Skąd ta wysypka? Poznaj 8 najważaniejszych rodzajów wysypek i przyczyny, które je wywołują!

Zmiany skórne to częsty problem. Najczęściej są objawami alergii i atopowego zapalenia skóry, ale mogą się też pojawić na skutek infekcji i chorób przewlekłych.
Skąd ta wysypka? Poznaj 8 najważaniejszych rodzajów wysypek i przyczyny, które je wywołują!

Wysypka to rodzaj zmian na skórze zmieniających jej wygląd i fakturę. Może obejmować całe ciało lub wybrane jego części np. zgięcia stawowe, brzuch, policzki. Wysypce mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak świąd, obrzęk, nadkażenia, ból. Wszystkie wysypki wymagają konsultacji z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Sprawdź, i czym mogą świadczyć różne rodzaje wysypek:

  • plamki,
  • grudki,
  • rumień,
  • pęcherzyki
  • i pokrzywka

pojawiająca się na skórze.

Jak leczyć wysypkę? Te domowe sposoby przynoszą szybką ulgę!

1. Wysypka plamista

Jest rodzajem wysypki pojawiającym się często na skutek infekcji wirusowych np. różyczka, trzydniówka, odra. Wysypka ma charakter plam o nieregularnych kształtach koloru od różowawego (trzydniówka i różyczka) po czerwony (odra). Wysypka związana z trzydniówką znika po trzech dniach, różyczkowa może swędzieć, a początkowo lokuje się na twarzy; natomiast podczas odry – umiejscawia się za uszami i na twarzy, rozprzestrzeniając się później na całe ciało. Warto wiedzieć, że przeciwko różyczce i odrze możemy się zaszczepić.

2. Wysypka grudkowa

To zmiany skórne w postaci małych, czerwonych grudek, sprawiająca, że skóra staje się szorstka w dotyku. Pojawia się w przebiegu szkarlatyny. Wysypka w szkarlatynie początkowo pojawia się w okolicach pach, pachwin i szyi, a następnie na całym ciele. Policzki wówczas są mocno rumiane.

3. Wysypka grudkowo-plamista

Jest to rodzaj wysypki mogący występować w postaci grudek i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym. Jeśli chodzi o odczyny polekowe, często taka wysypka towarzyszy antybiotykoterapii ampicyliną lub sulfonamidami. Wysypka pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków.

4. Wysypka rumieniowa

Wygląda jak gdyby przekrwienie skóry po uderzeniu szczotką. Może występować w przebiegu ospy prawdziwej, rumieniu zakaźnym, czy zespole Lyella. Zespół Lyella to poważna, zagrażająca życiu choroba, która pojawia się w odpowiedzi na zastosowane leki przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne i antybiotyki. Choroba prowadzi do martwicy naskórka i jest obarczona wysokim ryzykiem zgonu.

5. Wysypka pęcherzykowa

To występowanie zmian skórnych w postaci pęcherzyków z płynem. Jej przyczyną może być inwazja pasożytnicza przywrami z rodzaju Schistosoma. Zarazić się można poprzez kontakt ze skażoną wodą m.in. w krajach Afryki, Ameryki Południowej (północna część) oraz niektórych azjatyckich. Wysypka pęcherzykowa pojawia się także w przypadku uczulenia na promienie słoneczne, a także towarzyszy chorobie zwanej pęcherzycą.

6. Wysypka plamisto-grudkowo-pęcherzykowa

Charakterystyczna jest dla ospy. Przybiera postać czerwonych plamek, które zmieniają się w czasie – od różowej i swędzącej plamki, przez grudkę po pęcherzyk z płynem z czerwoną otoczką. Następnie pojawia się strup. Wysypka może występować na całym ciele, a także w jamie ustnej. Należy wówczas stosować preparaty łagodzące świąd, unikać drapania, a w razie gorączki można przyjmować wyłącznie paracetamol.

Podobne do ospy objawy ma również tzw. wysypka bostońska. Choroba bostońska to bardzo zaraźliwa choroba zakaźna. Początkowo jej objawy przypominają przeziębienie lub lekką anginę, następnie pojawia się wysypka przypominająca tę towarzyszącą ospie wietrznej.

7. Wysypka alergiczna

Ma postać drobnych czerwonych wyprysków zlewających się w czerwone plamy. Jej przyczyną jest uczulenie np. na pokarmy, pyłki, środki chemiczne, kosmetyki, leki. Wysypka nasila się w miarę ekspozycji i działania alergenu, a łagodnieje, gdy kontakt z alergenem zostaje zerwany. Wysypka jest swędząca, co też prowadzi do drapania i nadkażania skóry, a wtedy mogą się pojawić bolesne i piekące owrzodzenia.

8. Pokrzywka

Wysypka związana z alergią może też przypominać oparzenie pokrzywą, stąd też funkcjonuje określenie: pokrzywka alergiczna. Pokrzywka swędzi, może też boleć. Wysypka zwykle pojawia się po spożyciu uczulającego pokarmu, kontakcie z pyłkami, ukąszeniu przez owada, zażyciu leku. U około połowy osób chorych na pokrzywkę może wystąpić obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk obejmujący usta, powieki, ręce i stopy. Jeśli takie objawy towarzyszą pokrzywce – należy bezzwłocznie wezwać lekarza. Pokrzywka może też wystąpić na skutek zimna, z ucisku, pod wpływem promieni słonecznych, wibracji, czy też po wysiłku fizycznym.

Warto uważnie obserwować skórę i pojawiające się na niej zmiany. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie ułatwi zwalczanie wysypki, i może ograniczyć jej negatywne skutki (np. blizny). Jest to szczególnie ważne w przypadku wysypki u dzieci, których delikatna skóra jest narażona na powstawanie blizn i przebarwień.

Polecamy:
Swędzi i piecze? Zadałyśmy ginekologowi 3 najważniejsze pytania o wysypkę w miejscu intymnym
Swędzi, boli, brzydko wygląda… Co może oznaczać wysypka na twarzy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/9 miesięcy temu
mi corka swierzb z szkoly przyniosla i doszlo do tego, ze ja tez sie zarazilam. Lekarz pozniej nam polecil novoscabin i juz teraz jest wszystko w porządku, ale ogolnie to leczenie do szybkich nie należy
/10 miesięcy temu
@wafaa i co sie okazało? bo syn ma bardzo podobne objawy i sie toche boje, ze to ten swierzb..
/10 miesięcy temu
ospa to już przechodziłam, zreszta wysypka jest zupełnie inna, taka grudkowa i najgorzej jest w nocy z tym świądem.. właściwie to najbardziej przypomina świerzb, ale nie wiem gdzie mogłam to złapać;((
POKAŻ KOMENTARZE (21)