Jak uratować związek - 6 największych błędów w komunikacji, które popełniają pary w kryzysie!

6 największych błędów w komunikacji, które popełniają pary w kryzysie.
/ 25.04.2016 11:09

6 największych błędów w komunikacji, które popełniają pary w kryzysie.

fot. Fotolia

Jeżeli masz poczucie, że nie jesteś już tak blisko z partnerem, jak kiedyś, a wasza rozmowa zbyt często zamienia się w kłótnie albo w ciche dni, to prawdopodobnie przechodzicie kryzys. Nie martw się, nie musi to od razu oznaczać rozstania! Kryzysy zdarzają się wielu parom, a dobrze przepracowane mogą wzmocnić relację. W jaki sposób?

Kłótnie i konfrontacje, choć są nieprzyjemne, stwarzają przestrzeń na wyrażanie emocji i pozwalają przekonać się o tym, jaka relacja naprawdę jest pomiędzy wami. Wiele par myśli, że od rozstania dzieli ich zaledwie jeden krok, podczas gdy to sposób, w jaki ze sobą rozmawiają sprawia, że konflikt wydaje się większy niż jest. Czego unikać, chcąc wyjść z kryzysu? Jak uratować związek?

1. Nie używaj zwrotów typu „bo Ty”

Jeżeli chcesz uratować związek, postaraj się skupić na odkryciu przyczyn waszego kryzysu. Jak nie generować błędnego koła wzajemnych pretensji? Powiedz partnerowi, co czujesz, stosując zwrot „ja” zamiast „bo Ty”. Starasz się przecież określić, co chcesz zmienić w waszej relacji, napiętnować sytuację, zachowanie, a nie osobę.

2. Nie generalizuj

Mów o konkretnych wydarzeniach, których nie możesz zaakceptować. Unikaj natomiast monologów, sformułowań typu „zawsze” oraz ogólnych przykładów. Nie generalizuj! Złość ma często swoje źródło w niezaspokojonych potrzebach, niespełnionych oczekiwaniach i jest wynikiem lęku. Choć pokusa wyrzucenia z siebie frustracji jest duża, koniecznie spróbuj nazwać, co czujesz i przypomnieć sobie konkretne zachowania partnera, które nie były dla ciebie przyjemne.

3. Unikaj „czytania w myślach”

Każdy z nas ma swój własny system interpretacji rzeczywistości i oceny zdarzeń. Pamiętaj, że możesz błędnie interpretować zachowania, słowa czy intencje partnera. Dlatego zawsze warto jest jednak zapytać, czy rzeczywiście jest tak, jak myślisz. Nadinterpretacja i poczucie, że wiesz lepiej, co ukochana osoba ma na myśli to dwie kręte ścieżki, którymi lepiej nie podążać.

fot. Fotolia

4. Nie przerywaj wypowiedzi partnera

Chociaż w kryzysie to trudne, a nawet może wydawać się niemożliwe, spróbuj nie okazywać dezaprobaty swojej drugiej połówce, nawet jeżeli to, co mówi bardzo cię denerwuje. Postaraj się zrozumieć, co próbuje ci powiedzieć.

Spokojnie wskaż to, w jakich obszarach wasze interesy są rozbieżne. Jednocześnie znajdź też to, co w waszych stanowiskach jest wspólne, np.: „czyli oboje nie lubimy tego, że…”. Wówczas będziecie mogli znaleźć wspólny cel, który stanie się motorem zmiany.

5. Nie zapomnij o czułych gestach

W trudnych chwilach, kiedy wydaje się, że więcej was dzieli niż łączy, tak naprawdę oboje potrzebujecie czułości. W trakcie rozmowy z partnerem nie poddawaj się negatywnym emocjom, które wkradły się do waszego związku, okaż  zainteresowanie. Jak? Możesz to zrobić np. w niewerbalny sposób, przez dotyk lub troskliwe spojrzenie.

6. Nie szukaj sojuszników

Nie włączaj do waszej kryzysowej komunikacji osób trzecich: koleżanek, rodziców, rodzeństwa. Podstawą zaufania w każdym związku jest obopólna gotowość do ujawniania sobie osobistych, intymnych przemyśleń.

Opowiadanie prywatnych szczegółów osobom postronnym wzbudza wzajemną niechęć i nieufność, a w rezultacie, co podkreślają terapeuci, buduje przepaść między partnerami. Przyjaciele, rodzice często bezkrytycznie słuchają jednej ze stron, dlatego ich rady mogą, w niezamierzony sposób, powiększyć skalę problemu!

Pamiętaj, że nie ma idealnych par, nawet jeżeli problem, z którym przyszło wam się obecnie zmagać jest trudny do rozwiązania. Warto podkreślać to, ile już osiągnęliście jako para i to, że wcześniej było wam razem dobrze.

Zobacz także:

7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o partnerze
5 zalet kalisteniki
Kryzys w związku - po ilu latach?

Redakcja poleca

REKLAMA