3 tajemnicze typy miłości

Miłość egoistyczna, namiętna czy zrównoważona? Którym typem miłości charakteryzujesz się w relacjach z partnerem?
/ 27.05.2013 07:56

Miłość egoistyczna, namiętna czy zrównoważona? Którym typem miłości charakteryzujesz się w relacjach z partnerem?

3 tajemnicze typy miłości

Związek, związkowi nie równy. Te często skomplikowane relacje, które tworzą się między kochającymi się ludźmi, mogą działać mobilizująco i zarazem destrukcyjnie na każdego z nich.

Nasze zachowanie, zaangażowanie i gesty nie są wynikiem przypadku, a jedynie sprytną kombinacją cech obojga partnerów. Każda para wytwarza między sobą unikalny kod typologiczny, tworząc wzór charakterystycznych zachowań i specyficznych relacji emocjonalnych i seksualnych.

Kwestię różnic występujących po między partnerami analizowali już starożytni grecy, którzy starali się określić relacje panujące po między ludźmi i na tej podstawie udało im się wyodrębnić główne i charakterystyczne elementy miłości. Opierają się one na różnych typach relacji, różniące się pod względem stopnia namiętności, dbałości o partnera, lub też wyrachowania czy egoizmu. Prekursorami w kształtowaniu się relacji między partnerami sa 3 podstawowe typy miłości:

 

Eros (kolor czerwony)

3 tajemnicze typy miłości

Relacje:

Miłość ta bardzo często jest utożsamiana z miłością romantyczną. Charakteryzuje osoby, które wierzą, że istnieje miłość od pierwszego wejrzenia i tą zasada w życiu się kierują. Niezwykle ważnym aspektem jest tutaj dążenie do miłość pięknej, idealnej i perfekcyjnej. Typ erosa charakteryzuje się bezkrytycznym podejściem do partnera ("syndrom różowych okularów"), idealizowaniem jego osoby i ciągłą fascynacją. To miłość oparta na serdeczności, pełnym zrozumieniu i akceptacji, zaufaniu, oddaniu i uległości. Charakteryzują osoby niezwykle silnie związane z partnerem, które chcą i dążą do tego, aby być częścią jego życia w możliwie najszerszym aspekcie. Partnerzy z czasem staja się podobni, zarówno pod względem zachowania, ale również wyglądu.

Seks:
Sfera intymna to cześć eksperymentalna. Oparta na nastrojowości, wrażliwości i zmysłach. Partnerzy wciąż chcą udoskonalać techniki seksualne, by jak najpełniej sprawiać przyjemność. Dając - czują ogromna satysfakcję z zadowolenia partnera.

Niebezpieczeństwa:

Związek perfekcyjnie pielęgnujący uczucia, emocje i gesty jest zwykle porywczy, gwałtowny i .... niestety rzadko kiedy przeradza się w miłość na całe życie. Idealizowanie partnera może z czasem grozić dużym rozczarowaniem. Stan ten, charakteryzuje zwykle młode osoby, które dopiero rozpoczynają swoją miłosna przygodę, a więc doświadczają i idealizują.

 

Storge (kolor źółty)

3 tajemnicze typy miłości

Relacje:

To miłość storgiczna, charakteryzująca się wzajemnym dopełnieniem partnerów, którzy względem siebie są jak idealnie pasujące części układanki. Opiera się na przyjaźni, opartej na wzajemnym szacunku i zaangażowaniu. Co ciekawe, dla utrzymania odpowiediej równowagi w związku, wysoce cenią sobie również niezależność, której bezapelacyjnie od siebie oczekują. Partnerzy  kochający się miłością tego typu, są dobrymi przyjaciółmi (partner jest najważniejszym i najcenniejszym przyjacielem), których relacje zespolone są silną intymnością. Podstawą takiego związku jest codzienny dialog, partnerzy dzielą się wzajemenie uczuciami, obawami i przemyśleniami.
Seks:
Erotyka i sam akt seksualny nie stanowią tutaj priorytetu. W tego typu miłości często stoi on na dalszym planie i nie jest uznawany za obowiązkowy element związku. Dlatego miłość storgiczna utożsamiana jest czasami z miłością platoniczną.

Rokowania:

Miłość storgiczna zbudowana jest stopniowo na mocnych fundamentach. Partnerzy opierają związek ma wzajemnej rozmowie, kompromisie i podziale praw i obowiązków. Choć nie czuja potrzeby zrywów namiętności mogą być "jak dwie połówki jabłka" idealnie dopasowani i zgrani.

 

Ludus (kolor niebieski)

3 tajemnicze typy miłości

Relacje:

Miłość ludyczna jest często traktowana przez partnerów jak wyzwanie. Oparta na ciągłej rywalizacji, dominacji i silnej potrzebie zwycięstwa. Miłość utożsamiana jest jak rozgrywka, sport w którym wygrywają tylko najlepsi. Związek taki charakteryzuje się brakiem głębszego zaangażowania, opiera się na wzajemnej zabawie i często również dbaniu tylko o własne potrzeby. Nie czuja potrzeby pogłębiania więzi i poprawy wzajemnych relacji. Szybko się nudzą i często poszukują nowych wrażeń, nie oczekując żadnych deklaracji. Partnerzy zwykle posiadają o sobie zwykle dość szczątkowe informacje. To miłość typowa dla młodzieży, który dopiero stawiają "pierwsze kroki" w relacjach partnerskich.

SEKS:

Intymność skupiająca się na egoistycznym dążeniu do własnej przyjemności. Traktowany dość powierzchownie, a w sytuacji problemów czy potrzeby zmian często odchodzą, nie chcąc się angażować. Rozwiązywanie problemów jest zbyteczne i stanowi jedynie niepotrzebną strate czasu. Wygląd partnerów nie stanowi priorytetu, ważny jest poziom zabawy, który mogą razem osiągnąć. To zachowania typowe dla młodych osób dopiero wchodzących w świat erotyki, eksperymentują, chcąc czerpać jak najwięcej bez zobowiązań i konsekwencji. Seks ma być dobrą zabawą.

Niebezpieczeństwa:

Mało prawdopodobne, aby ten typ miłości utrzymał się na dłużej i przyniósł jakiekolwiek większe zmiany w życiu partnerów. To raczej partnerska relacja oparta na satysfakcji i dążeniu do własnej przyjemności, która z czasem przerodzi się w wyższe potrzeby, których nie zaspokoją trwając w tym związku. To miłość chwilowa, bez perspektyw.

Zobacz także:

7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o partnerze
5 zalet kalisteniki
Kryzys w związku - po ilu latach?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/04.06.2013 08:44
U mnie za młodych lat królowała chyba miłość EROS, fajnie było...., ale na szczęście się skończyło!