Hormony i jajeczka
Wysoki poziom estrogenu mobilizuje przysadkę do produkcji hormonów. Hormony przyczyniają się do pęknięcia pęcherzyka, który znajduje się na powierzchni jajnika i zostaje uwolniona komórka jajowa. Pęknięcie pęcherzyka nie objawia się zazwyczaj w jakiś szczególny sposób. Zdarza się jednak, że towarzyszą mu bóle podbrzusza, niewielkie krwawienie, bolesne, napięte piersi i przyrost wagi. Po kilku dniach dochodzi do skoku temperatury. To najlepszy moment na zapłodnienie.
Zmiany temperatury
Temperatura ciała każdej kobiety to sprawa indywidualna. Aby zauważyć zmiany temperatury, trzeba ją mierzyć bardzo regularnie. Po miesiączce temperatura, utrzymuje się na niskim poziomie, aż do owulacji. Różnica temperatury przed owulacją i w trakcie jej trwania stanowi dwie kreski na termometrze. Taka wartość powinna się utrzymać do miesiączki.
Warto pamiętać, że:
- Temperaturę mierzymy po miesiączce (codziennie) aż do następnego krwawienia.
- Temperaturę mierzymy codziennie rano o tej samej porze, leżąc na łóżku.
- Korzystamy ze zwykłego termometru lekarskiego.
- Temperaturę należy mierzyć przez 5 minut w pochwie albo 8 minut w ustach, pod językiem. Warto pamiętać, że usta mają być szczelnie zamknięte. Podczas pomiaru oddychamy przez nos.
Pamiętajmy, że zmiany temperatury mogą być spowodowane przeziębieniami, bólem zęba, wysiłkiem fizycznym lub innymi zmianami.
Jeżeli temperatura nie ulega zmianie lub bez uzasadnionego powodu bez uzasadnionego powodu się obniży, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeczytaj: Kiedy mam dni płodne?
Zobacz: Kalkulator dni płodnych
Zmiany śluzu
U niektórych kobiet śluz pojawia się przed owulacją i wydzielany jest jeszcze przez kilka dni po owulacji, a u innych śluz jest obecny przez cały cykl.
Śluz dzielimy na płodny i niepłodny. Śluz płodny jest przezroczysty, szklisty i ciągnący. Ponadto, kiedy pojawia się śluz płodny, mamy poczucie wilgotności w pochwie. Śluz niepłodny jest biały lub żółty, mętny i grudkowaty, lepki, nie ciągnie się. Śluz w okresie niepłodnym nie daje uczucia wilgotności.
Istnieje możliwość, że w śluzie owulacyjnym dostrzeżemy krew. Może to być spowodowane rozpoczęciem owulacji, pęknięciem pęcherzyka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Zmieniająca się szyjka macicy
Szyjka macicy również ulega zmianie. Po menstruacji jest twarda i nisko ułożona. Im bliżej do owulacji, tym staje się ona bardziej miękka, podwyższa się i otwiera. Dzięki łatwiejszemu dostępowi do macicy oraz kleistemu śluzowi, plemniki uzyskują doskonałe warunki do przeżycia i przemieszczania się.
Każdą zmianę w szyjce macicy możemy zaobserwować same. Wystarczy włożyć palec wskazujący i środkowy do pochwy a wyczujemy różnicę.
Przeczytaj: Testy owulacyjne jako metoda antykoncepcji
Inne objawy owulacji
- Wrażliwe piersi – wysoki poziom estrogenów przyczynia się do napięcia w piersiach.
- Obrzęk ciała i sromu – przyczyną jest zatrzymanie wody w organizmie.
- Ból owulacyjny – bóle podbrzusza przed pojawieniem się owulacji.
- Częste oddawanie moczu – podczas owulacji.
- Zmiany nastroju – nadpobudliwość, nadwrażliwość, brak cierpliwości, rozdrażnienie.