Ponad jednej czwartej kobiet antykoncepcja psuje wakacje, zaś co piąta z nas na urlopie zapomina połknąć tabletki.
Badania pokazują, że choć wypoczynek letni powinien być okresem zabawy i beztroski, prawie każda z nas spędza sporo czasu myśląc - czy to bezpieczne, czy nie zapomniałam połknąć, czy nie jestem w ciąży… Bo wakacje wszystko zmieniają i łatwa do utrzymania w szarej codzienności rutyna, nagle staje się trudna i uciążliwa.
Dlatego warto rozważyć zmianę metody antykoncepcji przed letnią porą urlopów i wyjazdów. Bo propozycji rynkowych jest tyle, że prawie zawsze da się choć trochę zminimalizować uciążliwość i ryzyko.
Najlepsze alternatywy dla tabletki
Pigułka nie jest optymalnym wyjściem na wakacje, bo wymaga regularnego, w niektórych przypadkach nawet bardzo precyzyjnego czasowo dawkowania, co w podróży bywa trudno wykonalne. Zwłaszcza, gdy co dzień zmieniamy miejsce pobytu, nie jadamy o stałych porach, nie mamy przed oczami domowej apteczki w łazience. Do tego dochodzą zmiany strefy czasowej, zgubione bagaże, niestrawności żołądkowe obniżające pewność antykoncepcji - może się to skończyć brzuszkiem po wakacjach.
Dlatego kobietom, które doświadczają problemów z wakacyjną dyscypliną poleca się inne preparaty:
- Kondomy - są idealne, bo chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a na wakacjach o przypadkowe kontakty najłatwiej. Nie obciążają organizmu hormonami, nie wywołują skutków ubocznych, są dobrym pomysłem jak zrobić ciału wakacje od chemii.
- Pierścień dopochwowy (Nuvaring) - zakładany raz na trzy tygodnie, zawiera hormony, więc tyczą się go podobne zastrzeżenia jak przy tabletkach, ale jest praktyczniejszy i rzadko wywołuje skutki uboczne w postaci złego samopoczucia. Do samodzielnej aplikacji, wyjmuje się go na tydzień krwawienia. Minusem jest cena, ok. 50 zł za miesiąc.
- Plastry antykoncepcyjne (Evra) - działają tak samo jak tabletki, ale przyklejane są do skóry raz na tydzień, więc wystarczy pamiętać o jednym terminie. Skuteczne, nie odklejają się przy prawidłowej aplikacji, nie tracą działania w przypadku wymiotów. Minus to estetyka przy bikini oraz sporadyczne alergie.
- Wkładki wewnątrzmaciczne (Miranda, spirala) - również zawierają hormony w celu lepszego przyswojenia ciała obcego oraz regulacji cyklu. Zakładane raz na kilka lat są świetnym pomysłem na całe lato, choć mogą powodować obfitsze krwawienia na początku oraz zwiększone ryzyko infekcji. Niepolecane dla kobiet, które jeszcze nie rodziły.
- Zastrzyki antykoncepcyjne (Depo-provera) - wykonywane co 12 tygodni zastrzyki hormonalne cechujące się wysoką skutecznością. Do zalet zalicza się zmniejszenie a nawet ustanie miesiączek, ale zwykle skutki uboczne są dość poważne i dokuczliwe (silne bóle głowy, nagłe silne krwotoki, trądzik, przyrost masy ciała).
Prawdę powiedziawszy nie zawsze zmiana środków hormonalnych przed samymi wakacjami ma sens, bo przez kilka pierwszych miesięcy brania nowego preparatu mogą występować okresowe krwawienia, zaś w przypadku bardziej dokuczliwych skutków ubocznych, trudno będzie skonsultować się lekarzem. Jeśli więc jedziemy na urlop w sierpniu lub wrześniu, czerwiec to ostatni gwizdek, aby wypróbować nowy lek.
Prezerwatywy zawsze warto mieć przy sobie mimo wszystko - nie tylko jako zabezpieczenie przed chorobami, ale też na wypadek zapomnianej tabletki, rozstrojów żołądkowych z wymiotami czy innych zakłóceń hormonalnej antykoncepcji.
Środki ostrożności
Bez względu na jaką formę antykoncepcji się zdecydujemy, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Każde wymioty i biegunka mogą zmniejszyć skuteczność tabletki antykoncepcyjnej ( o ile nie jest to okres przerwy między jednym opakowaniem a drugim). Należy zastosować dodatkowo prezerwatywę.
- Zawsze miej ze sobą jeden komplet środków antykoncepcyjnych więcej na wypadek zdarzeń losowych. Plasterek może się odkleić i wtedy trzeba go natychmiast zastąpić nowym (warto zapas mieć w torebce).
- Niektóre antybiotyki zakłócają działanie preparatów hormonalnych, dlatego czytajmy uważnie ulotki - i leków, i stosowanych środków antykoncepcyjnych.
- Prezerwatywy powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu. Noszenie ich w portfelu podczas upałów, bądź kieszeniach spodni wyraźnie obniża ich pewność i zwiększa ryzyko pęknięć.
- Hormonalne środki zawierające estrogeny zwiększają ryzyko zakrzepów, co nawet dla zdrowych kobiet jest niebezpieczne w przypadku wielogodzinnych lotów czy jazdy pociągiem. Pamiętajmy więc, aby regularnie poruszać kończynami i pić dużo wody.
- Gdy zapomnimy wziąć tabletkę na czas, to do 48 godzin od połknięcia ostatniej jesteśmy chronione i należy jak najszybciej zażyć preparat. Jeśli od ostatniej dawki minęły ponad dwie doby, to również wznawiamy branie tabletek, ale zabezpieczamy się dodatkowo do czasu aż wziętych będzie pod rząd siedem regularnych dawek.