Chcesz zrobić mostek? Tak się do niego przygotujesz i zrobisz go z pozycji leżącej oraz stojącej

 jak zrobić mostek fot. iStock by Getty Images, sergio_kumer
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić mostek, musisz wiedzieć o tym, że to ćwiczenie gimnastyczne wymagające dużej mobilności kręgosłupa, zwłaszcza w kierunku wyprostu. Dodatkowo niezbędna jest dość duża ruchomość stawów barkowych, miednicy (przodopochylenie) oraz zdrowe nadgarstki. Jeśli nie ma przeciwwskazań do robienia mostka, można ciało przygotować odpowiednimi ćwiczeniami. Pokażemy, jak to robić.
Ewa Cwil / 02.11.2024 05:09
 jak zrobić mostek fot. iStock by Getty Images, sergio_kumer

To, jak zrobić mostek, każdy z grubsza wie, a przynajmniej tak mu się wydaje. W praktyce okazuje się jednak, że rzadko kto pamięta o tym, żeby wykończyć pozycję, poprzez wyprost nóg. A to wymaga jeszcze większego wygięcia w tył w odcinku piersiowym kręgosłupa i jeszcze większej ruchomości barków.

Mostek z łatwością zrobi sprawna młoda osoba, ale z upływem czasu jego wykonanie staje się coraz trudniejsze. Najczęściej problem leży w ograniczonej ruchomości kręgosłupa. Jeśli tak jest i w twoim przypadku, uzbrój się w cierpliwość i poprawiaj ją stopniowo, żeby nie przeciążyć kręgosłupa. Pomogą ci w tym ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia na plecy, a także proponowany przez nas tutaj specjalny zestaw.

Spis treści:

  1. Jak zrobić mostek: to musisz wiedzieć
  2. Ćwiczenia przygotowujące do zrobienia mostka
  3. Jak zrobić mostek z leżenia
  4. Jak zrobić mostek ze stania

Jak zrobić mostek: to musisz wiedzieć

Mostek to ćwiczenie gimnastyczne zwane: podporem łukiem tyłem. W tę pozycję można wejść na dwa sposoby: z pozycji leżenia tyłem lub z pozycji stojącej.  Łatwiejsza wersja to mostek z leżenia tyłem. Niżej opisujemy oba sposoby.

Jak zrobić mostek: prawidłowa technika

Zacznijmy od tego, jak wygląda pozycja mostka. Oto jej cechy charakterystyczne:

  • ciało mocno wygięte w łuk podparty na stopach i dłoniach,
  • dłonie rozstawione na szerokość barków,
  • nogi złączone i wyprostowane w kolanach,
  • łokcie wyprostowane,
  • większość ciężaru ciała oparta na rękach,
  • głowa między ramionami.

Klasyczny prawidłowy mostek wygląda tak, jak na poniższym zdjęciu z tą różnicą, że nogi powinny być złączone.

Jak zrobić mostek: poprawna technika

fot. Jak zrobić mostek: poprawna technika/ iStock by Getty Images, fizkes

Jak zrobić mostek: co jest niezbędne?

Żeby móc przyjąć pozycję podporu łukiem tyłem, ciało musi dysponować odpowiednią elastycznością. Najważniejsza jest odpowiednia ruchomość kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego (wygięcie w tył) oraz ruchomość barków i nadgarstków.

Bardzo często, aby zrobić mostek, trzeba najpierw popracować nad uzyskaniem odpowiedniej elastyczności ciała. Służą do tego specjalnie dobrane ćwiczenia (patrz niżej).

Przeciwwskazania do robienia mostka:

  • hiperlordoza,
  • dyskopatia,
  • następstwa urazów i chorób ograniczających ruchomość barków i nadgarstków,
  • cieśń nadgarstka,
  • bark wymaganej ruchomości w stawach,
  • nadciśnienie,
  • jaskra.

Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Uwaga! Mostek rób zawsze po wstępnej rozgrzewce. Rozgrzane ciało jest bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje.

Ćwiczenia przygotowujące do zrobienia mostka

Oto zestaw ćwiczeń, które mogą pomóc przygotować ciało do zrobienia mostka. Pozwalają wzmocnić mięśnie i poprawiać ruchomość kręgosłupa oraz barków. Ustawione są w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Przechodź do kolejnego, jeśli poprzednie wykonujesz dość swobodnie.

1. Unoszenie bioder I

Połóż się na macie na plecach. Ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Unieś biodra najwyżej, jak potrafisz. Opuść je na matę i powtarzaj. Zrób kilkanaście powtórzeń.

Jak zrobić mostek: unoszenie bioder I

fot. Jak zrobić mostek: unoszenie bioder I/ iStock by Getty Images, fizkes

2. Unoszenie bioder II

Zacznij od pozycji jak w poprzednim ćwiczeniu, ale przysuń stopy w kierunku pośladków na tyle, aby dłońmi złapać za kostki. W tej pozycji unoś biodra najwyżej, jak potrafisz. Wykonaj kilkanaście powtórzeń.

Jak zrobić mostek: unoszenie bioder II

fot. Jak zrobić mostek: unoszenie bioder II/ iStock by Getty Images, fizkes

3. Syrenka

Połóż się na brzuchu. Oprzyj ręce na macie obok barków. Wyprostuj ręce, odpychając się od maty i unosząc tułów. Opuść głowę w tył, zegnij kolana i sięgaj głową w kierunku stóp. Wykonaj kilka-kilkanaście powtórzeń.

Jak zrobić mostek: syrenka

fot. Jak zrobić mostek: syrenka/ iStock by Getty Images, GeorgiNutsov

4. Łuk w leżeniu przodem

Połóż się na brzuchu. Ugnij mocno kolana, sięgnij rękoma w tył i złap kostki dłońmi. Postaraj się wygiąć ciało w łuk, odrywając od maty uda i unosząc jak najwyżej tułów. W wersji bardziej zaawansowanej trzymasz stopy, sięgając do nich poprzez uniesienie ramion w górę, zgięcie łokci i chwyt za stopy (wejdziesz w taka pozycję z pozycji syrenki). Wytrzymaj w maksymalnej pozycji kilka sekund. Powtórz kilka-kilkanaście razy.

Jak zrobić mostek: łuk

fot. Jak zrobić mostek: łuk/ iStock by Getty Images, fizkes

5. Wygięcia w tył na stojąco

Stań ze złączonymi nogami. Unieś ramiona nad głowę i złącz dłonie. Kolana wyprostowane. Powoli wysuwaj biodra w przód, wyginając tyłów w tył tyle, ile zdołasz z zachowaniem równowagi. Możesz także robić to ćwiczenie w pozycji klęku obunóż.

Jak zrobić mostek: skłony w tył

fot. Jak zrobić mostek: skłony w tył/ iStock by Getty Images, fizkes

Jak zrobić mostek z leżenia

Połóż się na plecach. Zegnij kolana i rozstaw stopy na szerokość bioder. Unieś ręce, zegnij łokcie i oprzyj dłonie nie macie za barkami, kierując palce w stronę pleców.

Prostuj ręce i nogi, unosząc biodra jak najwyżej. Mocno odpychaj się rękoma i stopami od podłoża. Głowa kieruje się w tył. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, znajdziesz się w mniej więcej takiej pozycji, jaką widać na zdjęciu. 

Pierwsze próby wykonuj z pomocą partnera, który pomoże ci, podtrzymując tułów. Jeśli ta pozycja przyszła ci niezbyt trudno, spróbuj wyprostować kolana, odpychając się mocniej stopami i przenieść ciężar ciała na dłonie. Barki powinny znaleźć się nad dłońmi. Gdyby nie rozstawione na szerokość bioder stopy, byłby to idealny mostek. Idealny mostek z leżenia zrobisz w sposób tu opisany, ale zaczynając z pozycji ze złączonymi stopami. Z pozycji wychodzisz, odwracając kolejność ruchów.

Jak zrobić mostek z leżenia

fot. Jak zrobić mostek z leżenia/ iStock by Getty Images, fizkes

Jak zrobić mostek ze stania

Mostek ze stania jest trudniejszy. Możesz zacząć go ćwiczyć, jeśli swobodnie robisz mostek z leżenia. Wstępnym ćwiczeniem przygotowującym może też być próba wstania z mostka zrobionego z leżenia. W tym celu trzeba zgiąć kolana i mocno przenieść ciężar ciała na nogi i „pociągnąć” biodrami tułów w przód i do góry.

Zawsze pierwsze próby robienia mostka ze stania wykonuj z asekuracją osoby towarzyszącej.

Jak zrobić mostek ze stania: technika

Stań w rozkroku na szerokość bioder lub ze złączonymi nogami (to trudniejsza wersja). Unieś ręce nad głowę i trzymaj ramiona blisko głowy. Zacznij od zgięcia głowy w tył i mocnego wygięcia kręgosłupa oraz wypychania bioder w przód. Powoli opuszczaj górną część tułowia, głowę i ręce w tył, aż oprzesz dłonie na podłożu. Teraz jesteś w pozycji takiej, jaką przyjmuje się z leżenia tyłem. Aby zrobić prawidłowy mostek, wyprostuj kolana, przenosząc ciężar ciała na ręce.

Aby wyjść z mostka, możesz się położyć na macie, uginając nogi i łokcie i opuszczając plecy i biodra na matę. Można także z niego wyjść, wracając do pozycji stojącej: zegnij nieco kolana i mocno przenieść ciężar ciała na nogi i „pociągnij” biodrami tułów w przód i do góry. Mięśnie brzucha powinny ci pomóc unieść tułów do pionu.

Czytaj także:
Jak zrobić szpagat i ile czasu to zajmuje?
Jak robić ćwiczenia w domu na różne partie ciała
Tak ułożysz plan treningowy w domu

Redakcja poleca

REKLAMA