Jak nauczyć się robić pompki? Mamy instrukcję krok po kroku

Chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo wykonywać pompki i jak w ogóle nauczyć się je robić? Oto instrukcja, dzięki której opanujesz to popularne i niezwykle skuteczne ćwiczenie!
Agata Bernaciak / 4 miesiące temu
Jak nauczyć się robić pompki? Mamy instrukcję krok po kroku fot. Fotolia

Pompki to ćwiczenie, które z powodzeniem mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. O ile facetom zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się je robić (bo natura obdarzyła ich silniejszymi mięśniami rąk), o tyle kobiety też bez problemu mogą nauczyć się robienia pompek! Jak zatem prawidłowo je robić? Sprawdź!

Jak robić pompki? Porady dla początkujących

Jeśli nigdy wcześniej nie robiłaś pompek, powinnaś zacząć od wykonywania tzw. „pompek damskich”, które nie wymagają tak dużo siły, jak pompki tradycyjne. Wykonuj je na kolanach i pamiętaj, aby biodra były cały czas w równej linii z grzbietem. Nie wypinaj pupy!

Miej na uwadze, że podczas robienia pompek liczy się ich jakość, a nie ilość. Kiedy opanujesz już robienie damskich pompek, możesz przystąpić do nauki wykonywania standardowej, "męskiej" wersji tego ćwiczenia.

Jak nauczyć się robić pompki "męskie"? Instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem robienia pompek połóż się na brzuchu na podłodze i utrzymuj ciało w pozycji wyprostowanej. Następnie ustaw dłonie skierowane do przodu na szerokości barków (nie wykrzywiaj ich do wewnątrz!). Kiedy przyjmiesz prawidłową pozycję, rozpocznij unoszenie ciała powoli rozprostowując ramiona.

Schodząc na dół klatkę utrzymuj tuż nad podłogą. Pamiętaj, aby podczas robienia pompek nogi utrzymywać złączone, a głowę kierować w stronę podłoża. Ciało utrzymuj na dłoniach i palcach stóp. Co ważne – pomiędzy powtórzeniami nie kładź się na podłodze.

Najważniejsze zasady robienia pompek

  1. Dłonie znajdują się bezpośrednio pod barkami
  2. Głowa jest przedłużeniem kręgosłupa
  3. Mięśnie brzucha i pośladków są napięte
  4. Schodząc w dół łokcie idą na zewnątrz (wersja łatwiejsza) lub równolegle w kierunku stóp (wersja trudniejsza)
  5. Całe ciało znajduje się w pozycji prostej (nie wypinaj pupy!)

Dlaczego warto robić pompki?

Pompki to ćwiczenie, które pomaga w wyrzeźbieniu mięśni klatki piersiowej, brzucha, biustu i pośladków, ale... tylko wtedy, gdy robisz je prawidłowo. Źle wykonywane pompki mogą doprowadzić jedynie do kontuzji! Bardzo ważne jest zatem, by podczas nauki robienia pompek pamiętać o zasadach ich wykonywania. Ponadto mierz siły na zamiary! Jeśli w trakcie ćwiczeń nie potrafisz utrzymać prostych pleców, twoje biodra zapadają się, nie powtarzaj uparcie tego ćwiczenia. Lepiej zrobić mniej, a dokładniej pod względem technicznym.

Dowiedz się więcej: Wow! Program treningowy 100 pompek 7 rzeczy, za które podziękują ci twoje mięśnie Jak biegać, żeby schudnąć?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)