para, seks, łóżko

Seks analny - porady seksuologa

Okropnośc czy przyjemność? Sprawdź, jak to robić zgodnie ze sztuką miłosną i czy warto.
/ 25.11.2013 14:42
para, seks, łóżko
Na czym właściwie polega seks analny? Wiem że o tym marzy większość facetów, podobno jest dla nich bardziej przyjemny niż zwykły seks. Czy to prawda? Ale czy dla kobiety jest to zdrowe? Czy trzeba zachować jakieś szczególne środki bezpieczeństwa i czy można podczas seksu analnego zajść w ciążę? - Alicja z Przemyśla

Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Seks analny jest jedną z form aktywności seksualnej polegającej na wprowadzaniu członka do odbytu. Postawa kobiet i mężczyzn wobec seksu analnego jest bardzo zróżnicowana. Dla jednych to metoda urozmaicenia życia seksualnego lub jedyna droga uzyskania seksualnej satysfakcji, dla innych temat tabu czy skojarzenie z brakiem estetyki i higieny. Część mężczyzn uważa, że wąskie ścianki odbytu kobiety zwiększają intensywność doznań. Możliwa jest także satysfakcja kobiety w trakcie kontaktu analnego z uwagi na silne unerwienie krocza, szczególnie przy jednoczesnej stymulacji pochwy czy łechtaczki.

Seks analny jest niespecyficzną formą kontaktu fizycznego, która wymaga stosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Z uwagi na bakterie w końcowym odcinku przewodu pokarmowego oraz ewentualny kontakt z kałem ważne jest używanie prezerwatywy. Obecnie są dostępne wersje specjalnie przeznaczone do penetracji analnej – są grubsze i z większą zawartością lubrykantu. Ścianki odbytu są bardzo wrażliwe na uszkodzenia, a ponadto nie mają wystarczającego naturalnego nawilżenia. Lubrykant zmniejsza ból i ułatwia ruchy frykcyjne. Pomocne jest także świadome rozluźnianie mięśni odbytu, aby umożliwić wprowadzenie członka.

Należy także przestrzegać zasad higieny. Jeśli po kontakcie analnym następuje waginalny trzeba umyć penisa i zmienić prezerwatywę, by zapobiec przeniesieniu flory bakteryjnej z odbytu do pochwy. Z uwagi na delikatną strukturę ścianki czasem dochodzi do otarć lub pęknięć błony śluzowej, co przejawia się bólem i krwawieniem. Należy wówczas zaprzestań stosunków do momentu zagojenia ran.

Podczas stosunku analnego nie jest możliwe zajście w ciążę. Wyjątek stanowią przypadki, gdy przy braku ostrożności część spermy spływa do okolic pochwy. Stosowanie prezerwatywy jednak eliminuje taką ewentualność.

A Ty co sądzisz o seksie analnym? Kolejny, sposób na urozmaicienie waszego życia, czy coś obrzydliwego?
Podyskutuj na forum.

Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.