POLECAMY

Jak rozpalić ogień - survival

Gdy jesteś zdany tylko na siebie, musisz umieć rozpalić ogień jedynie za pomocą tego, co znajduje się wokół ciebie. Zwłaszcza, jeśli nie posiadasz zapałek. Oto podstawowe sposoby rozpalania ognia w warunkach polowych.

Na początek wybierz miejsce na ognisko. Powinno być odsłonięte – nie wzniecaj ognia w bliskiej odległości od drzew. Oczyść ziemię – usuń z niej wszystko, aż będzie goła, na przestrzeni ok. 1 metra. Jeśli wieje mocny wiatr, możesz wykopać dół na ognisko. Rozłożenie wokół linii z kamieni także powiino pomóc – muszą być one jednak twarde i suche. Wilgotne, porowate lub puste w środku kamienie mogą stanowić poważne zagrożenie, gdy rozgrzeje je temperatura ogniska (mogą zostać rozerwane).

Jednym ze sposobów na rozpalenie ogniska jest wykorzystanie krzesiwa i stali. Ułóż rozpałkę (cienkie, suche włókna roślin, drewna, słomy i traw) na oczyszczonej ziemi. Stalowym tarnikiem uderzaj w krzesiwo, wykonując ruchy do dołu. Iskry rozdmuchaj, by rozpałka się zajęła.

Szkło powiększające. Jednym z najprostszych sposobów na rozniecenie ognia jest skupienie promieni słońca na rozpałce za pomocą szkła powiększającego. Jeśli go nie mamy, podobny efekt osiągniemy, posługując się także obiektywem aparatu fotograficznego, soczewką latarki lub wypukłym kawałkiem szklanej butelki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)