Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:
Seks analny jest niespecyficzną formą kontaktu fizycznego, która wymaga stosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Z uwagi na bakterie w końcowym odcinku przewodu pokarmowego oraz ewentualny kontakt z kałem ważne jest używanie prezerwatywy. Obecnie są dostępne wersje specjalnie przeznaczone do penetracji analnej – są grubsze i z większą zawartością lubrykantu. Ścianki odbytu są bardzo wrażliwe na uszkodzenia, a ponadto nie mają wystarczającego naturalnego nawilżenia. Lubrykant zmniejsza ból i ułatwia ruchy frykcyjne. Pomocne jest także świadome rozluźnianie mięśni odbytu, aby umożliwić wprowadzenie członka.
Należy także przestrzegać zasad higieny. Jeśli po kontakcie analnym następuje waginalny trzeba umyć penisa i zmienić prezerwatywę, by zapobiec przeniesieniu flory bakteryjnej z odbytu do pochwy. Z uwagi na delikatną strukturę ścianki czasem dochodzi do otarć lub pęknięć błony śluzowej, co przejawia się bólem i krwawieniem. Należy wówczas zaprzestań stosunków do momentu zagojenia ran.
Podczas stosunku analnego nie jest możliwe zajście w ciążę. Wyjątek stanowią przypadki, gdy przy braku ostrożności część spermy spływa do okolic pochwy. Stosowanie prezerwatywy jednak eliminuje taką ewentualność.
A Ty co sądzisz o seksie analnym? Kolejny, sposób na urozmaicienie waszego życia, czy coś obrzydliwego?
Podyskutuj na forum.
Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.