Jak się ubrać i co zabrać na żagle?

Pod żaglami, gdzie narażeni jesteśmy na różne warunki pogodowe, ubranie żeglarskie ma ogromne znaczenie. Na dobór właściwego stroju, warto poświęcić czas i starannie go skompletować. Nie zapomnij przy tym o zasadzie wielowarstwowości!
/ 24.08.2010 09:12
Pod żaglami, gdzie narażeni jesteśmy na różne warunki pogodowe, ubranie żeglarskie ma ogromne znaczenie

Trzy warstwy żeglarskiego ubioru

  • Pierwsza warstwa

Najbardziej zewnętrzna warstwa daje nam ochronę przed deszczem i wiatrem. Musi spełniać więc podstawowe wymogi: ma nie przemakać, być nieprzewiewana i dobrze oddychać. Dzięki temu para wodna powstająca, gdy się pocimy, łatwo przedostanie się na zewnątrz, a wilgoć z zewnątrz nie przedostaje się do środka. Specjalne kurtki i spodnie żeglarskie mają charakterystyczne ściągacze przy szyi i nadgarstkach oraz paski na mankietach nogawek chroniące przed przedostawaniem się wody i wilgoci do wnętrza.

  • Druga warstwa

Na wodzie z reguły jest chłodniej niż na brzegu, więc powinniśmy dobrze zadbać o zachowanie ciepłoty ciała. Temu służy warstwa druga, która z jednej strony ma dobrze izolować od warunków zewnętrznych, a z drugiej – nie chłonąć wilgoci. Najpopularniejszym zestawem jest bluza z długimi rękawami i spodnie typu ogrodniczki, które nie krępują ruchów, a jednocześnie są wyposażone w elastyczne, wzmacniające nakładki na kolanach, ramionach i siedzeniu. Wykonane z nowoczesnych tkanin polarowych, oddychających goreteksowych lub nylonowych powlekanych neoprenem zapewniają każdemu żeglarzowi doskonały komfort termiczny.

  • Trzecia warstwa

Trzecia warstwa naszego ubioru, przez niektórych uważana wręcz za najważniejszą, to bielizna. I tu uwaga: czas ogłosić koniec ery bawełnianego podkoszulka, szczególnie na rejsach morskich. Współcześnie od bielizny wymaga się, aby była ciągle sucha i zarazem bez plam od potu. Dostępne są różne warianty kompletów bieliźnianych, z koszulką z krótkim lub długim rękawem, z półgolfem, a nawet skarpetki, kalesony i kominiarki, wykonane z włókien syntetycznych lub w domieszkach z tkaninami naturalnymi (bawełną, wełną).

Czytaj: Jak odchodzić jachtem od kei?

Niezbędne akcesoria

Żeglarskie rękawiczki, dzięki wytrzymałym przylgom na palcach, uniemożliwiają wyślizgiwanie się liny z ręki. Rękawiczki przeznaczone na morze są dodatkowo wzmocnione wodoodporną tkaniną. Do tego sprawdzają się gumowce, ale ze specjalna podeszwą przeciwślizgową. Zawsze, nawet w lipcu, pamiętaj o ciepłej czapce!

Polecamy: Jak się odnaleźć na pokładzie - pierwsze kroki pod żaglami

Ubiór na jacht wyczynowy

Żeglując na jachcie wyczynowym, najlepszym wyborem jest kombinezon mokry z włókien neoprenowych, zakładany z reguły na gołe ciało. Musi być dobrze dopasowany, gdyż między neoprenową pianką a ciałem żeglarza tworzy się cienka warstewka wody, która szybko osiągnie temperaturę ciała i również izoluje zimna.

Na czas żeglugi na śródlądziu, zwłaszcza jeśli pogoda jest zmienna, dobrze jest pamiętać o wzięciu dodatkowej kurtki, którą złożoną warto przywiązać w kokpicie. Pamiętaj, że na wodzie bardzo łatwo zgubić wszystko, co nie jest przywiązane!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/27.07.2013 15:38
SEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEXSEX
/17.04.2013 12:48
nadchodzi czas na żagle :)