Wybór partnera - dlaczego wybieramy partnerów podobnych do swoich rodziców?

Wybór partnera - dlaczego wybieramy partnerów podobnych do swoich rodziców? fot. Fotolia
Co decyduje o tym, że jedni są dla nas bardziej atrakcyjni, zaś drudzy mniej? Koniecznie przeczytaj, jaki czynnik ma to wpływ!
/ 06.12.2016 18:00
Wybór partnera - dlaczego wybieramy partnerów podobnych do swoich rodziców? fot. Fotolia

Z badań wynika, że zwracamy większą uwagę na osoby, które wyglądają jak... nasi rodzice! W dodatku robimy to zupełnie nieświadomie i automatycznie. Dlaczego w potencjalnym partnerze szukamy cech swoich opiekunów? Co najbardziej przykuwa nasz wzrok? 

5 cech, które najbardziej przyciągają mężczyzn do kobiet

Dlaczego poszukujemy partnerów podobnych do swoich rodziców?

Konrad Lorenz, austracki zoolog i ornitolog, kochał zwierzęta, na co najlepszym dowodem są zdjęcia, na których, już niemłody, z długą, siwą brodą, biega po łące czy pływa w rzece wraz ze stadkiem gęsi. Uczony ciągle przebywał z ptakami i był zazwyczaj pierwszą osobą, którą widziały po przyjściu na świat, w związku z czym traktowały go jak matkę. Lorenz nazwał to zjawisko wdrukowaniem, wpajaniem. Występuje ono również wśród ludzi. Człowiek mocno zżywa się z osobami, które spędzały z nim dużo czasu w dzieciństwie. Przywiązanie – podstawa miłości łączącej rodziców z dzieckiem – jest dożywotnie i powstaje niezależnie od naszej woli.

Jaki wpływ ma ono na wybór partnera? Okazuje się, że ogromne. Dorosłe gęsi wychowane przez Lorenza nie zwracały uwagi na inne gęsi, ale rozglądały się za... starszymi mężczyznami. Największym zainteresowaniem cieszyli się brodaci panowie. Przywiązane do ornitologa poszukiwały na partnera kogoś, kto będzie do niego podobny. U ludzi zachodzi taka sama sytuacja jak u ptaków. Więź dziecka z rodzicami w dużym stopniu decyduje o tym, że jedni podobają nam się bardziej, a drudzy mniej. Potwierdza to wiele badań.

Chris Fraley, naukowiec z University of Illinois at Urbana – Champaign, zajmujący się zjawiskiem przywiązania u dorosłych, wraz z Marie Heffernan, przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział ponad 2200 osób między 20. a 29. rokiem życia. Ich zadaniem była ocena atrakcyjności postaci na 25 portretach (uczestnicy badania o orientacji homoseksualnej otrzymali zdjęcia osób tej samej płci). Ponadto badani zostali poproszeni o podanie wieku rodziców w momencie ich przyjścia na świat. Fotografie młodszych postaci przez większość uczestników zostały ocenione wysoko, co nie było dla naukowców dużym zaskoczeniem. W zdumienie wprawił ich jednak fakt, że osoby, które zostały wychowane przez starszych rodziców, przyznały wyższe noty zdjęciom starszych kobiet i mężczyzn.

Ponadto eksperyment Fraleya i Heffernana wykazał, że córki starszych ojców częściej wychodzą za mąż za starszych mężczyzn niż córki młodszych ojców, zaś osoby, które dorastały w rodzinie palaczy papierosów, statystycznie częściej wiążą się z palaczami. Co najważniejsze ich spostrzeżenia pokrywają się z wnioskami wyciągniętymi z badań innych naukowców.

15 cech, które odpychają facetów

Na jakie cechy wyglądu najbardziej zwracamy uwagę?

Szkoccy naukowcy z University of St Andrews postanowili sprawdzić, czy kolor oczu i włosów naszych rodziców ma wpływ na wybór partnera. W ankiecie wzięło udział 300 mężczyzn i 400 kobiet. Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia uczonych. Kolor oczu z i włosów drugiej połowy ankietowanych najczęściej pokrywał się z kolorem oczu i włosów ich matki lub ojca. A zatem, jeśli twój tata jest niebieskookim blondynem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój partner będzie blondynem o błękitnym spojrzeniu.

Profesor Tamas Bereczkei z węgierskiego uniwersytetu w Pécs przeprowadził ze swoimi współpracownikami badanie, które wykazało, że kobiety wybierają partnerów podobnych do swych ojców, przy czym najbardziej zwracają uwagę na środkową część twarzy. Dlaczego akurat ta strefa znajduje się w centrum ich zainteresowania? Zdaniem naukowców dlatego że najwolniej się starzeje.

Z kolei mężczyźni poszukują kobiet, które podobne są do ich matek w dolnej części twarzy. Ważny jest dla nich zarys szczęki i warg. Pełne usta i łagodna linia brody uważane są przez nich za najbardziej kobiece i zmysłowe.

Jakie kobiety są atrakcyjne dla mężczyzn?

Redakcja poleca

REKLAMA