7 powodów, dla których kobiety się rozwodzą. Wyznania czytelniczek i badania naukowe

rozwód przyczyny fot. Adobe Stock
Od niewierności, przez znęcanie się, po zwykłe rozstanie - oto najczęstsze przyczyny, dlaczego małżeństwa się rozpadają. A rozwodzimy się na potęgę.
Małgorzata Germak / 28.02.2020 14:51
rozwód przyczyny fot. Adobe Stock

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba rozwodów. W miastach rozpada się co drugie małżeństwo. Powody są różne i bardzo indywidualne. Czy nie chce nam się walczyć o partnera? Szybciej odpuszczamy i zmieniamy na inny model, bo tak łatwiej?

Zobacz, co mówią o rozwodach eksperci - terapeuci par oraz kobiety, które podjęły decyzję o zakończeniu małżeństwa. Poznaj 7 najczęstszych przyczyn, dla których kobiety się rozwodzą.

Brak miłości i przywiązania

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio powiedziałaś „kocham cię” lub trzymałaś partnera za rękę? W najnowszym badaniu opublikowanym na łamach „Journal of Sex and Marital Therapy” porozmawiano z ponad 2 tysiącami rozwiedzionych osób. Prawie połowa z nich obwiniała za rozpad związku brak miłości i intymności.

„Ogólnie brak pasji między dwojgiem ludzi jest oznaką, że ich związek ma poważne kłopoty” – uważają terapeuci. „Intymność emocjonalna i seksualna idą w parze, a bez tych elementów pary często się rozpadają, ponieważ nie czują się ze sobą związane”.

Mój pierwszy mąż był zasadniczo dobrą osobą, ale był emocjonalnie niedostępny. Z czasem zdałam sobie sprawę, że czuję się samotna w małżeństwie i nie jest to dla mnie zdrowe. Dlatego postanowiłam się rozwieść
– wyznaje Karolina, 50 lat.

Ślub w zbyt młodym wieku

Może to nie jest jedna z pierwszych rzeczy, o jakich myślisz w kontekście powodów rozwodów, ale małżeństwo młodych ludzi jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwodu. Pary, które wzięły ślub jako nastolatki w latach 70. i 80.  XX w. były dwa razy bardziej narażone na rozwód w porównaniu z tymi kobietami, które wyszły za mąż w późniejszym wieku - według magazynu „Journals of Gerontology”.

Psycholog kliniczny Andrea Liner tłumaczy, że młodzi ludzie mogą czuć presję podobną jak po ukończeniu studiów i przymusie znalezienia pracy, żeby ustatkować się. To sprawia, że wiele osób angażuje się przed 30-tką w związek z niewłaściwą osobą. „W miarę dojrzewania może okazać się, że twój związek nie jest stabilny i nie jesteście tak dobrze dopasowani, jak wam się wydawało” – tłumaczy psycholog.

Zaczęłam spotykać się z mężem, gdy miałam zaledwie 19 lat. Był przy mnie, gdy miałam wypadek samochodowy i doznałam w nim poważnych obrażeń, a moja mama zmarła. Polegałam na nim we wszystkim. Jednak z wiekiem się zmieniasz. W ostatnim roku naszego małżeństwa zaczęliśmy chodzić do klubów z dużo młodszymi przyjaciółmi. Również bez siebie. Zauważyłam, jak traktują mnie inni faceci, jak na mnie patrzą. Chciałam, żeby mój mąż miał taką pasję dla mnie. Zdaliśmy sobie sprawę, że współzależeliśmy od siebie, ale nie było między nami chemii, więc się rozstaliśmy
– opowiada Martyna, 45 lat

Różne potrzeby w sypialni

Może twój partner chce otwartego małżeństwa, a ty nie. Albo wasze popędy seksualne są niedopasowane. A może odkryłaś, że on cię wcale nie pociąga. Bez względu na problem niezgodności seksualne mogą stać się nie do przeskoczenia w parze. Jeśli nie możesz dojść do porozumienia ze swoim partnerem, coraz rzadziej będziecie uprawiać seks, a nawet gdy go będziecie uprawiać, to nie będzie on satysfakcjonujący. W takich sytuacji wiele par szuka spełnienia poza małżeństwem. Decyzja o rozwodzie czasem jest jedynym wyjściem w takiej sytuacji.

Kochaliśmy się, ale nasze małżeństwo nie było łatwe. Po prawie dwóch latach małżeństwa odkryłam, że on regularnie oglądał gejowskie porno i chciał być z mężczyznami. Poszliśmy na terapię, ale w pewnym momencie oboje zgodziliśmy się, że seksualność jest częścią tego, kim się jest, więc tak naprawdę rozwód był jedynym sensownym wyjściem. Podpisanie papierów rozwodowych było najtrudniejszą rzeczą w życiu, jaką zrobiłam, ale teraz czuję się silniejsza niż w trakcie mojego małżeństwa
– mówi Kasia, 28 lat

Niewierność

Psychologowie nie mają wątpliwości - gdy jeden albo obydwoje partnerzy wychodzą poza związek, aby zaspokoić swoje potrzeby zarówno emocjonalne, jak i seksualne, może to być wyrokiem dla małżeństwa. Trudno jest odzyskać zaufanie, gdy partner poczuje się zdradzony, a jeszcze trudniej je przywrócić, po tym, gdy partner miał nie przelotny romans, ale długotrwałą relację z inną kobietą.

Pary, które biorą rozwód z powodu zdrady, przyznają często, że był to krytyczny punkt zwrotny w ich i tak niedoskonałym małżeństwie i pogarszającej się relacji.

Moje małżeństwo zakończyło się po sześciu miesiącach, gdy po raz trzeci złapałam męża na zdradzie z moją już byłą przyjaciółką. Odkryłam, co się dzieje, gdy przeczytałam na naszym domowym tablecie wiadomości, które sobie przesyłali. Chociaż on to zakończył, wyjaśniliśmy sobie wszystko, ja mu wybaczyłam, nigdy potem nie mogłam mu w pełni zaufać. Dlatego musiało to skończyć się rozwodem
– Karolina, 38 lat

Kiedy odkryłam, że mój były mąż ma romans ze stażystką od niego z biura, próbował zaprzeczyć, oskarżając mnie o zazdrość i zarzucając niepewność. Wiedziałam, że to już koniec, gdy słuchałam, jak rozmawia z tą kobietą przez nianię elektroniczną, którą umieściłam w jego gabinecie. Wiele osób mi radziło, żeby przeczekała, bo on pójdzie po rozum do głowy, ale wiedziałam, że nigdy nie chcę być tą zdradzoną żoną
– Sylwia, 33 lata

Przemoc emocjonalna lub fizyczna

Jest kilka oznak sugerujących, że jesteś w toksycznym związku. Eksperci wymieniają: jeśli twój partner kontroluje cię, domaga się zaspokajania jego potrzeb ignorując twoje, obwinia cię o wszystkie potknięcia między wami, obniża twoje poczucie własnej wartości, krytykuje cię, wybucha złością i gniewem, krzywdzi cię emocjonalnie lub seksualnie, to wszystko świadczy i przemocy o toksyczności relacji.

Takie zachowania są charakterystyczne dla narcystycznych osób. Małżeństwa z nimi często kończą się niewiernością - narcyz nagle zrywa związek i idzie dalej.

Byłam żoną mężczyzny, który od samego początku mnie kontrolował. Zmusił mnie do noszenia makijażu (chociaż nigdy wcześniej tego nie robiłam), wybierał, w co mam się ubrać (sukienki nie w moim stylu). Trzymał mnie z dala od mojej rodziny i przyjaciół. W pewnym momencie zaczął mi grozić, że jeśli go zostawię, skrzywdzi mnie i moją rodzinę. Zostałam tak przy nim dwa lata. Uwierzyłam, że nie jestem dość silna i godna, aby odejść. Pewnego razu strach przed pozostaniem stał się większy niż strach przed odejściem. Spakowałam swoje rzeczy i wyszłam, kiedy on był w pracy
– Joanna, 49 lat

Nadużywanie narkotyków lub alkoholu

W jednym z badań nadużywanie wyżej wymienionych substancji było wymieniane jako przyczyna jednej trzeciej rozwodów. Jeśli jeden lub obaj partnerzy zmagają się z nałogiem, wywiera to ogromny nacisk na relację między nimi, na ich małżeństwo. Kiedy odkryjesz, że bardziej zakochałaś się bardziej w swoim wyobrażeniu o tym, kim może być twój partner, a nie w tym, kim jest w tej chwili, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakończysz swoje małżeństwo.

Wiele osób walczy o partnera i związek, szukając wsparcia w terapii i odwyku. Wielu jednak też decyduje się złożyć pozew o rozwód, nie widząc innego wyjścia.

Mój mąż wpadł w niewłaściwe towarzystwo i zaczął brać narkotyki i pić. Kradł mi pieniądze, zabierał mój samochód i znikał na kilka dni. Kilka razy musiałam go wyrzucić z domu, za każdym razem jednak miękłam i pozwalałam mu wrócić. Niewyobrażalne szkody emocjonalne wyrządził mi związek z nim, dziś żałuję, że tkwiłam w tym tak długo. Dopiero po latach zdecydowałam się na rozwód
– Sylwia, 51 lat

Stres związany z finansami

Da się uniknąć rozmowy o pieniądzach przed ślubem - nie jest to przyjemna rozmowa, szczególnie, jeśli masz długi albo nie jesteś zadowolona wysokości swojej pensji. A pieniądze lub ich brak mogą być głównym czynnikiem stresującym w małżeństwie.

Zarabianie mniej niż partner samo w sobie nie jest czynnikiem ryzyka rozwodu, tylko nieporozumienia dotyczące sposobu zarządzania funduszami. Sytuacje poważniejsze, w których okłamujemy partnera w sprawie pieniędzy, kredytu lub długu, też może nadszarpnąć wasz zaufanie w związku. Z tego powodu prowadzenie dużej ilości rozmów o hipotetycznych sytuacjach - co, gdy jedno straci pracę itp., może pomóc uniknąć poważnego konfliktu w przyszłości.

Po 25 latach małżeństwa momentem przełomowym było to, że wraz z mężem straciliśmy dom, bo przestaliśmy być w stanie spłacać kredyt. Mieliśmy ratunkowe oszczędności na czarną godzinę, ale okazało się, że mąż je wszystkie potajemnie wydał na hazard. Pomyślałam, że nigdy nie dam się tak traktować mężczyźnie i zażądałam rozwodu
– Sonia, 58 lat

Źródło: prevention

Więcej o problemach małżeńskich:Jak uratować małżeństwo? Zobacz, co możesz zrobićNaukowcy ustalili, dlaczego pary się rozwodzą. Nie uwierzysz!Jak kobiety znęcają się nad mężami? Przeczytaj relacje mężczyzn!