„Całowanie to nie jest zdrada” - tak uważa co drugi mężczyzna

zdrada fot. Adobe Stock
Jakbyś dowiedziała się, że twój partner całował się z inną kobietą, jaka byłaby twoja reakcja? Według badań BBC dla połowy mężczyzn pocałunek nie jest aktem zdrady czy nielojalności.
/ 08.05.2020 12:25
zdrada fot. Adobe Stock

Dla każdego zdrada może oznaczać trochę co innego. Dla jednej osoby nie w porządku jest już zalotne spojrzenie czy uśmiech, dla innej zdradą jest dopiero akt seksualny. Psychologowie definiują akt zdrady jako niedotrzymanie pewnych obietnic danych partnerowi, zawiedzenie zaufania, złamanie zasad w związku, realizowanie swoich potrzeb poza nim.

Zdrada oczami mężczyzn i kobiet

Z ankiety przeprowadzonej wśród Brytyjczyków na zlecenie radia BBC wynika, że połowa młodych mężczyzn uważa, że całowanie się z kimś innym nie zalicza się do zdrady. Co ciekawe kobiety są zupełnie innego zdania - ponad 70% z nich twierdzi, że całowanie to zdrada.

Podobne dysproporcje zaobserwowali badacze, gdy zapytali swoich ankietowanych, czy cyberseks jest zdradzaniem partnera. Co drugi mężczyzna uważa, że dla niego nie, a 75% kobiet traktuje to jako przekroczenie granicy w związku.

Psychologowie tłumaczą te różnice w postrzeganiu i definiowaniu zdrady przez kobiety i mężczyzn podejściem ogólnie do intymności. Doradca randkowy, który wypowiedział się w tej sprawie dla „The Independent”, uważa, że niezależnie od płci - jeśli jesteś z kimś w związku, a całujesz się z kimś innym, to oszukujesz swojego partnera, okazujesz mu brak szacunku.

W tym samym badaniu zapytano Brytyjczyków, czy seks z inną osobą jest zdradą. W tym przypadku 91% ankietowanych odpowiedziała TAK, spanie z kimś innym niż partner, to zdrada.

Kiedy mowa o korzystaniu z aplikacji randkowych, osoby badane nie są już takie jednomyślne. 40% ankietowanych uznało, że jest to oszukiwaniem partnera.

Dlaczego zdradzamy?

Z ankiety przeprowadzonej przez portal edarling.pl najczęstsze wytłumaczenia, dlaczego zdradzamy swoich partnerów, to:

  • z nudów w dotychczasowym związku,
  • bez specjalnego powodu, jakoś tak wyszło,
  • z chęci spróbowania seksu z kimś innym,
  • z miłości do kogoś innego,
  • z chęci zemsty na zdradzającym partnerze.

Kobiety często podkreślają, że do zdrady skłoniło ich brak zaangażowania i uwagi partnera, za mało ciepła i czułości, brak oparcia w drugiej osobie.

Najnowsze statystyki mówią też, że kobiety zaczynają dorównywać panom pod względem zdrad - i to nie jest dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że aż 40% mężczyzn przyznaje, że zdradziło swoją partnerkę, w tym 1/4 z nich w ciągu ostatniego roku.

Więcej o zdradzie:10 najczęstszych powodów, dla których mężczyźni zdradzająCzy wybaczyć zdradę mężowi - prawdziwa historia Magdy (33 l.)Z kim mężowie zdradzają żony najczęściej?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA