Chorobliwa zazdrość - 7 skutecznych sposobów na jej zwalczenie fot. Fotolia

Chorobliwa zazdrość - 7 skutecznych sposobów na jej zwalczenie

Chorobliwa zazdrość może zrujnować nawet najlepszy związek. Przedstawiamy sposoby, za pomocą których ją przezwyciężysz. Koniecznie przeczytaj!
/ 30.06.2016 13:29
Chorobliwa zazdrość - 7 skutecznych sposobów na jej zwalczenie fot. Fotolia

Umiarkowana zazdrość ma pozytywny wpływ na związek, ponieważ partnerzy mają świadomość, że są kochani i wzajemnie im na sobie zależy. Problem pojawia się wtedy, gdy ustawicznie myślimy o tym, że partner nas zdradza lub prędzej czy później to zrobi. Jeśli podejrzewanie o niewierność partnera staje się naszą obsesją, nie należy pozostać biernym. Chorobliwa zazdrość może zniszczyć nawet silne uczucie. To tylko kwestia czasu...

Przedstawiamy 7 skutecznych sposobów na zwalczenie chorobliwej zazdrości. Zastosuj się do naszych rad, by nie doprowadzić swojego związku do ruiny.

1. Zaakceptuj siebie taką, jaka jesteś

Zdaniem psychologów jedną z najczęstszych przyczyn chorobliwej zazdrości są kompleksy. Niezadowolenie z własnego wyglądu rodzi obawy, że partner również nie jest nim usatysfakcjonowany i znajdzie sobie kogoś atrakcyjniejszego od nas. To bardzo mylne przekonanie, ponieważ spośród innych kobiet wybrał właśnie ciebie, dlatego nie powinnaś mieć wątpliwości, czy mu się podobasz. Dla niego jesteś najpiękniejszą kobietą na ziemi - musisz tylko zdać sobie z tego sprawę. Pokochaj siebie taką, jaka jesteś. Zaakceptuj własne niedoskonałości. Nikt nie jest idealny i powinnaś mieć tego świadomość.

2. Nie porównuj się z innymi

Kobiety mają tendencję do porównań. Porównujemy się do koleżanek z pracy czy ze studiów, do gwiazd ze świata show-biznesu, a nawet pań, które mijamy, idąc ulicą. Ubolewamy nad tym, że nasza znajoma zarabia więcej, a kobiety z kolorowych magazynów mają zgrabniejsze nogi czy smuklejszą talię od nas. Ciągłe porównywanie powoduje, że wpędzamy się w kompleksy, a w konsekwencji stajemy się zazdrosne. Przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że zawsze znajdzie się kobieta atrakcyjniejsza, inteligentniejsza, bardziej dowcipna czy bogatsza od ciebie. Mimo to nie możesz czuć się od niej gorsza. Doceń swoje zalety i postaraj się odzwyczaić od porównywania.

3. Uwierz we własne możliwości

Wydaje ci się, że wszystko, co robisz, robisz źle? Wykonujesz zawód, który nie daje ci żadnej satysfakcji, ponieważ uważasz, że nie znajdziesz lepszej posady? Czujesz się gorsza od partnera, ponieważ ma lepiej płatną pracę od ciebie i w dodatku czerpie z niej przyjemność? Przestań się zadręczać i weź sprawy w swoje ręce. Musisz uwierzyć, że jesteś pełnowartościową osobą i nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Jeśli w swoim przekonaniu masz za małe umiejętności, by wykonywać dane zajęcie, zapisz się na kurs, dzięki któremu je nabędziesz. Twoja pewność siebie wzrośnie, a partner będzie z ciebie dumny.

4. Znajdź swoją pasję

Myśli o zdradzie partnera przychodzą ci do głowy najczęściej wtedy, gdy nie wiesz, czym wypełnić sobie wolny czas? Zajmij się czymś, co pozwoli ci je odpędzić. Zajęcie, z którego będziesz czerpać satysfakcję, pozwoli ci zredukować zazdrość. Zastanów się, co najbardziej sprawia ci przyjemność w wolnych chwilach. Jeśli lubisz aktywność fizyczną, zacznij regularnie biegać, chodzić na siłownię czy basen. Jeśli masz słabość do gotowania, zapisz się na warsztaty kulinarne. Pasja spowoduje, że staniesz się bogatsza wewnętrznie i poczujesz przypływ pozytywnej energii. No i przede wszystkim nie będziesz koncentrować się na zdradzie partnera... 

5. Myśl racjonalnie

Nie podejrzewaj partnera o zdradę na każdym kroku. Czy naprawdę wydaje ci się, że twój mężczyzna, idąc do sklepu po bułki, nawiąże znajomość z przypadkową kobietą? Okaż mu odrobinę zaufania. Jeśli nie znalazłaś niezbitego dowodu na to, że ma coś na sumieniu, zachowaj spokój i postaraj się nie myśleć o najgorszym. Mężczyzna, który odczuwa, że jego ukochana mu nie ufa, siłą rzeczy się od niej oddala. Pomyśl o tym, ponieważ za jakiś czas może być za późno i twój partner w końcu podejmie decyzję o rozstaniu.

6. Daj upust negatywnym emocjom

Zalewają cię złe emocje? Jesteś zestresowana, targa tobą strach, a złość narasta z minuty na minutę? Jak najprędzej musisz je stłumić. Postaraj się wyciszyć. Poczytaj, obejrzyj interesujący film czy wyjdź na spacer z psem. Dzięki kilku prostym, relaksującym czynnościom poczujesz się odprężona. Pamiętaj, że kumulowanie negatywnych uczuć tylko pogarsza twój stan psychiczny, dlatego musisz je z siebie wyrzucić. Skutecznym sposobem na rozładowanie nadmiaru emocji jest duży wysiłek fizyczny. Wszelkiego rodzaju sztuki walki, taniec czy bieganie pozwolą ci odreagować.

7. Zapomnij o swoich nieudanych związkach

Partner, którego darzyłaś wielkim uczuciem, nie był ci wierny? Boisz się, że mężczyzna, z którym obecnie jesteś, też cię prędzej czy później zdradzi? W żadnym wypadku postaraj się nie myśleć w ten sposób. Wchodząc w nowy związek, należy zapomnieć o przykrych doświadczeniach w miłości i skoncentrować się na tym, co dzieje się w danej chwili. Nie możesz oceniać swojego partnera przez pryzmat tego, co cię spotkało. Strach, jaki ci towarzyszy, jest zrozumiały, ale daj ukochanemu kredyt zaufania. Być może spotkałaś na swojej drodze kogoś naprawdę wartościowego... Chyba nie warto tego zaprzepaścić przez faceta, który nie był ciebie wart?

Zobacz także:

Jak stłumić zazdrość mężczyzny? Najczęstsze przyczyny zazdrości 5 cech kobiet, które wkurzają każdego mężczyznę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/03.02.2019 01:16
Oj o zazdrości wiem bardzo wiele i to jest święta prawda że nadmierna zazdrość (chorobliwie) jak chcecie sobie ja nazywajcie potrafi zniszczyć najgoretsze uczucie. Krzywdząc przy tym okropnie druga połówkę.
/30.06.2016 15:46
Żadna zazdrość -nawet umiarkowana nawet nie jest dobra dla związku. Autorka chyba sama bywa zazdrosna że pisze takie rzeczy. W artykule są potępienie jedyne chore porywy chorych zazdrosnic. Każda zazdrość tak naprawdę daje do zrozumienia partnerowi czy partnerce-boję się ze Cię stracę ze będzie ktoś lepszy. Istnieją na tym świecie silne osoby które tego nie odczuwają bo znają swoją wartość. I takie związki są najstabilniejsze. Gdy są dwie stabilnie emocjonalnie osoby które nie poleca na czułe słówka gdy pojawia się problemy lub wkroczy proza dnia codziennego.