Aseksualizm – czwarta orientacja?

Aseksualizm – czwarta orientacja?
Szacuje się, że jedna na sto osób jest aseksualna, nie interesuje jej seks, a wręcz może się zdarzyć, że intymne zbliżenia budzą w niej odrazę. Osoby aseksualne również szukają partnerów, lecz mają mniejszą potrzebę fizycznego kontaktu. Czy zachowanie takie to zwykła oziębłość?
/ 02.08.2011 11:51
Aseksualizm – czwarta orientacja?

Czy aseksualizm to choroba?

Zjawisko aseksualizmu jest trudne do zdefiniowania. Trudno stwierdzić, czy aseksualizm spełnia kryteria jednostki chorobowej, jaką jest brak lub utrata potrzeb seksualnych. Część badaczy uważa, że aseksualizm to zaburzenie spowodowane przykrymi doświadczeniami z przeszłości, takimi jak molestowanie seksualne. Według nich przyczyną braku zainteresowania seksem mogą być również problemy hormonalne, opóźnione dojrzewanie płciowe, tłumienie swojej seksualności, a także stres, depresja i przyjmowanie niektórych leków.

Aseksualizm może mieć swoje źródło w wychowaniu, którego elementami są przekazywane dziecku przekonania o tym, że seks i wszelkie przejawy seksualności są czymś niewłaściwym.

Jednak czy aseksualizm rzeczywiście jest chorobą?

Wielu aseksualistów twierdzi, że nie traktuje swojego aseksualizmu jako schorzenia.

Dodatkowym problemem diagnostycznym jest trudność w odróżnieniu osoby aseksualnej, od osób z zaburzeniami osobowości lub innymi zaburzeniami, takimi jak strach przed rozpoczęciem współżycia lub ciążą, które wymagają profesjonalnej pomocy.

Różne typy aseksualizmu

Są cztery typy aseksualizmu (od A do D), które różnią się od siebie takimi cechami jak odczuwanie podniecenia i fizycznego popędu oraz postrzeganie innych osób jako atrakcyjnych. W typach tych cechy te występują w różnych konfiguracjach. Nie wszyscy aseksualiści nie odczuwają podniecenia, nie wszyscy też nie uważają innych osób za atrakcyjne. Niektórzy z nich odczuwają nawet pociąg seksualny do jednej lub obu płci, jednak zazwyczaj nie chcą, by w ich związkach wystąpiła aktywność seksualna.

Zobacz też: Jakie role przyjmujemy w seksie?

Aseksualizm w społeczeństwie

Aseksualiści, podobnie jak osoby homoseksualne, zaczynają otwarcie mówić o swojej odmienności. Na świecie powstają stowarzyszenia zrzeszające aseksualistów, które stwarzają możliwość otrzymania odpowiedniego wsparcia oraz kontaktu z innymi osobami aseksualnymi. Organizacje takie postulują również o to, by uznać aseksualizm za czwartą orientację seksualną.

Polecamy: Homoseksualizm - fakty i mity

Redakcja poleca

REKLAMA