Dlaczego po porodzie nie mam ochoty na seks?

nogi, seks, miłość, fotolia
Po urodzeniu dziecka sfera aktywności seksualnej kobiety powraca powoli do normy. Niekiedy, pierwszym próbom współżycia może towarzyszyć dyskomfort psychiczny i fizyczny. Czerpania pełnej satysfakcji z kontaktów intymnych nie ułatwiają codzienne obowiązki i potrzeba opieki nad dzieckiem. Jak na nowo nauczyć się osiągać radość z seksu?
/ 19.11.2011 22:17
nogi, seks, miłość, fotolia

Rzadziej i gorzej?

Urodzenie dziecka wpływa na zmiany w seksualności kobiet. Stwierdza się zaburzenia orgazmu i inne problemy sfery seksualnej. Mogą one być bardziej nasilone, ze względu na to, że w okresie poporodowym nierzadko pojawiają się problemy w relacjach małżeńskich, spadek pożądania i depresja. W porównaniu z okresem prekoncepcyjnym i ciążowym zainteresowanie seksem i aktywność płciowa istotnie maleją. Kobiety skarżą się na spadek popędu płciowego, nietrzymanie moczu, bolesne stosunki na skutek ran krocza po porodzie, suchość pochwy oraz słabsze i krótsze orgazmy.

Zraniona seksualność

U około 75% kobiet poród naturalny kończy się nacięciem lub uszkodzeniem krocza. Badania wśród pacjentek z różnym rodzajem ran poporodowych pokazały, że kobiety z nienaruszonym kroczem lub pęknięciem pierwszego stopnia rzadziej odczuwają ból podczas współżycia, mają bardziej satysfakcjonujące życie seksualne i intensywniejsze orgazmy od kobiet, które doznały poważniejszych uszkodzeń krocza lub którym wykonano episiotomię.

Dowiedz się więcej: Pierwszy okres porodu – czego możemy się spodziewać?

Matki, żony, nie kochanki?

Spadek popędu płciowego kobiety po porodzie tłumaczą również brakiem czasu, zmęczeniem i karmieniem piersią oraz stresem związanym z nową rolą i poczuciem bycia nieatrakcyjną dla partnera. Uważają, że odzyskanie pożądania zajmie im dużo czasu, a dzieci zaspokajają ich poczucie bliskości i intymności. Ich piersi nie kojarzą im się z seksem, ale z karmieniem.

Ważniejsze niż życie seksualne jest zaakceptowanie własnego ciała i powrót do figury sprzed okresu ciąży. Niektóre kobiety podejmują współżycie pod presją partnera, pomimo tego, że nie czerpią z niego przyjemności i nie osiągają orgazmu. Inne obawiają się, że obecność dziecka może przeszkodzić w intymności, czują się spięte i niespokojne, co skutkuje zaburzeniami lub zupełnym brakiem orgazmu.

Przeczytaj: Antykoncepcja po porodzie

Fragment pochodzi z książki "Tajemniczy świat kobiecego orgazmu" pod redakcją Zygmunta Zdrojewicza (Wydawnictwo Continuo, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA