związki kazirodcze – pierwszą żoną faraona była jego siostra, a chłopi alpejscy mieli w zwyczaju uprawiać seks ze swoimi córkami.

Zobacz też: Jakie są przyczyny kazirodztwa?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/21.07.2015 21:42
LECH POZNAŃ ZAGRA W FAZIE GRUPOWEJ LIGI MISTRZÓW W SEZONIE 2015/16
/24.11.2014 18:05
Witam serdecznie. Piszę pracę licencjacką o związkach kazirodczych. Chciałabym poruszyć aspekt prawny związków kazirodczych oraz opisać ten problem na podstawie opinii, doświadczeń osób, które w takich związkach żyją. Szukam osób, które zechcą porozmawiać ze mną na temat własnych doświadczeń, przemyśleń. Oczywiście chodzi o osoby, które były lub są w takich związkach. Ze swojej strony mogę zaoferować 100% anonimowość, brak oceny Twojej osoby. Osoby zainteresowane proszę o kontakt (mój mail: paulina230892@wp.pl). Pozdrawiam Paulina E
/02.10.2014 14:28
Mamy do czynienia z oknem Overtona i atakiem na zdrowe podstawy społeczeństwa. To ma służyć degeneracji przyszłych pokoleń. Kto na tym wygra? Ci, którzy się nie zastosują. Którzy to są? Ci, którzy mają stosowany od stuleci kanon obyczajowości oparty na: wierze, tradycji, wszystko jedno na czym aby nacja przetrwała. Np żeby nie spożywać krwi zabitych zwierząt, bo w gorącym klimacie to niebezpieczne. Czy to już jest antysemityzm?
POKAŻ KOMENTARZE (9)