Czekolada pochodzi z Ameryki Południowej, skąd została przywieziona przez Krzysztofa Kolumba. Bogata w magnez i kofeinę, usprawnia pracę mózgu. Doskonale wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Dodawana do deserów lub jedzona w formie tabliczki ma wielu zwolenników. Możemy wykorzystać ją również do różnych napojów, w tym na gorąco lub zimno. Sprawdź nasze przepisy na dania i desery z czekoladą!
Czekolada: przepis
Oto składniki na czekoladę z daktylami:
- tabliczka czekolady
- 100 g daktyli
- 30 g posiekanych orzechów
Jak zrobić czekoladę z daktylami?
Formę wykładamy papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Usuwamy pestki z daktyli i przekładamy do miksera. Mielimy na gładką i zwartą masę. Orzechy podprażamy na suchej i rozgrzanej patelni przez około 5 minut. Dorzucamy do miksera i blendujemy razem z daktylami. Całość przekładamy do formy i ugniatamy za pomocą ręki, dociskając do brzegów. Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej przez około 5 minut i przelewamy na wierzch mieszanki orzechowo-daktylowej. Przekładamy do lodówki lub zamrażarki i schładzamy przez około 20 minut. Tak przygotowaną czekoladę dzielimy na mniejsze kawałki i zawijamy w papier do pieczenia lub folię aluminiową.
Czekolada do fontanny: przepis
Oto składniki na czekoladę do fontanny:
- 5-6 tabliczek czekolady
- pół szklanki mleka
- 5 łyżek śmietanki kremówki
- ekstrakt waniliowy
Jak zrobić czekoladę do fontanny?
Czekoladę kruszymy na mniejsze kawałki i roztapiamy w kąpieli wodnej. Dolewamy mleko i mieszamy podczas roztapiania w misce. Stopniowo dolewamy mleko i miksujemy trzepaczką na gładką masę. Dodajemy kremówkę i ekstrakt waniliowy do całości. Wlewamy czekoladę do fontanny lub fondue i serwujemy na ciepło z owocami, chlebem lub piankami marshmallows.
Czekolada do picia: przepis
Oto składniki na czekoladę do picia:
- 5 łyżek kakao
- 3 szklanki mleka
- szczypta soli
- łyżka cukru
- bita śmietana
- szczypta kardamonu
- szczypta mielonego cynamonu
Jak zrobić czekoladę do picia?
Do rondelka wlewamy mleko i podgrzewamy na średnim ogniu. Wsypujemy stopniowo naturalne kakao i gotujemy w mleku przez około 10 minut. Cały czas mieszamy, nie doprowadzając do wrzenia, ani przypalenia. Doprawiamy na koniec szczyptą soli oraz cukru. Tak przygotowane kakao serwujemy z odrobiną bitej śmietany posypanej mielonym cynamonem i kardamonem.
Zobacz inne książki kucharskie redakcji Polki.pl