Oto idealne przepisy na pyszny wielkanocny sos tatarski: zrobisz go w wersji klasycznej, wiedeńskiej i francuskiej
fot. Adobe Stock, lblinova
Sos tatarski powstaje zazwyczaj na bazie majonezu i jest nieodzownym elementem świątecznego stołu w wielu polskich (i nie tylko) domach. Wyrazisty smak zawdzięcza marynowanym lub kiszonym dodatkom - np. korniszonom, kaparom lub grzybom. Świetnie smakuje też w wersji ze świeżymi ziołami i sokiem z cytryny.
Sos tatarski to rodzaj sosu majonezowego, który zawiera posiekane zioła i przeróżne dodatki - najczęściej są to grzyby, kiszone ogórki lub grzyby. Istnieje kilka rodzajów sosu tatarskiego, warto więc wspomnieć o najpopularniejszych odmianach. Pierwsze zanotowane w Polsce przepisy na sos tatarski pochodzą już z początku XVIII wieku, ale prawdopodobnie przyrządzano go o wiele wcześniej.
Z czym serwować sos tatarski? Podczas wielkanocnego śniadania nie wyobrażamy sobie bez niego np. jajek faszerowanych lub po prostu ugotowanych na twardo i podzielonych na połówki. Podaje się go również z wędlinami, mięsami i rybą. W Wielkiej Brytanii to także częsty dodatek do ryby z frytkami - jednej z najbardziej kultowych potraw tego kraju.
Najpopularniejsza wersja sosu tatarskiego to ta z dodatkiem pieczarek i ogórków konserwowych. Aby dodać charakterystycznego, wyrazistego smaku, warto dodać odrobinę musztardy. Do sosu tatarskiego pasują też zioła prowansalskie albo połączenie majeranku i tymianku.
Składniki:
3 ogórki konserwowe,
50 dag majonezu,
20 pieczarek konserwowych,
musztarda,
cukier,
pieprz,
sól,
zioła prowansalskie.
Sposób przygotowania:
Grzybki i ogórki pokrój w drobną kostkę i przełóż do miseczki.
Dodaj majonez, a następnie delikatnie, ale dokładnie wymieszaj całość.
Dopraw do smaku cukrem, pieprzem, solą i ziołami prowansalskimi.
Całość wymieszaj i odstaw na kilkanaście minut, aby smaki się "przeżarły".
fot. Sos tatarski z ogórkami i pieczarkami/Adobe Stock, gubernat
Sos tatarski w wersji francuskiej opiera się przede wszystkim na oleju, ma też w sobie roztarte żółtko jaja ugotowanego na twardo, posiekane drobno białko, a także szczypiorek. We Francji dodaje się do niego czasami także pokrojone grzybki marynowane.
Składniki:
3 jajka,
200 ml oleju,
200 ml śmietany,
2 żółtka,
5 dag korniszonów,
szczypiorek,
sól,
cytryna,
pieprz,
cukier.
Sposób przygotowania:
Jajka ugotuj na twardo, wystudź, a następnie obierz ze skorupek i wyciągnij żółtka.
Ugotowane żółtka utrzyj z surowymi żółtkami (wcześniej jajka dobrze sparz).
Dodaj musztardę i dalej ucieraj na średnich obrotach miksera, aż powstanie gładka masa.
Powoli dolewaj olej, nie przerywając ucierania.
Korniszony i białka jaj drobno pokrój. Szczypiorek posiekaj.
Dodaj wszystko do masy jajecznej i wymieszaj.
Do sosu tatarskiego dodaj śmietanę, dopraw pieprzem, sokiem z cytryny, solą, a także cukrem. Wymieszaj.
fot. Sos tatarski po francusku/Adobe Stock, Brent Hofacker
Podstawą udanego sosu wiedeńskiego są drobno posiekane korniszony oraz dodatek kaparów. Dzięki temu sos tatarski ma wyjątkowy, trudny do podrobienia smak.
Składniki:
3 korniszony,
12 kulek kaparów,
4 łyżki majonezu,
łyżka soku wyciśniętego z cytryny,
natka pietruszki,
sól,
pieprz.
Sposób przygotowania:
Korniszony drobno pokrój, a kapary lekko zgnieć nożem albo przekrój na połówki.
Wymieszaj je z majonezem, a następnie dodaj sok z cytryny i wymieszaj.
Natkę pietruszki posiekaj i dodaj do sosu tatarskiego.
Dopraw całość solą i pieprzem.
fot. Sos tatarski po wiedeńsku/Adobe Stock, Stepanek Photography
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 01.04.2020.
Domowy majonez, który zawsze się udaje, możesz zrobić w kilka chwil, ale musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią średnicę naczynia, w którym przygotowujesz majonez, a także o odpowiednią prędkość miksowania. Pamiętaj też, że majonez w lodówce lekko gęstnieje.
Pyszną babkę siostry Anastazji możesz zrobić na wiele sposobów: z majonezem, olejem, na cieście drożdżowym, a także w wersji orzechowej lub cytrynowej, a także z dodatkiem kisielu. W każdym przypadku będzie świetnym uzupełnieniem świątecznego stołu. Do dekoracji wykorzystaj klasyczny lukier, płynną czekoladę lub cukier puder.
Jajka faszerowane siostry Anastazji możesz przygotować na dwa sposoby. Ten najpopularniejszy przepis zawiera wędlinę oraz kwaśną śmietanę. Możesz także wykorzystać sos tatarski oraz świeże zioła i przyprawy. Tak przygotowane jajka idealnie sprawdzą się podczas wielkanocnego śniadania, a także pozostałych świątecznych dni.
Biała kiełbasa według przepisu dziadka po prostu nie może nie wyjść. Idealnie smakuje w żurku, a także jako samodzielna przekąska podczas wielkanocnego śniadania. Aby przygotować idealną białą kiełbasę, potrzebujesz odpowiednich proporcji między chudym i tłustym mięsem, a także dobrze dobranych przypraw.
Prawdą jest, że ciasta wielkanocne siostry Anastazji po prostu nie mogą się nie udać! Te pyszne propozycje idealnie sprawdzą się na świątecznym stole. Możesz podać je tuż po śniadaniu wielkanocnym albo wykorzystać później do popołudniowej kawy. Przygotuj idealną karpatkę, ciasto 3bit oraz klasyczne ciasto pastelowe według przepisu siostry Anastazji.
Babka wielkanocna musi znaleźć się na wielkanocnym stole, ale polecamy wprowadzić ją do swojego jadłospisu także w innych porach roku. Doskonale smakuje jako dodatek do kawy podczas spotkania z bliskimi. Możesz przygotować ją na wiele sposobów, a także udekorować dowolnymi dodatkami, np. lukrem.
Babka bananowa w smaku przypomina chlebek bananowy, jest jednak od niego bardziej puszysta i lekka. Możesz udekorować ją lukrem i karmelizowaną skórką pomarańczy.
Mazurek z mlekiem w proszku to świetna propozycja dla zabieganych. Zagnieć kruche ciasto i wstaw je do lodówki. W tym czasie w kilka minut przygotuj mleczną masę.
Jajka faszerowane szpinakiem to ciekawy i pyszny przepis na wielkanocną przekąskę. Aby miały wyrazisty smak, dopraw je czosnkiem, sokiem z cytryny i koperkiem.
Żurek wielkanocny to jedno z najbardziej ulubionych dań wśród tych na wielkanocnym stole. Robi się go na zakwasie i z dodatkiem kiełbasy oraz ziemniaków.
Babka czekoladowa jest tak pyszna, że zasmakuje każdemu – szczególnie dzieciom! Ozdób ją ulubionymi orzechami i bakaliami, by jeszcze bardziej wzbogacić jej smak.
Makowiec zawijany to czasochłonny wypiek, ale warto przygotować go samodzielnie chociaż 2 razy do roku. Czas przygotowania to około 2 godziny, doliczając dodatkowo 50 minut pieczenia.