Nauka pływania: jak pływać żabką?

Styl klasyczny (żabka) jest jednym z najpopularniejszych stylów pływackich. Chociaż niezbyt trudny, w początkowym etapie nauki dobrze jest zasięgnąć profesjonalnej porady by ustrzec się złych nawyków - czasem może być trudno się ich pozbyć.
/ 31.08.2010 07:53
Pływanie.

Naśladowanie ruchów pływającej żaby

W dużym uproszczeniu pływanie klasykiem polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Prawa i lewa strona ciała wykonuje te same ruchy (symetryczny styl pływania). Jedną z najważniejszych umiejętności, które powinniśmy szybko opanować, jest wybór odpowiedniego momentu zanurzenia twarzy. Płynięcie pod powierzchnią, a następnie wynurzenie się nadają ruchom rytm i prędkość.

Symetria i synchrony

W pozycji wyjściowej wyciągamy przed siebie proste ręce, nogi są wyprostowane, stopy lekko odchylone do tyłu. Kolana trzymamy razem. Pamiętajmy, że ruchy w klasyku powinny być symetryczne i zsynchronizowane. Dlatego warto poćwiczyć umiejętność trzymania kolan rzazem podczas fazy prostowania nóg. W tym celu wkładamy między uda deskę i tak wykonujemy wszystkie ruchy żabki. Pracują tylko łydki i stopy, więc płyniemy nieco wolniej.

Praca rąk w pływaniu żabką

Z pozycji wyjściowej z rękami lekko ugiętymi w łokciach, zaczynamy ruch zagarniający w dół i na zewnątrz. W najniższym położeniu pod wodą mamy ramiona w jednej linii z barkami, a przedramię pod kątem 90 stopni do tułowia. Ściągamy łokcie pod siebie. Ruch do wewnątrz kończymy z chwilą, gdy dłonie znajdują się pod brodą, a łokcie przy klatce piersiowej. Jest to moment nabierania powietrza, gdyż głowa i górna część tułowia znajdują się w najwyższym położeniu. Palce łączymy, aby zmniejszyć opór wody. Wydech wykonujemy po zanurzeniu głowy.

Praca nóg w pływaniu żabką

Jednocześnie pracujemy nogami, rozpoczynając ruch od ugięcia kolan, tak aby pięty zbliżały się do tułowia. Stopy pod koniec tej fazy znajdują się blisko pośladków, ugięte pod kątem 90 stopni do łydek i skierowane na zewnątrz. Pozwalamy nieznacznie opaść biodrom, co powoduje obniżenie ud i podudzi. W tym momencie zaczynamy prostować ręce w przód i równocześnie zanurzamy głowę. Wyprostowane ręce powinny być tuż pod powierzchnią wody, a ciało nabiera opływowej sylwetki.

Polecamy: Jak odczuwamy wodę podczas pływania?

Stopy zataczają ruch po obwodzie koła. Kopnięcie nogami zaczynamy lekko unosząc biodra. Stopami zagarniamy wodę ruchem w tył i na zewnątrz, a ruch kończymy łącząc je podeszwami. Następnie pozwalamy ciału swobodnie sunąć do przodu z wyprostowanymi rękami i nogami. W tej fazie, zwanej poślizgiem, głowę trzymamy zanurzoną między wyciągniętymi ramionami. Tuż przed chwilą, gdy zaczynamy zwalniać nasz pęd, rozpoczynamy kolejny cykl ruchów żabki.

Przeczytaj też: Jak pływać kraulem?

Pamiętajmy, że prędkość zawdzięczamy głównie pracy nóg. Ręce wprawdzie prowadzą nas do przodu, ale ich głównym zadaniem jest przygotowanie pozycji ciała do kolejnego ruchu nóg.

Klasyk w pigułce: Kopnięcie zawsze rozpoczynamy z piętami znajdującymi się jak najbliżej pośladków lub nawet ich dotykając, a kończymy ze złączonymi stopami i z palcami u nóg wskazującymi kierunek powrotny; kopnięcia nóg powinniśmy zsynchronizować z podciągnięciem rąk. Po kopnięciu, płynąc do przodu, pozostajemy przez krótką chwilę w bezruchu, a następnie wykonujemy ruch zagarniający rękoma, aby unieść ciało gotowe do kolejnego kopnięcia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/17.10.2012 23:25
Ciekawy artykuł, tylko z opisu pływania żabką jaki znalazłem tutaj http://www.i-plywanie.pl/style-plywackie/technika-plywania-stylem-klasycznym/ wynika co innego jeśli chodzi o pracę rąk, wg tego linku trzeba tam kończyć ruch dość wcześnie, od zawsze myślałem, że trzeba dociągać do końca, ktoś może wyjaśnić jak jest prawidłowo? :)