Brak wolności w związku - 7 oznak, że partner cię ogranicza

Brak wolności w związku - 7 oznak, że partner cię ogranicza fot. Fotolia
Kochasz swojego mężczyznę, ale czujesz się przytłoczona w związku? Sprawdź, po czym poznać, że partner zabiera ci przestrzeń!
/ 28.07.2016 14:47
Brak wolności w związku - 7 oznak, że partner cię ogranicza fot. Fotolia

Odnosisz wrażenie, że mężczyzna, z którym jesteś, próbuje przejąć kontrolę nad twoim życiem? Nie czujesz się szczęśliwa w związku, ponieważ nie masz swojej przestrzeni? Przedstawiamy 7 oznak, że partner cię ogranicza. Sprawdź, czy nie tkwisz w toksycznej relacji!

1. Rozlicza cię z każdych pięciu minut

Każda osoba, która jest w związku, lubi mieć poczucie, że partner wykazuje zainteresowanie jej życiem. Problem pojawia się wtedy, kiedy jest nim przesadnie zaabsorbowany... Jeśli twój mężczyzna za każdym razem wymaga od ciebie, żebyś z detalami opowiadała mu, co robiłaś w ciągu dnia, oznacza to, że pragnie kontrolować każdy twój ruch. Takie zachowanie jest niedopuszczalne w związku, dlatego nic dziwnego, że zaczynasz się w nim dusić.

2. Dzwoni tylko po to, żeby zorientować się, gdzie jesteś i z kim

Dzięki długim rozmowom telefonicznym partnerzy mogą się lepiej poznać, a w rezultacie wzmocnić więzi, jakie ich łączą. Czasem nawet krótka wymiana zdań potrafi sprawić ogromną przyjemność. Każda kobieta czuje się szczęśliwa, kiedy jej ukochany dzwoni tylko po to, aby zapytać, jaki ma dziś nastrój. Niestety nie wszyscy mężczyźni kontaktują się ze swoimi partnerkami w trosce o ich samopoczucie... Jeśli twój partner dzwoni do ciebie tylko po to, żeby dowiedzieć się, co robisz w danej chwili i z kim, powinnaś być zaniepokojona. Należy go uświadomić, że takie zachowanie ogranicza twoją wolność, do której masz przecież pełne prawo. Jeżeli będzie się awanturował i podawał absurdalne argumenty na swoją obronę, musisz zastanowić się, czy warto być z kimś, kto próbuje cię za wszelką cenę zniewolić.   

Jak mądrze rozwiązywać konflikty w związku?

3. Nie szanuje tajemnicy korespondencji

Nie raz przyłapałaś swojego partnera na czytaniu twoich SMS-ów czy analizowaniu historii wykonanych połączeń? A może wdarł się na twoje konto na portalu społecznościowym? Jeśli tak, mężczyzna, z którym jesteś, łamie twoje prawo do tajemnicy korespondencji. Takie zachowanie jest niedopuszczalne w związku, a świadczy o braku zaufania. Zastanów się, czy w przeszłości doszło do sytuacji, w której mógł je do ciebie stracić. Jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia, nie zwlekaj i jak najszybciej przeprowadź z nim poważną rozmowę. Bądź konsekwentna i wyraźnie zaznacz, że nie będziesz tolerować takich zachowań. Nie pozwól, aby cię kontrolował, w dodatku w tak bezczelny sposób.

4. Nie pozwala ci rozwijać pasji

Twój partner ma do ciebie pretensje, że za często uprawiasz jogging po pracy? Oskarża cię, że przez sport poświęcasz mu zbyt mało uwagi? Jest święcie przekonany, że w związku z nim nie powinno być ci to potrzebne? Jeśli tak, twój mężczyzna dąży do pozbawienia cię autonomii. Chce zabrać ci pasję, abyś funkcjonowała pod jego dyktando i skoncentrowała się wyłącznie na nim. Jesteś wolną jednostką i masz prawo robić to, co sprawia ci przyjemność. W związku opartym na szacunku i zaufaniu partnerzy nie wymagają od siebie rezygnacji z pasji, wręcz przeciwnie - wzajemnie motywują się do jej rozwijania.

7 skutecznych sposobów na zwalczenie chorobliwej zazdrości

5. Ma pretensje o spotkania z bliskimi ci osobami

Twój partner ma do ciebie żal, że poświęcasz zbyt dużo uwagi rodzinie i przyjaciołom, podczas gdy w rzeczywistości sporadycznie się z nimi widujesz? Za każdym razem musisz mu wyjaśniać, dlaczego chcesz się spotkać z siostrą, mamą czy przyjaciółką? A może już nie raz zarzucał ci, że jest dla ciebie mniej ważny od rodziny i znajomych? Jeśli takie zachowania swojego partnera znasz z autopsji, oznacza to, że usiłuje cię sobie podporządkować. Mężczyzna, który jest zazdrosny o najbliższych swojej kobiety, może mieć bardzo niskie poczucie własnej wartości. Często potrafi uciec się do karygodnych zachowań, aby oddalić partnerkę od rodziny i znajomych, np. do szantażu emocjonalnego. W wielu przypadkach kobiety ulegają, przez co tracą kontakt z najbliższymi, tkwiąc w toksycznym związku. Jeśli twój partner próbuje cię zniewolić, jak najszybciej musisz mu się przeciwstawić. Nie pozwól, aby zniszczył twoje relacje z osobami, które są bliskie twojemu sercu.

6. Oczekuje, że będziesz na każde jego wezwanie

W szczęśliwym związku ważne jest, aby ludzie mieli świadomość, że mogą na sobie wzajemnie polegać. Dobra relacja partnerska powinna opierać się między innymi na obopólnej pomocy. Niestety niekiedy bywa tak, że tylko jedna strona jej udziela... Twój partner wymaga od ciebie, że będziesz na każde jego zawołanie, przy czym ty nie możesz na niego liczyć w potrzebie? Wydaje mu się, że twoje życie kręci się wokół niego i zawsze powinnaś być przy nim wtedy, gdy tego wymaga? Jeśli takie sytuacje w związku nie są ci obce, oznacza to, że partner nie tylko nie szanuje twojego czasu, lecz także wydaje mu się, że ma prawo nim władać. Podtrzymywanie takiej relacji może destrukcyjnie wpłynąć na twoją osobowość, dlatego zastanów się, czy chcesz w tym trwać.

Jak wpływa na ciebie toksyczny związek?

7. Wyraża przekonanie, że jego towarzystwo ci wystarczy

Twojemu mężczyźnie wydaje się, że w pełni potrafi zastąpić ci rodzinę i przyjaciół? Nie potrafi pojąć, dlaczego potrzebujesz kontaktu z siostrą, skoro jesteś z nim w związku? Jeśli twój partner pragnie mieć cię na wyłączność, będzie ci trudno wyperswadować mu, że pragniesz pielęgnować relacje z innymi ludźmi. Taka osoba nie ma dystansu ani do siebie, ani do tego, co was łączy. Rozmowa w cztery oczy może przynieść mało zadowalające efekty, dlatego powinnaś zwrócić się o pomoc do specjalisty. 

5 powodów, dla których kobiety tkwią w związkach bez przyszłości

Redakcja poleca

REKLAMA