POLECAMY

Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna?

Myślisz o założeniu spirali. Ale słyszałaś, że nie zawsze jest skuteczna i bezpieczna. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna? fot. Fotolia

Na temat wkładek domacicznych, nazywanych potocznie spiralami antykoncepcyjnymi (choć od dawna nie mają już takiego kształtu), krąży wiele najróżniejszych opinii, bardzo często zupełnie nieprawdziwych. Dowiedz się wszystkiego co powinnaś wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji

Spirala antykoncepcyjna cena - ile kosztuje ta metoda antykoncepcji?


Koszt takiej antykoncepcji może być różny w zależności od typu spirali na którą się zdecydujemy i cennika gabinetu, w którym będzie zakładana. Cena może wahać się nawet 500 a 1000 złotych. Decydując się na taką metodę antykoncepcji nie warto jednak oszczędzać. Im lepsza spirala i bardziej doświadczony ginekolog, tym większa szansa że obędzie się bez powikłań i skutków ubocznych.

Spirala antykoncepcyjna - co to takiego?


Dzisiejsze wkładki domaciczne swoim kształtem przypominają najczęściej literę T. Mogą mieć różne rozmiary, co daje możliwość dobrania najbardziej odpowiedniej wkładki dla każdej kobiety. Wykonane są albo z samego plastiku, albo z różnymi dodatkami, które zwiększają ich skuteczność. Może to być srebro, platyna. Ale najczęściej jest to miedź, która poza antykoncepcyjnymi ma również właściwości przeciwbakteryjne. Niektóre spirale są zaopatrzone w pojemniczek zawierający hormon (syntetyczną odmianę progestagenu). W polskich aptekach dostępne są trzy rodzaje wkładek domacicznych: jedna z progestagenem oraz dwie z miedzią.

Spirala antykoncepcyjna - jak działa?


Spirale należą do tzw. mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Na czym polega ich działanie? Naukowcy stwierdzili, że przyspieszają one wędrówkę komórki jajowej przez jajowód. Jest ona przesuwana do macicy, zanim zostanie zapłodniona w jajowodzie. Ale wkładki domaciczne przede wszystkim utrudniają zadanie plemnikom.

  • Wkładki z dodatkiem miedzi zmniejszają radykalnie ruchliwość plemników. W rezultacie nie mają one szansy dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej.
  • Spirale wyposażone w pojemniczek z hormonem również ograniczają aktywność plemników w jajowodach oraz w macicy. Ale nie tylko. Uwalniający się z nich (stopniowo i w niewielkich ilościach) hormon zagęszcza śluz szyjki macicy, co jeszcze bardziej utrudnia plemnikom poruszanie się i dotarcie do komórki jajowej.

Spirala antykoncepcyjna - jaką ma skuteczność?


Wszystkie wkładki domaciczne są drugą pod względem niezawodności (po doustnej antykoncepcji hormonalnej) metodą zapobiegania ciąży. Ich skuteczność oceniana jest na ponad 98 procent. Dlaczego nie na 100? Nieliczne przypadki niepowodzeń zdarzają się przede wszystkim w pierwszym miesiącu po założeniu spirali. Jej skuteczność jest wtedy trochę niższa.

Czytaj także:

Spirala antykoncepcyjna - jak się ją zakłada?


Zazwyczaj konieczne są trzy wizyty u ginekologa. Na pierwszej lekarz przeprowadza niezbędne badania ginekologiczne oraz wykonuje cytologię. Zawsze muszą one poprzedzić założenie wkładki domacicznej. Trzeba bowiem upewnić się, czy można zastosować tę metodę antykoncepcji. Na drugiej wizycie, jeśli wyniki tych badań są prawidłowe, zakładana jest wkładka, a po trzech miesiącach należy zgłosić się na kontrolę. Trzeba również pamiętać o terminie wymiany spirali (czas jej używania podany jest przez producenta). I to nie tylko dlatego, że wkładka przestaje działać. Istnieje też niebezpieczeństwo, że pozostawiona zbyt długo może wrosnąć w ścianę macicy.

Spirala antykoncepcyjna - plusy i minusy


Na pewno dużym plusem stosowania wkładki domacicznej jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Ponadto u większości kobiet stosujących spiralę występuje owulacja, co również można uznać za zaletę. Dzięki temu bowiem nie pojawiają się różne dolegliwości związane z wahaniami stężenia estrogenów we krwi, które czasem towarzyszą przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, zawierających tylko progestagen.
Pewną wadą większości spiral jest to, że zwiększają intensywność i czas trwania krwawień menstruacyjnych, zwłaszcza przez kilka pierwszych miesięcy od założenia.
Wyjątkiem jest wkładka hormonalna. Uwalniany z niej hormon, poza wspomnianym wcześniej działaniem, hamuje też comiesięczny rozrost błony śluzowej macicy, dzięki czemu miesiączki są mniej obfite i krótsze. Wielu lekarzy uważa nawet, że można ją stosować nie tylko w celach antykoncepcyjnych, ale jako "lek" dla kobiet, przy bardzo obfitych miesiączkach.
Spirale zwiększają również ryzyko infekcji narządów rodnych, m.in. przydatków. Jest ono największe w pierwszym miesiącu po założeniu. Po to, by je zmniejszyć, w niektórych przypadkach stosuje się nawet antybiotyki.

Spirala antykoncepcyjna - kto może jej używać?


Ta metoda antykoncepcji jest bardzo dobra dla kobiet, które mają już dzieci, nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży, a nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Natomiast kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny stosować wkładek domacicznych. Między innymi ze względu na możliwość uszkodzenia kanału szyjki macicy w czasie zakładania spirali. Także dlatego, że każda wkładka, niezależnie od tego, z czego jest zrobiona, powoduje lekki stan zapalny w macicy. Może to być przyczyną trudności z zajściem w ciążę lub mieć wpływ na jej przebieg. Stwierdzono, że u kobiet, które stosowały spirale, częściej dochodzi do poronień, więcej jest również ciąż pozamacicznych. Z tego też powodu, jeśli kobieta, która ma założoną spiralę, postanowi zajść w ciążę, po usunięciu wkładki musi odczekać 3 miesiące.

Spirala antykoncepcyjna - przeciwwskazania


Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania tej metody zapobiegania ciąży. Nie mogą z niej korzystać kobiety z:

  • wrodzonymi i nabytymi wadami budowy macicy (np. mięśniaki),
  • mającymi skłonności do infekcji układu płciowego (zapalenie przydatków, pochwy).
  • te, które miały ciążę pozamaciczną.

Przeciwwskazaniem do założenia spirali jest też kilka chorób:

  • zapalenie wątroby,
  • choroby zakrzepowe żył,
  • anemia z niedoboru żelaza.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Emilii Borkowskiej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (114)
/2 miesiące temu
Witam , czy po założeniu takiej spirali czuje sie jakis dyskomfort?Na ile jest zakładana( +- ) 2 czy 6 lat jak to wszytko wygląda potem ? Kiedy bede chciała starać sie o dziecko i czy wpływa to na nasza wage ????
/rok temu
Ja za swoja wkładkę levosert płaciłam 650zł oczywiście już z założeniem :) Nie jest to spory wydatek tym bardziej, ze wkładka służy klika lat.
/rok temu
Tytuł jest dość mylący, chciałam się dowiedzieć jaki jest koszt założenia spirali, ale czytając skrupulatnie artykuł do konca, niestety się nie dowiedzialam, albo jestem ŚLEPA :(
POKAŻ KOMENTARZE (111)