Nienawidzę swojej teściowej
Mam dość specyficzną teściową z irytującą osobowością. Nie mogę jej zarzucić obiektywnie nic złego, ale każde spotkanie z nią opłacam ciężkimi nerwami i ta antypatia zaczyna już mnie poważnie męczyć. Najchętniej wymazałabym ją z życia, ale ze względu na męża to niemożliwe. Co robić?
Fot. Deposithotos
Wioletta Kujawa - Brzezińska, psychoterapeuta: Relacje z teściowa to temat wzbudzający wiele emocji, zarówno tych przyjemnych, jak i tych przykrych. W momencie wyjścia za mąż w naszym życiu pojawia się osoba, która do tej pory była jedną z najważniejszych osób (żeby nie powiedzieć najważniejszą) w życiu naszego ukochanego. Jest to sytuacja trudna dla wszystkich zainteresowanych osób, tak dla matki, syna i jego żony. Często teściowe same nie wiedza jeszcze jak się zachować wobec synowej, co mogą powiedzieć, czego już nie należy mówić czy robić, bo sytuacja się zmieniła. Czasem rywalizują o uwagę obawiając się, że stracą kontakt z synem. Synowe podobnie, nie wiedzą jeszcze jak rozmawiać z teściową, jak stawiać granice aby jej nie urazić, kim ona ma dla nich być - przyjaciółką, drugą mamą, czy kimś jeszcze innym? Pomiędzy tymi kobietami jest mężczyzna, który czasem czuje, że oczekuje się od niego wyboru, a tu wyboru dokonać nie można, bo go nie ma. To ważne kobiety w jego życiu, które mają swoje miejsce. Zastanowiłam się po przeczytaniu listu, czy istnieje możliwość otwartej rozmowy o tym, co się dzieje pomiędzy Paniami, jeśli będzie Pani chciała, może opowiedzieć teściowej o trudności jaka w Pani narasta. Być może powoli to wam na wypracowanie sposobu na relację satysfakcjonującą was wszystkich.
Wioletta Kujawa - Brzezińska - psychoterapeuta w Pracowni Integra w Białymstoku - prowadzi terapię indywidualną dorosłych i młodzieży, par oraz terapię rodzinną, pracuje w ujęciu integracyjnym. Rekomendowany Trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 1991 roku pracuje jako pedagog i terapeuta z młodzieżą niedostosowaną społecznie i niepełnosprawną m.in w: Młodzieżowym Ośrodku Konsultacji i Terapii ( Białystok), Zakładzie Poprawczym ( Białystok), Zespole Szkół nr 16 ( Białystok). Współpracowała z Uniwersytetem w Białymstoku i Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji i Resocjalizacji, Centrum Edukacji Nauczycieli. Prowadzi wykłady dla rodziców i nauczycieli.