Tak zrobisz taping barku, a w razie potrzeby i szyi. Fizjoterapeuta radzi, jak naklejać tejpy na bark

taping barku fot. Adobe Stock, andreaobzerova
Taping barku zazwyczaj robi się z wykorzystaniem 2 lub 3 plastrów. Sposób aplikacji może być różny, w zależności od kursu, jaki ukończył terapeuta wykonujący oklejanie barku. Tejpy mają za zadanie odciążać staw, zmniejszać ból i przyspieszać generację. Niestety badania na temat skuteczności nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy taka forma terapii jest skuteczna. Najlepiej taping barku łączyć z innymi formami fizjoterapii.
Ewa Cwil / 30.11.2024 05:15
taping barku fot. Adobe Stock, andreaobzerova

Taping barku, a dokładniej kinesiotaping barku, to metoda fizjoterapeutyczna stosowana w różnych dolegliwościach tego stawu: zespole bolesnego barku, urazie stożka rotatorów i innych kontuzjach. Są osoby, którym oklejanie pomaga, ale są i takie, które nie potrafią stwierdzić, czy tejpy przynoszą im ulgę. Pewne jest jedno — nie szkodzą, dlatego można próbować zakładać tejpy i zobaczyć, czy przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości.

Spis treści:

  1. Co daje taping barku?
  2. Jak naklejać tejpy na bark?
  3. Taping stożka rotatorów
  4. Taping barku i szyi

Co daje taping barku?

W teorii taping barku odciąża go, przez co wspomaga naturalną regenerację i zmniejsza ból. Ma też zwiększać zakres ruchu i stabilizację stawu. Badania naukowe jednak nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Jedno z nich, w którym przyglądano się 12 wynikom (i 555 pacjentom) badań na ten temat, wykazało, że taping barku może znacząco pomóc tylko wtedy, gdy łączony jest z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami.

Według tego samego badania samo założenie tejpów na bark nie jest skuteczniejsze od placebo czy leczenia lekami steroidowymi. I to niezależnie od czasu noszenia tejpów i przyczyn bólu barku.

Jednak na przykład w 2013 roku przeprowadzono badanie, które wykazało coś zupełnie przeciwnego. Zaobserwowano bowiem, że w zespole ciasnoty podbarkowej taping barku właściwie od razu po aplikacji znacząco zmniejszył ból podczas ruchu i ból nocny barku w porównaniu do grupy kontrolnej. Jednak ani bezpośrednio po aplikacji, ani po tygodniu noszenia tejpów, zakres ruchu w barku nie uległ poprawie.

Z tego płynie wniosek, że nie w każdym przypadku i nie każdemu pacjentowi taping barku przyniesie korzyści, i że nie należy na nim polegać jako na jedynej formie terapii, a raczej łączyć oklejanie barku z innymi metodami – terapią manualną, ćwiczeniami, fizykoterapią. Wszystko zależy od przyczyn bólu czy niesprawności barku.

Jak naklejać tejpy na bark?

Jest kilka szkół tapingu, a każda z nich może proponować nieco inny sposób oklejania barku. Nie sposób stwierdzić, czy któryś z nich jest lepszy od innych. Poniżej pokazujemy jak oklejać bark najbardziej typowymi sposobami.

Kolor tejpów nie ma znaczenia. Znaczenie ma natomiast sposób ich nakładania. Chodzi zarówno o kierunek jak i stopień naciągnięcia. Samemu jest trudno sobie prawidłowo przykleić tejpy, dlatego najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty, ewentualnie poprosić kogoś bliskiego o pomoc.

Zawsze przed przyklejeniem trzeba zaokrąglić narożniki przyciętych do odpowiedniej długości plastrów. Zawsze po ich przyklejeniu trzeba tejpy mocno pocierać, gdyż ciepło aktywuje klej. Ewentualnie można użyć specjalnego kleju w spreju.

Taping stożka rotatorów

Pacjent odchyla głowę w stronę przeciwną od oklejanego barku i opuszcza swobodnie bark, który ma być oklejany.

Pierwszy tejp przykleja się z 25% rozciągnięciem, ale końce bez naciągania. Aplikację rozpoczyna się poniżej na przyczepie mięśnia naramiennego lub tuż poniżej niego. Plaster następnie naciąga się i aplikuje w górę ramienia, ponad stawem barkowym. Drugi nierozciągnięty koniec sięga barkowej części mięśnia trapeziusa (na zdjęciu poniżej tejp różowy).

Następnie przykleja się 1 lub 2 dodatkowe, krótsze tejpy. Jeden powinien biec ponad stawem barkowym, w poprzek naklejonego już plastra. Na stawie taśma powinna być rozciągnięta o 25%, a końce nierozciągnięte znajdować się na przedniej stronie barku, a drugi na jego stronie tylnej (na zdjęciu niebieski tejp, ale może nieco niżej schodzić niż widać to na fotografii).

Dodatkowy, trzeci tejp przykleja się na mięśniu naramiennym, w poprzek niego (prostopadle do długiego przyklejonego już tejpa), rozciągając jego środkową część taśmy do 75%, a końce przykleja się bez rozciągania.

Taping stożka rotatorów

fot. Taping stożka rotatorów/ Pixel-Shot

Taping barku i szyi

Poniżej podajemy popularny taping barku i szyi przy zespołach bólowych barku. Tak naprawdę jest to oklejanie stawu barkowego i górnej części odcinka piersiowego, gdyż funkcjonalnie bark powiązany jest z odcinkiem piersiowym, choć unerwiony jest z odcinka szyjnego.

Zacznijmy od tapingu szyi. Można wykonać go razem z tapingiem barku, który opisujemy poniżej.
Jeden tejp nacina się wzdłuż i nakleja jego koniec na piersiowym kręgosłupie. Rozcięte elementy prowadzi się z naciągnięciem ok. 15% w górę tak, aby powstała tera „Y”.  Górne końce umieszczone powinny być na górnej części mięśnia trapeziusa (niebieska taśma na zdjęciu poniżej). Drugi odcinek taśmy nakleja się z rozciągnięciem ok. 15% w poprzek pleców powyżej łopatek, a poniżej szyi (czarna taśma na zdjęciu niżej).

taping barku i szyi: bark

fot. Taping barku i szyi: szyja/ AYAimages

Taping na bark

Pierwszy plaster przyklej dokładnie tak, jak opisaliśmy to w przypadku tejpingu stożka rotatorów (patrz wyżej).

U osoby bardzo umięśnionej możesz do drugiego etapu użyć dwóch odcinków tejpa, a u osób drobno zbudowanych jednego, ale przekrojonego wzdłuż na pół bez rozcinania jednego końca.

Aplikację zaczyna się pod mięśniem naramiennym, a taśmę prowadzi z rozciągnięciem do 25% wokół barku – jeden plaster (lub jedna część rozciętego jednego tejpa) po przedniej stronie barku, a drugi tejp (lub druga część rozciętego plastra) po tylnej stronie barku (czarna taśma na zdjęciu niżej). Oba końce są aplikowane bez rozciągania.

taping barku i szyi: bark

fot. Taping barku i szyi: bark/ Microgen

Źródła:
1. Ghozy S, Dung NM, Morra ME, Morsy S, Elsayed GG, Tran L, Minh LHN, Abbas AS, Loc TTH, Hieu TH, Dung TC, Huy NT. Efficacy of kinesio taping in treatment of shoulder pain and disability: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Physiotherapy. 2020 Jun;107:176-188. doi: 10.1016/j.physio.2019.12.001. Epub 2019 Dec 9. PMID: 32026818.
2. Shakeri H, Keshavarz R, Arab AM, Ebrahimi I. Clinical effectiveness of kinesiological taping on pain and pain-free shoulder range of motion in patients with shoulder impingement syndrome: a randomized, double blinded, placebo-controlled trial. Int J Sports Phys Ther. 2013 Dec;8(6):800-10. PMID: 24377066; PMCID: PMC3867073.

Czytaj także:
Jak zrobić taping kolana przy różnych dolegliwościach?
Taping nadgarstka: jak i po co przyklejać tejpy na nadgarstek
Taping brzucha a odchudzanie: czy plastry spłaszczą brzuch?

Redakcja poleca

REKLAMA