Szczęśliwy związek fot. Fotolia

Szczęśliwy związek - intymność i namiętność

Gdy mija pierwsze zauroczenie warto zadbać o bliskość w związku. Podpowiadamy, co zrobić, aby stworzyć szczęśliwy, bliski związek
/ 22.02.2013 07:00
Szczęśliwy związek fot. Fotolia
Intymność w związku to, obok namiętności i zaangażowania, niezbędny składnik idealnej miłości i sekret szczęśliwego związku. Nie zawsze wiemy, na czym taka intymność polega. Podpowiadamy co zrobić, aby zadbać o bliskość w Waszym związku:

Bądź obecny, kiedy jesteś z parterem


Nie toń w telefonie, komputerze czy telewizorze, chyba, że utrzymujecie kontakt fizyczny i razem oglądacie film. Żeby utrzymać intymność, nie możesz się rozpraszać.  Ciesz się obecnością partnera i bądź dla niego. Oczy to okna duszy... tak mówią - zaglądaj w duszę swojego partnera i pozwól zaglądać mu w Twoją. Oczy to kluczowy element kontaktu społecznego, jeśli nie patrzysz partnerowi w oczy, unikasz podstawowej formy kontaktu!  Pokazuj całym ciałem, że jego kochasz i pragniesz. Przytulaj, dotykaj, głaszcz, pieść - choćby mimochodem, nawet jeśli będzie to tylko dłoń.

Dziel się przeżyciami

Emocjonalna, psychiczna i fizyczna intymność z partnerem rozpoczyna się od wsłuchiwania się w jego potrzeby, motywacje, poglądy.  Słuchaj i zwracaj uwagę na drobiazgi - czasem zdrobiazgi robią ogromną różnicę.  Aktywne słuchanie oznacza bycie uważnym, nie rozpraszanie się, nie wyprzedzanie słów partnera i nie myślenie o tym, co Ty chcesz odpowiedzieć za chwilę. Skup się na tym, co słyszysz.

Jeśli jesteś emocjonalnie niedostępny, wstrzymujesz wszystkie te intymne rzeczy, którymi powinieneś się dzielić - myśli, lęki, uczucia, przeżycia. Daj znać partnerowi co czujesz i co przeżywasz. To jedyny sposób na okazanie emocjonalnej dostępności. Dziel się swoimi przeżyciami, duchowością - nie musicie dzielić tej samej religii, ale możecie wierzyć w te same wartości, one budują Was i Wasz związek - rozmawiajcie o tym.

Akceptuj bezwarunkowo i wspieraj


Wchodząc w związek, nie zakładaj, że zmienisz partnera - albo Ci odpowiada, albo nie. Jeśli ma drobne wady, które dostrzegasz, ale które Ci nie przeszkadzają, pamiętaj o tym na późniejszym etapie związku - akceptuj bezwarunkowo partnera i jego miłość.  Każdy zmienia się biegiem czasu, pod wpływem ludzi, z którymi żyje - akceptuj to i ciesz się tą zmianą, bo jesteś jej ważną częścią. Partner nie oczekuje od Ciebie krytycyzmu.  Jesteś azylem bezpieczeństwa partnera, ciepłem, w którym się grzeje.  Jeśli nie jesteś pewna, jak udzielić wsparcia, po prostu okaż troskę słuchając.

Znajdźcie wspólne zainteresowania i realizujcie je razem


Wspólne przeżycia powodują zacieśnianie się więzi. Pary, które mają wspólne pasje spędzają ze sobą lata, pozostając szczęśliwymi i zadowolonymi ze wspólnie spędzonego czasu. Znajdźcie hobby, które obojgu Wam sprawia przyjemność lub spróbujcie zarazić partnera swoją pasją. Wspólnie spędzony czas będzie procentował, cementując związek i

Bądźcie aktywni seksualnie


I to nie tylko praktycznie!  Rozmawiajcie o tym, co robicie w łóżku, co Wam się podobało, co chcielibyście robić z partnerem. Przygotujcie sobie scenariusze erotyczne. Poszerzajcie stopniowo swój repertuar i wypróbujcie nowości - może zabawki erotyczne będą świetnym pomysłem? Wesołe wibracje mogą Was dodatkowo pozytywnie nastroić oraz odkryć całkiem nowe horyzonty wspólnych doświadczeń.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)