Ćwiczenia TBC mają za zadanie „kondycjonować” całe ciało. W czasie zajęć TBC w fitness klubie instruktor dzieli zajęcia tak, aby ich część miała charakter ćwiczeń aerobowych i kardio, a część – charakter treningu siłowego. Dzięki temu wysiłek spala kalorie, poprawia wytrzymałość i wzmacnia mięśnie, a przy tym ujędrnia ciało i je modeluje.
Spis treści:
Ćwiczenia TBC – co to jest?
Jest to jedna z odmian zajęć fitness, niegdyś zwanych aerobikiem. Składa się zarówno z ćwiczeń podnoszących tętno, jak i z ćwiczeń siłowych. Pierwsze wykonywane są zazwyczaj w rytm szybkiej muzyki, drugie – z wykorzystaniem gum, hantli, taśm, stepów, i mogą przebiegać w spokojniejszym tempie.
TBC – co to znaczy?
Total Body Conditioning – takie jest rozwinięcie skrótu TBC i oznacza: kondycjonowanie całego ciała. Aby faktycznie kompleksowo zadbać o ciało, niezbędne są dwa rodzaje ćwiczeń: kardio i siłowe. Oczywiście warto je uzupełnić rozgrzewką i stretchingiem, i tak właśnie dzieje się podczas ćwiczeń TBC w fitness klubach.
TBC – efekty
Trening TBC poprawia wytrzymałość, czyli usprawnia działanie układu krążeniowo-oddechowego, normalizując ciśnienie krwi i obniżając tętno spoczynkowe. Tak działają ćwiczenia aerobowe i kardio w ramach tego rodzaju zajęć.
Z kolei siłowe ćwiczenia TBC wzmacniają mięśnie i kości, poprawiają zakres ruchu w stawach, mogą przyczyniać się zwiększenia masy mięśniowej. Ćwiczenia TBC mogą też poprawiać koordynację ruchową i poczucie rytmu.
Całe zajęcia są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą zadbać o zdrowie, schudnąć, poprawić jędrność ciała. Jednak aby to osiągnąć, trzeba ćwiczenia TBC wykonywać regularnie, minimum 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście niezbędne jest też zdrowe żywienie lub dieta odchudzająca.
Ile kalorii spala trening TBC?
To zależy od intensywności zajęć i masy ciała osoby ćwiczącej, ale przyjmuje się, że godzina zajęć pozwala spalić od 350 do nawet 600 kcal.
fot. Jak wyglądają ćwiczenia TBC/ Adobe Stock, Svitlana
Jak wyglądają ćwiczenia TBC?
Zajęcia rozpoczynają się od nieskomplikowanej rozgrzewki trwającej ok. 10 minut. Następnie wykonywane są ćwiczenia kondycyjne, a później wzmacniające na każdą partię mięśni: ramiona, brzuch, pośladki, uda itd. Na końcu jest tzw. cool down i stretching. Całość trwa 45-60 minut.
Często w zajęciach wykorzystywane są różne przybory, zwłaszcza do ćwiczeń siłowych: hantelki, taśmy, sztangi fitness, piłki i inne.
TBC – ćwiczenia w domu
W domu można z powodzeniem wykonywać ćwiczenia TBC. Oczywiście trzeba zacząć od rozgrzewki – 5-10 minut. Po niej najlepiej wykonać część aerobową czy też kardio. W ramach tych ćwiczeń można 15-20 minut skakać na skakance, jeździć na rowerze stacjonarnym, tańczyć albo wyjść na krótki jogging – co kto lubi.
W ramach ćwiczeń siłowych najlepiej tak dobrać ćwiczenia, aby objęły wzmacnianie najważniejszych grup mięśniowych. Proponujemy:
Ćwiczenia siłowe mogą trwać 20-30 minut. Aby wzmacnianie, ujędrnianie, modelowanie i spalanie kalorii było większe, można wykonywać ćwiczenia z ciężarkami.
Po ćwiczeniach trzeba kilka minut przeznaczyć na zakończenie treningu z elementami rozciągania.
Treść artykułu pierwotnie opublikowano 12.10.2009 r.
Czytaj także:
Jak wykonać trening obwodowy krok po kroku? Podpowiadamy
Trening kardio to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Na czym dokładnie polega?
Czy interwały odchudzają? Zobacz, na czym polega taki trening