POLECAMY

Poziom inteligencji emocjonalnej ma wpływ na... seks!

Nie jesteś usatysfakcjonowana ze swego życia seksualnego? Być może masz niski poziom inteligencji emocjonalnej! Sprawdź!
Poziom inteligencji emocjonalnej ma wpływ na... seks! fot. Fotolia

Udane życie seksualne to coś, o czym marzy każdy z nas. Zadowolenie ze zbliżeń sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, zdrowsi i atrakcyjniejsi. Niestety miłosne igraszki często pozostawiają wiele do życzenia... Na jakość seksu ma wpływ szereg czynników, m.in. poziom libido, stan zdrowia, kondycja fizyczna czy relacje w związku. Brytyjscy naukowcy odkryli jeszcze jeden ważny determinant –  inteligencję emocjonalną. 

9 korzyści, które daje orgazm

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Termin "inteligencja emocjonalna" (emotional quotient, EQ) ukłuli w 1990 roku amerykańscy psychologowie – Peter Salavey i John Mayerw, przeciwstawiając je pojęciu inteligencji racjonalnej (IQ). Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania emocji własnych i innych osób, kierowania nimi oraz kontrolowania ich. Osoba z wysokim poziomem EQ odznacza się dużą empatią, bowiem jest otwarta na uczucia, potrzeby i wartości wyznawane przez innych. Jej mocną stronę stanowi asertywność – wyrażanie i obrona myśli, uczuć oraz poglądów nie przysparza jej żadnych trudności, przy czym odnosi się ona z szacunkiem do tego, co czują i twierdzą inni. Człowiek inteligentny emocjonalne potrafi podporządkować emocje obranym celom, budować więzi i współdziałać z innymi, wykazuje również zdolność do łagodzenia konfliktów. 

Im wyższy poziom EQ, tym lepszy seks

Profesor Tim Spector z King's College z Londynu przeprowadził badanie, które miało wykazać, czy poziom inteligencji emocjonalnej warunkuje jakość życia seksualnegoW eksperymencie wzięły udział kobiety w wieku 18-83 lat. Ich zadaniem było rozwiązanie testu na inteligencję emocjonalną oraz udzielnie odpowiedzi na pytania dotyczące stosunku seksualnego, orgazmu oraz masturbacji. 

Badanie pozwoliło wyciągnąć zaskakujące wnioski. Panie z wysokim EQ otwarcie i jasno wyrażają swoje oczekiwania seksualne, jak również szybko rozpoznają potrzeby partnera. Dzięki temu osiągają orgazm dwa razy częściej niż kobiety z niską samoświadomością siebie. Co więcej mają bujną fantazję erotyczną, nie boją się eksperymentować w łóżku. 

Czy kobiety nieobdarzone EQ są skazane na kiepski seks?

Żadna z pań nie powinna traktować wyników badań całkiem serio. Po pierwsze orgazm nie zawsze jest gwarantem udanego zbliżenia, po drugie można się nauczyć umiejętności wyrażania własnych pragnień. Wystarczy przełamać w sobie lęk, po czym zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem. Każda z nas ma prawo do osiągania spełnienia w sypialni, dlatego nie bójmy się rozmawiać. Wyjaw swojemu mężczyźnie, co tak naprawdę sprawia ci przyjemność. Jeśli będziecie się lepiej komunikować w tej materii, wasze życie seksualne na pewno ulegnie poprawie. 

Jak rozmawiać z facetem o seksie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)