Słońce, wiatr, żagle i przygoda… to faktycznie coraz mniej elitarny sposób na spędzanie wolnego czasu. Ważne, aby pamiętać, że to jednocześnie spotkanie z naturą, która rządzi się swoimi prawami.

O czym mówi dekalog żeglarski?

Słońce, wiatr, żagle i przygoda… to faktycznie coraz mniej elitarny sposób na spędzanie wolnego czasu. Ważne, aby pamiętać, że to jednocześnie spotkanie z naturą, która rządzi się swoimi prawami. To my potrzebujemy je poznać i do nich się stosować, aby zachowane w pamięci przeżycia na wodzie stały się rzeczywiście przygodą, a nie mrożącym krew w żyłach koszmarem.
/ 01.09.2010 13:07
Słońce, wiatr, żagle i przygoda… to faktycznie coraz mniej elitarny sposób na spędzanie wolnego czasu. Ważne, aby pamiętać, że to jednocześnie spotkanie z naturą, która rządzi się swoimi prawami.

Zawsze i nigdy pod żaglami - z dekalogu żeglarza

Zaczynając do ZAWSZE:

 1. Zawsze sprawdź prognozę pogody, np. w Internecie lub przed wyjściem na wodę zajrzyj do kapitanatu czy biura mariny.
 2. Zawsze przed wypłynięciem popatrz w niebo. Jeśli chmury przesuwają się szybko, to nadchodzi silny wiatr. Kłębiasty obłok z czarną podstawą to zapowiedź zbliżającej się burzy, deszczu i wichury.
 3. Korzystaj z kamizelek ratunkowych, pianek czy uprzęży bezpieczeństwa.
 4. Sprawdź, czy masz na pokładzie środki ratunkowe odpowiednie do charakteru rejsu.
 5. Przed wypłynięciem zadecyduj czy wielkość żagli odpowiada sile wiatru. Refowanie, czyli zmniejszyć powierzchni grota, to nie wstyd, a łatwiej to zrobić przy brzegu.
 6. Już na wodzie, zwracaj zawsze uwagę, jak zmienia się pogoda. Gdy zauważysz, że inni zaczynają zrzucać żagle, zrób to samo. Dobrze jest zacząć od grota i przyjąć najbezpieczniejszy kurs: z wiatrem i w kierunku najbliższych szuwarów.
 7. Wiatru nie widać, naucz się go wyczuwać lub rozszyfrowywać prawidłowo jego ślady na wodzie, lądzie i w powietrzu.
 8. W pobliżu brzegu, portu i pomostów (kei) zawsze manewruj ostrożnie. Jachty żaglowe nie stosują hamulców, ani nie maja biegu wstecznego.
 9. Jeśli twój jacht się przewróci zawsze załóż kamizelkę ratunkową, która utrzyma Cię na wodzie, nawet gdy stracisz przytomność.
 10. Komórkę trzymaj w wodoszczelnym opakowaniu.
 11. Jeśli nie znasz numeru alarmowego WOPR, dzwoń na 112.

Przeczytaj: Jak żeglować z małym dzieckiem?

Zapamiętaj, czego nie należy NIGDY:

 1. Nie wypływaj, jeśli nic nie wiesz o żeglarstwie, sam spryt i inteligencja, to może być za mało.
 2. Nie opuszczaj swojego jachtu, nawet gdy się przewróci. Trudniej odszukać głowę człowieka w wodzie niż kadłub przewróconego jachtu.
 3. Gdy wpadniesz do wody, nigdy się nie rozbieraj i nie trać energii na niepotrzebne czynności, gdyż największym zagrożeniem jest wychłodzenie ciała.
 4. Nigdy nie wlecz za burtą obijaczy i końców lin. Dobrze o tym pamiętać, bo po szybkim manewrze odejścia, często załoga nie wciąga ich na pokład, a wygląda to niechlujnie.

Polecamy: Kto i jak może prowadzić jachty żaglowe?

Opracowane w oparciu o dekalog żeglarza kapitana Krzysztofa Baranowskiego.