Nie da się ukryć, że największymi atrakcjami Morza Bałtyckiego są miasta portowe. Morze Bałtyckie nie jest morzem ciepłym, więc nie może oferować takich samych atrakcji co chociażby Morze Śródziemne. Jednak jeśli naszym głównym celem jest zwiedzanie i poznawanie historii ciekawych miast portowych, Morze Bałtyckie z pewnością nas nie zawiedzie.
Największe miasto - Sankt Petersburg
Zdecydowanie największym miastem i jednocześnie portem położonym w basenie Morza Bałtyckiego jest Sankt Petersburg. Jest to miasto w Rosji położone nad Zatoką Fińską w delcie Newy. Miasto mieści się na ponad 40 wyspach. Miasto Sankt Petersburg zamieszkuje ponad 6 milionów ludzi. Petersburg jest największym po Moskwie ośrodkiem naukowym, kulturalnym i gospodarczym w Rosji. Jednak pod względem turystycznym przewyższa stolicę tego państwa.
Zobacz również: Aqua Aerobik – aerobik w wodzie receptą na nudę i nadwagę?
Sankt Petersburg został ogłoszony przez UNESCO „ósmym najbardziej turystycznym miastem świata”. Te kilkadziesiąt wysp, na których leży miasto połączonych jest ze sobą 396 mostami, z których 14 jest w nocy otwartych w celu umożliwienia statkom przedostania się do jeziora Łagoda. Oczywiście Sankt Petersburg, dzięki swojemu położeniu, ma bardzo rozwinięty przemysł stoczniowy ze Stocznią Bałtycką na czele.
Szwecki Sztokholm
Bardzo ważnym portem Bałtyckim jest również Sztokholm. Jest to największe miasto Szwecji oraz jej stolica. Cały zespół miejski Sztokholmu zamieszkuje prawie 2 miliony mieszkańców. Sztokholm posiada bezpośrednie połączenia promowe do Gdańska, Kłajpedy, Tallinna, Rygi, Helsinek czy Turku. Niewielki promy łączą miasto z Archipelagiem Sztokholmskim liczącym przeszło 24 tysiące wysp, wysepek i skał przybrzeżnych.
Polecamy: Co musisz wiedzieć zanim zostaniesz (wind)surferem?
Wbrew pozorom porty bałtyckie to oryginalny pomysł na wakacyjne lub majówkowe wyprawy. Romantyczny rejs statkiem, spokojny spacer wybrzeżem z dźwiękami morza i mew w tle – idealna alternatywa dla oklepanych i nieco już nudnych wycieczek turystycznych?