wizyta u ginekologa fot. Fotolia

Spirala antykoncepcyjna: jakie są jej wady i zalety? Kto może ją stosować?

Myślisz o zastąpieniu tabletek spiralą antykoncepcyjną, ale nie wiesz, czy ta metoda jest skuteczna i dobra dla wszystkich kobiet? Przeczytaj ten artykuł
Marta Wilczkowska / 09.08.2017 08:00
wizyta u ginekologa fot. Fotolia

Spirala domaciczna ma wiele zalet, np. trzeba pamiętać o niej tylko raz na 5 lat. Czasem używa się jej do leczenia mięśniaków macicy. Spirala antykoncepcyjna jest jednak zalecana głównie tym kobietom, które mają już dzieci i w najbliższym czasie nie planują kolejnej ciąży. Dlaczego? Po usunięciu wkładki trzeba poczekać kilka miesięcy ze staraniami o ciążę. Kobiety, które w ogóle jeszcze nie rodziły, nie powinny stosować tej metody antykoncepcji. Przed założeniem dobrze dowiedzieć się wszystkiego o tym sposobie zabezpieczenia. Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim wybierzesz spiralę antykoncepcyjną.

Wszystko o krążkach dopochwowych

Spirala antykoncepcyjna: dla kogo jest przeznaczona?

Wkładki domaciczne (potocznie nazywane spiralami antykoncepcyjnymi, choć dawno już nie mają takiego kształtu) pod względem niezawodności zajmują drugie - po doustnej antykoncepcji - miejsce.

Ich dużym plusem jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Jednak mimo niekwestionowanych zalet tej metody antykoncepcji nie nadaje się ona dla wszystkich. Jest dobra przede wszystkim dla kobiet, które mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży. Także dla tych, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.

Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?

Spirala antykoncepcyjna: kto nie powinien jej stosować?

Ginekolodzy są zgodni, że kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny używać spirali antykoncepcyjnej dlatego, że modele zawierające miedź lub złoto mogą powodować lekki stan zapalny błony śluzowej macicy. Z kolei wkładki z hormonem mają szeroką prowadnicę, co niesie ryzyko uszkodzenia kanału szyjki macicy przy ich wprowadzaniu. To wszystko może być przyczyną trudności z późniejszym zajściem w ciążę lub niekorzystnie wpłynąć na jej przebieg. Stwierdzono, że kobiety, które stosowały antykoncepcję mechaniczną, częściej miewają poronienia i ciąże pozamaciczne. Właśnie dlatego, jeśli kobieta stosująca spiralę postanowi zajść w ciążę, po usunięciu wkładki powinna odczekać 3 miesiące.

Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna?

Spirala antykoncepcyjna jako środek leczniczy

Czasem wkładki wewnątrzmaciczne zakładane są w celach leczniczych. Chodzi o te, które zawierają hormon (m.in. Mirena). W przypadku np. drobnych mięśniaków macicy spirala jest w stanie zahamować ich wzrost.

Takie wkładki są także polecane kobietom, które nie mogą ze względu na stan zdrowia (są np. po transplantacji szpiku kostnego, przeszczepie serca, chorują na cukrzycę) stosować niezbędnej im doustnej terapii hormonalnej. W takich sytuacjach zaleca się je nawet kobietom, które jeszcze nie rodziły.

Tekst: prof. Violetta Skrzypulec: ginekolog-położnik, endokrynolog i seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety w Śląskiej Akademii Medycznej.

Na podstawie artykułu z magazynu "Vita"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (76)
/13.04.2018 21:53
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D
/03.10.2017 23:19
Wiem,że spirala ostatnio to hit, i może ją stosować nawet kobieta co w ciąży nie była, jednak ja zostanę przy swoich ultralekkich pigułkach vines, które również zabezpieczają a nie mają tyle hormonów :)
/15.08.2017 11:54
może jeśli jest źle zamontowana, co zdarza się niestety często i jest to dosyć ryzykowne przedsięwzięcie. A może wkładka? Ja jakoś nie mam przekonania do tej spirali... miał ktoś wkładkę hormonalną levosert? Słyszałam o niej sporo dobrego zwłaszcza że uwalnia tylko jeden hormon
POKAŻ KOMENTARZE (73)