Związek z dużą różnicą wieku - 6 rzeczy, które mogą go zrujnować

Związek z dużą różnicą wieku - 6 rzeczy, które mogą go zrujnować fot. Fotolia
Jesteś w relacji partnerskiej z dużą różnicą wieku? Sprawdź, jakie grożą jej niebezpieczeństwa!
/ 06.10.2016 16:58
Związek z dużą różnicą wieku - 6 rzeczy, które mogą go zrujnować fot. Fotolia

Pary, które dzieli duża różnica wieku, do dziś budzą wiele kontrowersji. Widok pana z zaawansowaną siwizną trzymającego za rękę ponętną dwudziestolatkę czy dojrzałej kobiety obściskującej młodego mężczyznę wywołuje niesmak wielu ludzi. Mimo braku akceptacji ze strony znacznej części społeczeństwa są osoby, które decydują się na wejście w związek z dużo starszym czy młodszym od siebie partnerem. Przyczyn jest wiele, ale w tym artykule nie będziemy o nich wspominać.

Z badań wynika, że taka relacja partnerska jest bardzo trudna do utrzymania. Według uczonych z Emory University duża różnica wieku pomiędzy partnerami zwiększa prawdopodobieństwo rozpadu związku. Z jakich powodów może dojść do rozstania? Przedstawiamy 6 z nich.

Znaczenie wieku w miłości

6 rzeczy, które mogą zrujnować związek z dużą różnicą wieku

1. Inne wyobrażenia na temat związku

W związku z dużą różnicą wieku partnerzy są na innym etapie życia, dlatego mogą mieć odmienną wizję wspólnej przyszłości. Starsza połowa jest bogatsza w doświadczenia od młodszej, zwykle przeżyła to, czego tamta jeszcze nie zaznała. Jeśli jest rozwiedziona i ma potomstwo, jedyne, co jej się marzy, to prowadzenie spokojnej egzystencji u boku ukochanej osoby. Z kolei młodszy partner pragnie sprawdzić się w roli matki/ojca. Chęć posiadania dzieci, którą wyraża tylko jedna strona, jest jedną z najczęstszych przyczyn, które doprowadzają do rozpadu związku.

2. Brak zrozumienia ze strony rodziny

Trudno czuć się szczęśliwym w związku, który nie jest akceptowany przez grono najbliższej rodziny. Każdy z nas pragnie mieć dobre relacje zarówno ze swoimi rodzicami, jak i rodzicami drugiej połowy. Wywierają one duży wpływ na związek, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Pary, które dzieli duża różnica wieku, są często potępiane nie tylko przez obcych, lecz także najbliższą rodzinę. Zazwyczaj to rodzice młodszej strony są wrogo nastawieni do związku, w którym trwa ich córka/syn, szczególnie ci o konserwatywnych poglądach.

3. Nieumiejętność pogodzenia się ze złośliwymi uwagami innych

Podobno jeśli ludzi łączy prawdziwe uczucie, są w stanie uporać się z każdą przeciwnością losu. W rzeczywistości takich par nie ma zbyt wiele. Czasem do rozpadu relacji partnerskiej może doprowadzić... krytyka innych. Para, w której starszy jest mężczyzna, jest względnie tolerowana. Większe kontrowersje wywołuje młody facet u boku dojrzałej kobiety. Związek z dużą różnicą wieku narażony jest na kąśliwe uwagi społeczeństwa, z czego obie strony powinny zdawać sobie sprawę, zanim w niego wejdą... Niestety nagminne bycie w centrum uwagi innych dla niektórych staje się nie do udźwignięcia...

4. Odmienne zainteresowania

Wspólne zainteresowania bez wątpienia wzmacniają relację partnerską, dlatego warto związać się z osobą, która ma pasje zbieżne z naszymi. Partnerzy, których dzieli duża różnica wieku, zwykle preferują inne formy spędzania wolnego czasu. Oczywiście można również zarazić drugą połowę swoim hobby albo znaleźć takie, które będzie sprawiało przyjemność obu partnerom. Niestety w praktyce, w tym przypadku, jest do dość trudne do zrealizowania.

5. Problemy w sypialni

Problemy w sypialni mogą pojawić się w każdym związku. Nawet w tym, w którym partnerzy są w zbliżonym wieku. Niestety bardziej narażone są na nie pary, które dzieli duża różnica wieku. Dlaczego? U mężczyzn w czasie przekwitania następuje obniżenie poziomu testosteronu, co może skutkować spadkiem libido. Wzrasta również ryzyko zachorowania na choroby, które mogą ujemnie wpłynąć na aktywność seksualną. Zmniejszenie zainteresowania sferą intymną często występuje u kobiet przechodzących menopauzę. Z kolei potrzeby seksualne kobiet i mężczyzn przed 30. rokiem życia są dość duże.

6. Złe nawyki

Akceptacja niedoskonałości partnera to jedna z zasad udanego związku. Czasem warto jednak podjąć próby wyeliminowania złych przyzwyczajeń dla dobra relacji partnerskiej. W przypadku związku z dużą różnicą wieku jest to znacznie trudniejsze. Starsza połowa ma ukształtowane poglądy i nawyki, dlatego niełatwo jej je zmienić. Znacznie prościej wpłynąć na partnera, którego charakter jest nieuformowany.

10 sygnałów, że jesteś w związku bez przyszłości

Redakcja poleca

REKLAMA