Gdzie mozna iść do lekarza w Albanii

Żeglarskie ABC czyli co żeglarz wiedzieć powinien?

Wakacje, choć nie tylko, sprzyjają beztroskiemu spędzaniu czasu pod żaglami. Ale pamiętajmy, że na wodzie powinniśmy także być odpowiedzialni! Niezależnie od tego czy wybieracie się w krótki rejs po Mazurach czy też wypływacie w długi morski rejs, musicie zapoznać się z podstawowymi zasadami żeglarskiego kunsztu oraz procedur bezpieczeństwa. Polecamy!
/ 22.07.2011 11:43
Gdzie mozna iść do lekarza w Albanii

Pierwsze kroki pod żaglami

Wiele z nas pływa od lat na żaglach rekreacyjnie ze znajomymi, ale inne w tym roku pierwszy raz zejdą na dłużej z suchego lądu. Zanim popłyniesz w długi rejs dowiedz się koniecznie jak się odnaleźć na pokładzie, jak się ubrać i co zapakować na żagle oraz co powinnaś wiedzieć zanim wypłyniesz w morze.

To i owo dla sterników

Jeśli będziesz sterować jachtem, albo wybierasz się na obóz żeglarski - sprawdź koniecznie czy musisz się znać na nawigacji, jak się rozpoznaje skąd wieje wiatr. Wszyscy żeglarze niezależnie od rangi powinni też znać dekalog żeglarski oraz co mówią przepisy żeglarskie dotyczące prowadzenia jachtów żaglowych.

Zobacz także: Total Immersion - pełne zanurzenie - co to jest?

Czy rzeczywiście nie trzeba mieć patentu, żeby prowadzić żaglówkę? I czy chętnie właściciele czarterują łódki załodze bez uprawnień? Inną, absolutnie niezbędną rzeczą, którą każdy żeglarz powinien mieć w małym paluszku - jest meteorologia. Sprawdź, ile musisz wiedzieć, żeby rozpoznać zmiany pogody na wodzie. Koniecznie!

Bezpieczeństwo i zagrożenia na żaglach

Zasady bezpieczeństwa oraz zagrożenie jakie niesie obecność człowieka na wodzie są zrozumiałe. Zwłaszcza kiedy się słyszy o groźnych białych szkwałach. Dobry żeglarz, który zna podstawy meteorologii oraz bacznie obserwuje zmiany pogody, a także dodatkowo słucha prognoz - nigdy nie znajdzie się na środku jeziora w czasie nawałnicy z piorunami czy groźnego szkwału. Przynajmniej tak mówią starzy żeglarze i zrzucają wszystko na karb brawury i niedoświadczenia młodzików.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o pływaniu pod wodą?

Strzeżonego Pan Bóg strzeże, a żeglarza dodatkowo własny rozum i umiejętności. Niezależnie od tego jaki jest twój staż żeglarski, przed wypłynięciem na wodę warto jednak przeczytać jak należy się zachowywać w niebezpiecznych sytuacjach oraz jak ich unikać.

Małe dzieci na pokładzie jachtu

Mamy też specjalną poradę dla żaglarzy z małymi dziećmi. Czy zabierać dzieci na żagle i o czym trzeba pamiętać z dzieckiem na wodzie?

Manewry na wodzie i podstawowe pojęcia żeglarskie

Dodatkowo polecamy Wam artykuły i porady, z których dowiecie się co to jest locja i jak wykonać manewry na wodzie - krok po kroku.

Stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów!